ESET_122023 ESET_122023 ESET_122023

Úrad vicepremiéra vyhlasuje výzvy na podporu experimentálneho vývoja

Tlačové správy
0

Prvá výzva sa týka manažmentu dopravy a druhá je zameraná na digitalizáciu verejnej správy mesta.

Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII) vyhlásil vo štvrtok dve výzvy zamerané na podporu experimentálneho vývoja pre Smart City formou verejno-súkromného partnerstva. Informoval o tom na tlačovej konferencii vicepremiér Peter Pellegrini. "Dlhodobo konštatujeme, že podiel súkromných zdrojov v oblasti vývoja a výskumu stále nedosahuje na Slovensku takú úroveň, ako by sme si želali. Väčšinou každý, kto chce niečo vyvíjať alebo skúmať, sa skôr spolieha na granty alebo na nenávratné peniaze, či už zo štátneho rozpočtu alebo európskych peňazí," zdôvodnil.

Pellegrini ďalej dodal, že ide o projekt, ktorý pred niekoľkými mesiacmi odobrila vláda. "Vo štvrtok sme ho dostali do finálnej podoby. Slovenská republika na celú túto aktivitu vyčlenila z vlastných zdrojov jeden milión eur s tým, že druhú, značnú časť prostriedkov, poskytnú súkromní partneri zo Spojených štátov amerických. Dalo by sa to teda nazvať, že ide o prvý inovačný slovensko-americký fond," povedal podpredseda vlády. Ako priblížil, prvá výzva sa týka manažmentu dopravy a druhá je zameraná na digitalizáciu verejnej správy mesta.

"Kombináciou zdrojov sa nám podarilo zvýšiť prostriedky, ktoré dáva EÚ asi v takomto pomere, ak Slovenská republika poskytne 70 centov, tak súkromný partner prispeje jedným eurom," objasnil Pellegrini. Víťaz sa bude hľadať v medzinárodnom hodnotení, bude však musieť spĺňať niekoľko parametrov. "Nepôjde o firmu, ktorá vznikla včera, alebo vznikne zajtra. Nie je to schéma, ktorá ma podporiť startupy. Je to schéma, ktorá má podporiť firmy, ktoré už majú, alebo vyvíjajú riešenia v oblasti inteligentných miest. Každý, kto sa do tejto výzvy prihlási, musí deklarovať, že má zmluvu s konkrétnou samosprávou na Slovensku, ktorá mu umožní technické riešenie, ktoré vzíde z celého vývoja, aj otestovať," doplnil podpredseda vlády.

Vicepremier tiež informoval, že pri spomínaných dvoch výzvach bude partnerom centrum pre inovačné technológie z USA, konkrétne zo štátu Virgínia. "Metodika hodnotenia bola vytvorená priamo v spolupráci s virginským centrom pre inovačné technológie. Konečné poradie, ktoré bude stanovené ešte definitívne schváli hodnotiaca komisia, v ktorej sú zastúpení kolegovia z úradu podpredsedu vlády, z ministerstva financií, z ministerstva hospodárstva, z ministerstva zahraničných vecí. Je tam zastúpený náš veľvyslanec v USA a zapojili sme tam aj úrad splnomocnenca pre menej rozvinuté regióny a sú tam štyria zástupcovia z USA priamo z centra pre inovačné technológie," zhrnul Pellegrini. V dvoch výzvach je k dispozícii dvakrát po 275 tisíc eur. "To znamená, 115 tisíc bude hradiť rozpočet SR, 160 tisíc bude príspevok amerických partnerov," objasnil podpredseda vlády.

SITA

Všetky autorove články
Pellegrini

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať