SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

O problémoch portálu slovensko.sk nerokoval ani výbor pre verejnú správu

Tlačové správy
0

Časť opozície chcela na výbore navrhnúť poslanecký prieskum v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby. Koaliční poslanci už tento týždeň zablokovali k spomínanej téme mimoriadne rokovanie výboru pre hospodárske záležitosti.

O problémoch s doručením zásielok do elektronických schránok na portáli slovensko.sk nerokoval vo štvrtok ani parlamentný výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Informoval o tom predseda výboru Boris Kollár (hnutie Sme rodina). Časť opozície nedávno avizovala zvolanie série zasadaní parlamentných výborov. Zdôvodnili to tým, že požadujú hĺbkový audit v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES).

Predseda výboru Kollár požadoval poslanecký prieskum v NASES s cieľom, aby sa zistilo, kto spôsobil podľa neho nefunkčnosť systému slovensko.sk, a kto je za jeho problémy politicky zodpovedný. Kollár vyjadril poľutovanie a sklamanie nad tým, že poslanci tento návrh neschválili. "Zvolanie mimoriadneho výboru znemožnili poslanci štandardných politických strán," uvádza v tlačovej správe.

Poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Eduard Heger a Gábor Grendel chceli taktiež na výbore navrhnúť poslanecký prieskum v NASES. "Koalícia blokuje prístup k informáciám, na ktorý majú naši občania právo. Takto sa správajú iba ľudia, ktorí niečo taja. Je to neprípustné, jedná sa predsa o verejné zdroje,“uviedol Heger a upozornil, že poslanci NR SR majú aj kontrolnú činnosť. Podľa poslanca Grendela sa opozícia znova pokúsi otvoriť výbor a navrhnúť poslanecký prieskum. "Ak je naozaj všetko v poriadku, tak potom nie je dôvod mariť tento výbor alebo poslanecký prieskum,“ argumentoval Grendel.

V utorok mal k spomínanej téme rokovať parlamentný výbor pre hospodárske záležitosti, avšak koaliční členovia výboru sa zdržali hlasovania, program mimoriadnej schôdze výboru tak neschválili. "To, kvôli čomu som zvolala mimoriadny hospodársky výbor, je situácia, s ktorou sme konfrontovaní niekoľko týždňov, a to je nefunkčný systém elektronických schránok," povedala v utorok novinárom na brífingu predsedníčka výboru Jana Kiššová (Sloboda a Solidarita).

NASES má od 1. októbra 2017 nové vedenie. Súčasného riaditeľa Norberta Molnára vystriedal vo funkcii Lukáš Sojka, ktorý doteraz v spoločnosti zastával funkciu riaditeľa sekcie prevádzky infraštruktúry. NASES vo svojej správe neuviedla, ako a prečo skončil vo funkcii Molnár. Podpredseda vlády Peter Pellegrini však pred niekoľkými dňami avizoval, že ak sa situácia s problematickým doručovaním pošty na portáli slovensko.sk nevyrieši do konca septembra, odporučí vedúcemu úradu vlády vykonanie personálnych zmien v manažmente NASES.

Drvivá väčšina používateľov slovensko.sk, ktorí posledný týždeň potvrdili doručenku vo svojej elektronickej schránke, dostala svoje rozhodnutie v priebehu jednej minúty. Ako v utorok informovala Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES), problémy s oneskoreným doručovaním rozhodnutí do e-schránok na slovensko.sk zo začiatku mesiaca sa podarilo odstrániť optimalizáciou výkonu systému a prevádzkovými opatreniami.

V posledných mesiacoch NASES eviduje niekoľkonásobne zvýšenú aktivitu používateľov slovensko.sk, ako aj zasielaných rozhodnutí zo strany orgánov verejnej moci. Najväčšie oneskorenie na uvedenom portáli bolo zaznamenané v utorok 12. septembra, kedy priemerná lehota čakania na prijatie rozhodnutia po potvrdení doručenky dosiahla niekoľko hodín. "Problém bol prevádzkového a nie funkčného charakteru, čiže došlo k spomaleniu systému, nie úplnému odstaveniu. Najdôležitejšie je, že situáciu sa aktuálne podarilo stabilizovať," vysvetlil generálny riaditeľ NASES Lukáš Sojka. Množstvo podaní spracovávaných portálom slovensko.sk podľa agentúry v posledných mesiacoch neustále výrazne rastie. Kým v januári spracoval portál 312 tisíc transakcií, v júni to už bolo 635 tisíc transakcií. Aktuálne čísla potvrdzujú, že počet transakcií za september prekročil číslo 1,44 milióna. To predstavuje nárast oproti augustu (954 565 správ) o viac ako 50 %.

Vývoj systému do utorka 3. októbra stál 38,3 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Až do rozšírenia diskovej kapacity systém fungoval výlučne na hardvéri ešte z minulého desaťročia. NASES začala opatrenia smerujúce k nákupu nového hardvéru koncom roka 2016. Koncom júna tohto roka uzatvorila rámcovú zmluvu na nákup informačno-komunikačných technológií do roku 2021. "Následne sme príslušné inštitúcie požiadali o schválenie nákupu nových hardvérových komponentov potrebných na celkovú modernizáciu portálu slovensko.sk. K nákupu týchto technológií dôjde v najbližších týždňoch. Konečnú cenu vygeneruje elektronická aukcia," dodal riaditeľ sekcie komunikácie NASES Martin Kóňa

SITA

Všetky autorove články
NASES

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať