ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Od efektívneho podniku k flexibilnému

0

Podnikový informačný systém riadi všetky kľúčové procesy podniku. Je v ňom nastavené, ako ponúkať a predávať tovar, plánovať výrobu a nákup, vyrábať, nakupovať, ako riadiť náklady, meniť výrobky, účtovať – skrátka všetky podnikové procesy vo firme.

Nastavené však takisto znamená ukotvené a zafixované. I to je správne, veď informačný systém musí pomôcť udržiavať poriadok vo firme. Ale podnikové procesy sa časom menia. Aj informačné technológie, a teda rýchlosť a komfort spracovania informácií sa menia. Medzi potrebami podniku a procesmi nastavenými v systéme sa začínajú roztvárať nožnice. Rýchlosť roztvárania možno znížiť, pokiaľ máte vo firme tím kľúčových používateľov a IT špecialistov, ktorí priebežne spolupracujú s dodávateľom systému ERP a reagujú na zmeny školením používateľov, aktualizáciou procesov a ich nastavení v systéme, prípadne doprogramovaním podpory špecialít. Napriek tomu však zhruba po piatich rokoch nemožno prehliadnuť, že by firma potrebovala výraznejší impulz vo svojom rozvoji v podobe nových informačných technológií, nových funkcií v systéme a nových nápadov konzultantov, podobne ako to bolo pri implementácii podnikového systému.

Ak máte stabilného dodávateľa a priebežne vyvíjaný systém ERP s novými verziami, ponúka sa vykonanie upgradu na poslednú verziu systému. Licencie sú spravidla zadarmo, takže stačí investovať do služieb dodávateľa a pridať čas svojich kľúčových používateľov. No ak sa chceme skutočne posunúť ďalej, nestačí len mechanicky preinštalovať systém na novú verziu. Treba analyzovať potreby zmien procesov, navrhnúť nové nastavenia a využitie nových funkcií, preškoliť používateľov, vyčistiť dáta atď. V prípade, že sme v minulosti veľa investovali do špecifických programových úprav alebo dokonca do vývoja nových modulov v systéme, časť z nich bude treba previesť do novej verzie. A cena upgradu už nie je taká zanedbateľná, ako sa mohlo zdať na začiatku, ale ide o dôležitý firemný projekt v danom roku. Vedenie niektorých firiem potom zaváha a upgrade odloží. Raz, dvakrát a nožnice sa roztvárajú viac a viac. Používatelia už nie sú so systémom spokojní. Začnú porovnávať nové verzie konkurenčných systémov so svojím starým systémom. Neuvedomujú si, že ich konanie je rovnako pochybné, ako keby porovnávali svoju starú Škodu 120 s najnovším Fordom, a pokojne tvrdia svojmu vedeniu firmy, že škodovka je zlá. A tak dochádza k výberovým konaniam, narastá čas zamestnancov strávený mimo výrobného procesu. V najhoršom prípade sa investujú milióny do nového, úplne iného informačného systému. Zisťuje sa, že ani ten neobsahuje špecifickú funkcionalitu, znovu sa programuje, implementuje a náklady rastú. Pokiaľ o pár rokov znovu zanedbáme upgrade, celý smrtiaci cyklus ERP sa bude opakovať. Môžeme proti tomu niečo robiť?

Dnešný svet je o neustálom zvyšovaní efektivity. Čím viac a lacnejšie dokážeme vyrobiť, tým lepšie. Už sa však objavujú hlasy, že to nie je tá správna cesta. Vysávame svetové zdroje i seba, ale k vyššej spokojnosti to už nevedie. Môžeme však poľaviť a neskrachovať? Možná cesta, ktorá nemusí byť v rozpore so zvyšovaním efektivity, je zvyšovanie flexibility. Vyjsť v ústrety novým požiadavkám zákazníka, zamestnancov, partnerov znamená zvýšiť ich spokojnosť.

Moderné systémy ERP majú teraz k dispozícii technológie, o akých sa nám ešte pred piatimi rokmi ani nesnívalo. Treba zvýšiť frekvenciu upgradov a ponúknuť tak používateľom vždy aktuálne moderné prostredie. Ako jednu z bŕzd sme identifikovali programové úpravy. Možno ich nahradiť štandardným softvérom? Komplexný svetový systém špecializovaný na priemyselné odvetvie zákazníka pokryje jeho potreby výrazne viac než menší lokálny systém. Napriek tomu však zostanú špeciality, ktoré firma cíti ako svoje konkurenčné výhody, a teda si zaslúžia podporu programovými úpravami. Aby sme ich mohli ľahko prevádzať do vyšších verzií, vznikli No-Code/Low-Code technológie, ktorých cieľom je generovanie nových funkcií a modulov bez tvrdého programovania. Ľahkosť upgradov sa dá zvýšiť takisto zmenou architektúry systému tak, aby sa správal ako stavba z prefabrikovaných dielov: jadra systému, jednotlivých modulov, používateľského rozhrania atď. Umožňuje to potom autorovi intenzívnejší vývoj systému, pretože môže mať samostatné vývojové skupiny pre každý komponent, a zákazníkom to umožní vykonať upgrade iba konkrétnych vybraných komponentov. Páčia sa vám nové funkcie vo výrobe? Urobte upgrade iba modulu Výroba. Projekt bude menší, rýchlejší, lacnejší a efekty budú vyššie.

Vladimír Bartoš, Minerva ČR

Všetky autorove články
ERP informacny system

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať