SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Panasonic TX-55MZ2000B / Premiant sa nezaprie

0

Najvyšší rad televízorov OLED ­Panasonic patrí k stáliciam na vrchole ponuky, a ak hľadáte televízor s naozaj verným podaním farieb, bude aj pre vás voľba modelu MZ2000B jasná. Novinka je dostupná v troch veľkostiach obrazovky, začínajúc od 55-palcového modelu TX-55MZ2000, ktorý sa nám dostal aj na test, cez 65-palcový TX-65MZ2000 až po najväčší 77-palcový TX-75MZ2000B. Zaujímavé je, že 77-palcová verzia ako jediná nemá najnovší panel s technológiou MLA, namiesto toho tu nájdete rovnaký panel Master OLED Pro, aký používal minuloročný model LZ2000B a nájdete ho aj v aktuálnom MZ1500.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Panasonic 55MZ2000 je ako vlajkový model navrhnutý pre milovníkov filmov a po novom prichádza s panelom 4K Master OLED Ultimate, vybaveným technológiou MLA (Micro Lens Array), čo umožňuje vynikajúci jas v špičkách pri prehrávaní HDR. MLA používa vrstvu mikrometrových konvexných šošoviek pripevnených k pixelom, ktoré zachytávajú a smerujú svetelné žiarenie, ktoré by sa bežne stratilo v tradičnom paneli OLED. Týmto spôsobom sa svetlo usmerňuje k divákovi a zvyšuje sa jas a stabilita pozorovacieho uhla. Táto technológia, pôvodom od LG Display, zabudovaná do panela je spojená s viacvrstvovou technológiou chladičov od spoločnosti Panasonic a obrazovým procesorom HCX PRO AI. Obsah SDR a HDR je presný vďaka režimu Filmmaker Mode hneď po vybalení z krabice. Vďaka novému svetelnému senzoru a nastaveniu vyváženia bielej je pri sledovaní v jasnej miestnosti výhodné nastavenie obrazu, ktoré sleduje zámer tvorcu, ale prispôsobuje obraz vášmu prostrediu. Vrcholový jas a mapovanie tónov HDR sú na úrovni ostatných vlajkových lodí z roku 2023, s vynikajúcim prehrávaním HDR10, HLG a Dolby Vision, ktoré je neuveriteľne jasné, živé a farebné. Na zlepšenie herných zážitkov je tu zdokonalená herná lišta s presným herným režimom True Game a dvojica HDMI 2.1 (40 Gb/s).  

Ak poznáte predchádzajúce verzie vlajkovej lode Z2000, viete, ako vyzerá MZ2000. Centrálne umiestnený stojan umožňuje otáčanie televízora a pod displejom je umiestnený zvukový projektor, ktorý je súčasťou integrovaného zvukového systému 360° Soundscape Pro s výkonom 160 W od spoločnosti. Na jeho vývoji sa podieľali špecialisti značky Technics, ktorá je súčasťou spoločnosti Panasonic. Zvukový projektor v prednej časti pozostáva z 15 reproduktorov s celkovým výkonom 80 W, dvoch bočných, dvoch vrchných kanálov s výkonom po 15 W a subwoofera s pasívnym žiaričom s výkonom 20 W. Systém umožňuje automatickú kalibráciu miestnosti pomocou diaľkového ovládača a poskytuje veľmi pôsobivý priestorový zvuk. Vďaka zvukovému projektoru si takisto môžete nastaviť presné miesto, kde sedíte, aby bol zvuk smerovaný iba k vám a nerušil ostatných členov domácnosti. Je to veľmi pôsobivá funkcia a pracuje výborne. Samozrejme, že zvuk počujete aj inde v miestnosti, ale oveľa slabšie ako na nastavenom mieste.

O spracovanie obrazu na MZ2000 sa stará aktualizovaný procesor HCX PRO AI so zlepšeniami v spracovaní pohybu a škálovaní obrazu. Televízor podporuje formáty s vysokým dynamickým rozsahom HDR10, HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma), Dolby Vision a Dolby Vision IQ, čo z neho robí jeden z mála OLED TV, ktoré podporujú všetky relevantné varianty. Okrem toho získate presné farby vďaka bežným profesionálnym režimom ISF, režimu kalibrovanému Netflixom a režimu Filmmaker Mode. Napriek tomu, že je Panasonic MZ2000 navrhnutý pre milovníkov filmov, teraz otvára novú kapitolu v oblasti hrania hier na konzolách novej generácie. S novým režimom True Game, ktorý vypína všetky nepotrebné spracovania obrazu na dosiahnutie najnižšieho možného oneskorenia signálu a zároveň aktivuje dôležité funkcie ako VRR (Variable Refresh Rate), poskytuje tento televízor obraz v SDR aj HDR s presnosťou zodpovedajúcou štandardom, na ktorých sú dnes hry vyvíjané, rovnako ako televízne programy a filmy. Režim True Game je sprevádzaný hernou lištou s grafom, ktorý zobrazuje údaje o jase, farebnom bode a rozlíšení pre aktuálny herný režim. To vám umožní jednoducho zistiť, kedy je režim HDR aktívny, a určiť jeho presný jas, chromatický bod a rozlíšenie. To je užitočný nástroj pre hráčov a poskytuje im úplnú kontrolu nad tým, ako hra vyznie a vyzerá.

Televízor neposkytuje žiadne prednastavené režimy pre HDR, ktoré by mohli priniesť nepríjemné prekvapenie. Namiesto toho režim Filmmaker analyzuje obsah a nastaví obrazové parametre na optimálny výkon v každom okamihu. Pre filmových nadšencov tak zaisťuje, že môžu sledovať obsah tak, ako ho tvorcovia zamýšľali. Okrem toho tu je aj režim APL (Average Picture Level) nastavujúci jas na dosiahnutie optimálneho výkonu pre konkrétny obsah. Na rozdiel od režimu Filmmaker, ktorý zachováva presný jas, režim APL upraví jas na základe toho, ako sa mení obsah, aby sa zlepšila kvalita obrazu.

MZ2000 má aj dva vstupy HDMI 2.1 (40 Gb/s) podporujúce hranie v Dolby Vision až do 4K/60 Hz a ďalšie funkcie na hranie v 4K/120 Hz HDR 10, NVIDIA G-Sync a FreeSync Premium VRR, ALLM (Auto Low Latency Mode) a podporu eARC a HGIG. Namerané oneskorenie signálu je 9,4 ms pre 4K/60 a 5,6 ms pre 120 Hz. Operačný systém televízora využíva rozhranie My Home Screen 8.0, špecifické pre vyššie modely Panasonic. Ovládanie a konfigurácia sú jednoduché a ponúkajú rýchlu a stabilnú podporu pre aplikácie Freeview, catch-up a služby VOD ako Disney+ alebo Netflix.

Panasonic MZ2000 nie je dokonalý a tu a tam sú drobné nedostatky, ale vcelku ponúka vynikajúcu kinematografickú kvalitu obrazu SDR a HDR spolu s vynikajúcim zvukovým systémom Dolby Atmos a rozhodne si zaslúži svoj štatút vlajkovej lode. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu, široká podpora formátov HDR, kvalita spracovania obrazu, herné módy, kvalita zvuku 
- Len dva porty HDMI 2.1

PARAMETRE:

Typ panela: Master OLED Ultimate s Luminance Booster Technology, rozlíšenie: (3840 × 2160), obnovovacia frekvencia: 120 Hz, formáty HDR10+ Adaptive/HDR10/HLG/DolbyVision IQ/HLG Photo, zvuk: Dolby Atmos, 360° Soundscape Pro, vstupy HDMI: 2× HDMI 2.1 (40 Gb/s), 2× HDMI 2.0b, kompatibilita s Freeview Play, tunery: 1 Penta Tuner, herné funkcie: automatický režim s nízkou latenciou (ALLM), herný režim Extreme s ovládacou doskou hry, bezdrôtové pripojenie: Wi-Fi 5 (802.11ac), bluetooth, funkcia inteligentných asistentov: vstavaný Asistent Google, Amazon Alexa, inteligentná platforma: my Home Screen 8.0

Cena: 2799 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať