SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

Prvá e-kolobežka s vymeniteľnou batériou je po zložení menšia ako papier formátu A4

Technológie
0

Hoci existuje dosť veľa modelov skladacích elektrických kolobežiek navrhnutých tak, aby sa zmestili do batoha alebo dokonca do tašky na plece, japonská spoločnosť Shimizu zaoberajúca sa osobnou mobilitou v súčasnosti zdokonaľuje prototyp, o ktorom hovorí, že bude najmenší a najľahší na svete. Model Arma s hmotnosťou 4,5 kg je naozaj pôsobivo kompaktný. 

Rýchlo sa dá zbaliť na dĺžku a šírku zodpovedajúcu listu papiera do tlačiarne, takže ho môžete prenášať v taške alebo ako kufrík, pretože je doplnený o vstavanú rukoväť. A prináša aj funkciu, s ktorou sa pri skladacích e-kolobežkách nestretnete často: platformu na výmenu batérií, ktorá používateľom umožňuje rýchlo vymeniť vybitú batériu za novú.

Shimizu odhaduje, že 3,5 Ah/36 V lítiová batéria dokáže poháňať 250 W motor na dojazd 11 až 14,5 km. Najvyššia rýchlosť je 24 km/h, no Arma je stále vo fáze prototypu a konečné špecifikácie sa môžu zmeniť. Batéria je umiestnená v centrálnom plášti karosérie spájajúcom riadenie a nášľapnú plošinu kolobežky a dá sa rýchlo a jednoducho vybrať a nabiť približne za dve hodiny cez USB-C. Na rozdiel od klasického mechanizmu skladania s jedným kĺbom Arma využíva viacero kĺbov, takže sa môže zložiť na oveľa menšie rozmery.

Každá z dvoch nášľapných plošín sa zloží okolo zadného kolesa a v zabalenom stave tvorí spodnú polovicu puzdra, ktoré sa otočí a obklopí zložené predné koleso. V hornej časti sa riadidlá sklopia dovnútra, čo umožní, aby sa trubica riadenia po celej dĺžke zložila na tri časti cez stred a stala sa hornou časťou zabaleného kufra.

Shimizu hovorí, že tento proces trvá menej ako 30 sekúnd a v sériovej verzii môže byť ešte rýchlejší. Veľkosť 210 × 297 mm po zabalení je rovnaká ako rozmery listu papiera A4. Hrúbka zabalenej Army je 96 mm, takže vytvára veľmi kompaktný balík, ktorý sa dá zasunúť do batoha, tašky na notebook či kufríka. Vďaka hmotnosti 4,5 kg je kolobežka dostatočne ľahká  a to aj s náhradnou batériou.

Shimizu ukázal prvý prototyp e-kolobežky Arma na podujatí Japan Mobility Show a nedávno spustil kampaň na portáli Kickstarter, aby získal peniaze na zlepšovanie druhého prototypu. Plánuje otestovať tento prototyp začiatkom roku 2024 pred spustením výroby. Prispievatelia môžu získať Armu už od 135 000 jenov (približne 920 USD), čo je odhadovaná zľava 40 % z maloobchodnej ceny. Súčasťou dodávky bude jedna batéria a možno si dokúpiť náhradné batérie približne za 199 USD.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať