PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Personalizovaná lezecká obuv vytlačená na 3D tlačiarni

Technológie
0

Pri dizajne lezeckej obuvi sa neprihliada v prvom rade na pohodlie, ale na účelnosť. Takéto topánky sú navrhnuté špeciálne na to, aby sa dokázali uchytiť na skalách a v najmenších trhlinách na zvislom povrchu. Horolezci preto kupujú čo najtesnejšiu obuv, často aj o dve čísla menšiu, ako je ich bežná veľkosť. Jej dlhodobé nosenie tak môže viesť k pomliaždeniu chodidiel. S riešením prichádza španielska spoločnosť Athos – je ním 3D tlač topánok, ktoré sú navrhnuté tak, aby dokonale sadli na vaše nohy.

Obuv Athos je vyrobená z dvoch materiálov – flexibilný zvršok obopínajúci nohu je zhotovený z 3D tlačeného termoplastického polyuretánu (TPU) a dvojdielna podrážka je vyrobená z vulkanizovanej gumy. TPU funguje takmer ako druhá koža, pri pohybe chodidla sa ohýba, pričom vďaka jedinečnému perforovanému dizajnu zostáva topánka priedušná. Vulkanizovaná guma dodáva obuvi charakteristickú trakciu a priľnavosť, čo vám umožní ľahko sa udržať pri lezení na malých výstupkoch a skalách.

Každá topánka je vyrobená na mieru, aby vyhovovala nositeľovi, a preto je jedinečná. Technika aditívnej výroby pomáha výrazne znížiť počet procesov a materiálov o viac ako 50 %. Pracovný postup spoločnosti Athos má 4 kroky: 1. skenovanie nohy používateľa, ktoré sa vykonáva v aplikácii Athos, 2. personalizácia a prispôsobenie (tvar, štýl lezenia, farba atď.), 3. vytlačenie zvršku topánky, následné spracovanie a montáž dielov, 4. doručenie používateľovi.

Prototypy začne testovať 10 profesionálnych horolezcov v januári 2022. Athos dúfa, že do konca budúceho roka začne zhotovovať lezeckú obuv pre bežných spotrebiteľov v celom Španielsku.

Zdroj: yankodesign.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať