SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Obrovský podzemný rezervoár obsahuje 3× viac vody ako všetky oceány

14

Vedci zistili, že hlboko pod našimi nohami, pod zemskou kôrou, sa nachádza kolosálny oceán. V hĺbke približne 640 km pod povrchom našej planéty sa nachádza bohatý rezervoár vody uložený v hornine označovanej ako ringwoodit. Tento zaujímavý objav mení naše chápanie kolobehu vody na Zemi a jej zložitých geofyzikálnych procesov. Už pred týmto prevratným objavom vedci vedeli, že voda sa môže nachádzať v plášťových horninách, ale nie v takej podobe, ako ju poznáme. Táto voda nezodpovedá našim bežným klasifikáciám, podľa ktorých môže mať pevné, kvapalné alebo plynné skupenstvo.

Namiesto toho existuje v záhadnom štvrtom stave. V rámci komplexnej štúdie boli dôkladne zmapované detaily tohto podpovrchového vodného javu. Geofyzik Steve Jacobsen, kľúčový člen výskumného tímu, objasňuje: „Ringwoodit je ako špongia, ktorá nasáva vodu. V kryštálovej štruktúre ringwooditu je niečo veľmi zvláštne, čo mu umožňuje priťahovať vodík a zachytávať vodu.“ Toto tvrdenie ponúka dôverný pohľad na jedinečnú, takmer magnetickú povahu tohto minerálu.

SAMSUNG 042024 Advertisement

V podmienkach hlbokého plášťa môže obsahovať obrovské množstvo vody. To podporuje myšlienku, že by mohol existovať oveľa zložitejší a prepojenejší globálny kolobeh vody, než sa doteraz predpokladalo. Možno sa pýtate, ako vedci narazili na tento hlbinný poklad. Výskumníci študujúci seizmickú činnosť Zeme si uvedomili, že seizmometre (zariadenia určené na zisťovanie a zaznamenávanie zemetrasení) zachytávajú rázové vlny vychádzajúce spod zemského povrchu.

Na základe dôkladnej analýzy údajov dospeli k záveru, že tieto vlny interagujú s vodou, ktorá sa nachádza v ringwoodite. Ak chceme ponúknuť predstavu o obrovskom objeme tejto podzemnej vodnej nádrže, možno uviesť, že keby hornina ringwoodit obsahovala len 1 % vody, zemská kôra by ukrývala objem vody, ktorý je trikrát väčší ako objem všetkých oceánov na jej povrchu dohromady. Takéto objavy nám pripomínajú, že naša planéta skrýva ešte tajomstvá, ktoré čakajú na vedecké preskúmanie.

Zdroj: thebrighterside.news.

Redakcia

Všetky autorove články

14 komentárov

Nezistili, len naznačujú reakcia na: Obrovský podzemný rezervoár obsahuje 3× viac vody ako všetky oceány

1.9.2023 09:09
Ringwoodit je kremičitan horečnatý. Vedci len predpokladajú keďže môže vo svojej štruktúre obsahovať aj vodu keďže v jeho štruktúre sa môže nahradiť horčík s kyslíkom za hudroxyl.

en.wikipedia.org/wiki/Ringwoodite

Takže je to rovnaká správa ako že v kryštalickom sadrovci je chemicky viazaná voda.
Reagovať

Môže to byť! reakcia na: Obrovský podzemný rezervoár obsahuje 3× viac vody ako všetky oceány

31.8.2023 11:08
Pravda to môže byť, lebo tie termálne pramene tiež nie sú z ničoho,aj keď je tam vnútri vysoká teplota,voda tam určite je,asi pod vysokými tlakmi!?
Reagovať

biblia mala pravdu reakcia na: Obrovský podzemný rezervoár obsahuje 3× viac vody ako všetky oceány

30.8.2023 13:08
A nakoniec sa ukáže, že Biblia mala pravdu, lebo hovorí o horných a spodných vodách svata a že sú prepojené. Jeden z argumentov proti potope a Noemovej arche bol, že na svete nie je toľko vody, aby zatopila celý svet. A zrazu pod zemou máme oveľa viac vody ako nad zemou.
Reagovať

RE: biblia mala pravdu reakcia na: biblia mala pravdu

30.8.2023 23:08
Tak je, biblia dava vela odpovedi na kopu otazok. Staci pozorne citat.
Reagovať

RE: RE: biblia mala pravdu — potopu způsobuje prudké pootočení Země reakcia na: RE: biblia mala pravdu

2.9.2023 16:09
Je to malinko jinak, ta voda tam samozřejmě nezpůsobí potopu a uvolňuje se až se sníží tlak... ringwoodit ale vysvětluje otázku jak se vzala voda na Zemi. Podrobnosti viz www

pruvodce-vzestupem-duse.online/lidstvo-a-kosmicke-cykly/zeme-a-kosmicky-cyklus-12000-let-ocean-vody-stovky-kilometru-hluboko-subdukce-podsouvani-kontinentalnich-desek-jedna-pod-druhou-je-dalsi-lez-mineraly-olivine-wadsleyite-ringwoodite-24/

Co se týče tzv. Potopy, tak ta je způsobena pootočením pólů Země od 90st. Je to cyklická záležitost 12000 let. Pokud jste pokročilé duše, vše máme dokonale doloženo fakty... ale je jich hodně. Je třeba číst od počátku následujícího seriálu. Pro přípravu je totiž třeba dokončit PŘEDEVŠÍM svůj osobní duchovní vývoj (to není to, co říkají církve)...

pruvodce-vzestupem-duse.online/category/lidstvo-a-kosmicke-cykly/
Reagovať

RE: biblia mala pravdu reakcia na: biblia mala pravdu

30.8.2023 18:08
biblia ma vzdy pravdu, len progresivny tupci si myslia, ze su mudrejsi ako samotny Boh.
Reagovať

RE: RE: biblia mala pravdu reakcia na: RE: biblia mala pravdu

6.9.2023 08:09
Hm, keď vždy ako môže byť pravda, keď sú v nej uvedené rôzne opisy tých istých udalostí: napríklad ako dlho trvala potopa (40 dní podľa Genezis 7:17, 150 dní podľa 7:24), alebo koľko zvierat malo byť vzaté na archu (jeden pár z každého druhu podľa 6:19, jeden pár nečistých zvierat a sedem párov čistých podľa 7:2).

RE: RE: biblia mala pravdu reakcia na: RE: biblia mala pravdu

31.8.2023 07:08
progresivny sa pise s makkym i na konci, progresivni, v nom. pl. :D

Obrovský pozemný rezervoar reakcia na: Obrovský podzemný rezervoár obsahuje 3× viac vody ako všetky oceány

30.8.2023 11:08
Myslím, že to nie je pravda, vzhľadom na to, že v tej hĺbke je vysoká teplota.
Reagovať

RE: Obrovský pozemný rezervoar reakcia na: Obrovský pozemný rezervoar

31.8.2023 21:08
Ale v tom článku je to zcela jasně: Ringwoodit je ako špongia, ktorá nasáva vodu...

Souvisí to také s tlakem... ringwoodit se dostane výše, kde je nižší tlak a uvolní vodu... máme podrobnosti: www pruvodce-vzestupem-duse.online/lidstvo-a-kosmicke-cykly/zeme-a-kosmicky-cyklus-12000-let-alternativni-pohledy-podle-reformy-cz-sekta-allatra-tvoriva-spolecnost-predklada-kousky-utajene-pravdy-za-kterymi-prosvita-dalsi-lez-20/

RE: Obrovský pozemný rezervoar reakcia na: Obrovský pozemný rezervoar

30.8.2023 15:08
Ale ako sa píše, to nieje normálna samostatná voda, ale viazaná v hornine a vtedy môže byť aj pri vysokej teplote! Ešte veľa vecí nevieme!!

dementatorLacko-aHubinsky reakcia na: Obrovský podzemný rezervoár obsahuje 3× viac vody ako všetky oceány

30.8.2023 09:08
dementatorLacko-aHubinsky
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať