SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Panasonic Lumix S 18mm F1.8 / Kvalitný spoločník na vaše fotenie

0

Rodina objektívov pre bajonet L-mount sa stále rozrastá a najnovším prírastkom je testovaná novinka, svetelný ultraširokouhlý základný objektív Lumix S 18mm F1.8 pre plnoformátové bezzrkadlovky Panasonic, Sigma a Leica.

Objektív má maximálnu clonu s hodnotou f/1,8, ktorá je konštrukčne riešená ako 9 zaoblených lamiel clony na dosiahnutie plynulejšieho a jemnejšieho  bokehu. Optická sústava pozostáva z 13 prvkov v 12 skupinách vrátane troch ED (Extra-low Dispersion) šošoviek na zabránenie axiálnej chromatickej aberácie, troch asférických šošoviek a jednej UED (Ultra Extra-low Dispersion) šošovky na zníženie chromatickej aberácii a farebného rozostrenia a z jedného prvku s ultravysokým indexom lomu. Objektív má najbližšiu ostriacu vzdialenosť 0,18 m a maximálne zväčšenie 0,20×. Konštrukcia je odolná proti prachu, striekajúcej vode a mrazu, a tak objektív môže pracovať pri teplote -10 °C.

Panasonic Lumix S 18 mm F1,8 je malý, kompaktný a veľmi ľahký širokouhlý základný objektív, ktorý má dĺžku 8,2 cm, priemer 7,36 mm a hmotnosť iba 340 g. Vďaka tomu je dobrým spoločníkom na vaše výlety. Ja som ho mal možnosť testovať s najmenším full frame fotoaparátom Panasonic Lumix S5, s ktorým tvorí výborný tandem a rozmerovo aj hmotnostne táto zostava vychádza podobne ako GH5. Výborným partnerom však bude aj pre modely S1, S1R a S1H, pri ktorých tiež oceníte nízku hmotnosť a kompaktné rozmery. Aj keď je objektív z väčšej časti vyrobený z plastu s kovovým bajonetom, pôsobí jeho vyhotovenie veľmi solídnym dojmom. Objektív nemá vstavanú stabilizáciu obrazu a spolieha sa na stabilizáciu snímača v tele fotoaparátu. Vzhľadom na široký uhol záberu ju však nevyhnutne nepotrebuje.

Z ovládacích prvkov tu nájdete iba prepínač automatického a ručného zaostrovania a príjemne široký ostriaci prstenec s vrúbkovaným pogumovaným pásikom na uchopenie. Zaostrovanie sa vykonáva vnútornými členmi so servom. To je na jednej strane výhodné, pretože sa predný prstenec neotáča, a tak na ňom môžete používať polarizačný filter. Nevýhodou je, že na koncoch rozsahu nie sú pevné zarážky, čo sťažuje nastavenie zaostrenia na nekonečno. Filtrový závit má priemer 67 mm. Servomotor je veľmi tichý a chod prstenca plynulý, s primeraným odporom. Vďaka tomu je objektív výborný aj na natáčanie videa.  

Objektív sa dodáva s veľkou okrúhlou a kvalitnou slnečnou clonou (S-S18) s tlačidlom zámku, ale súčasťou balenia nie je žiadne puzdro. Novinka je piatym základným objektívom so svetelnosťou f/1,8, ktorý spoločnosť Panasonic vydala po jeho súrodencoch 24 mm, 35 mm, 50 mm a 85 mm, a rovnako ako všetky tieto objektívy je ďalším vynikajúcim prírastkom do radu. Je ostrý takmer od začiatku, vynikajúci v strede záberu pri clone f/1,8 a vynikajúci medzi f/2,8 a f/11. Okraje však nie sú také ostré ako stred a najlepšie výsledky dosahuje pri nastavení medzi f/5,6 a f/11. Napriek tomu, že ide o širokouhlý objektív, dokáže vďaka konštrukcii clony vytvárať veľmi pekný bokeh. Pri clone f/1,8 je viditeľná vinetácia, ktorú však možno ľahko korigovať pri následnom spracovaní, prípadne môžete znížiť clonu na f/4, aby ste sa jej úplne vyhli. Chromatická aberácia je veľmi dobre potlačená. Oceňujem veľmi malé súdkovité skreslenie vo formáte JPEG alebo RAW, čo svedčí o vysokej optickej kvalite. Automatické zaostrovanie s fotoaparátom Panasonic Lumix S5 pracovalo rýchlo a presne. 

Vcelku je Panasonic Lumix S 18 mm F1,8 rýchly, kvalitný a pritom stále cenovo dostupný ultraširokouhlý základný objektív. Ak používate niektorú z bezzrkadloviek Panasonic S vrátane najnovších S5 II a S 5IIx, môže to byť pre vás veľmi zaujímavá voľba.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu, rozmery a hmotnosť, presnosť zaostrovania
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• 13 prvkov v 12 skupinách (3 asférické šošovky, 1 šošovka UED, 3 šošovky ED, 1 šošovka UHR, bajonet L-mount, oh­nisková vzdialenosť f = 18 mm, typ clony 9 lamiel clony / kruhová clona, maximálna clona F1.8, minimálna clona F16, najbližšia ostriaca vzdialenosť 0,18 m, maximálne zväčšenie 0,20×, uhlopriečka zorného uhla 100°, odolnosť proti prachu a striekajúcej vode, veľkosť filtra φ67 mm, max. priemer približne φ73,6 mm, celková dĺžka 82,0 mm, hmotnosť 340 g (bez krytky objektívu, zadnej krytky objektívu a krytu objektívu)

• Cena: 799 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať