SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Mesh siete pre občianskych aktivistov a výpadky siete telekom operátorov

Bezpečnosť
0

V rámci projektu Mycelium Mesh testujú aktivisti siete typu „urob si sám“, ktoré možno počas masových demonštrácií rýchlo nasadiť na stromy alebo stĺpy verejného osvetlenia. Ide o decentralizovanú, off-grid sieť na textovú komunikáciu, ktorú by bolo možné rýchlo inštalovať, ak úrady na znemožnenie komunikácie medzi organizátormi a účastníkmi protestných zhromaždení vypnú siete v danej oblasti. No takisto by sa dala využiť pri výpadkoch spôsobených prírodnou katastrofou.

Siete mesh sú formou intranetu distribuovaného cez rôzne uzly namiesto centrálneho poskytovateľa internetu a majú potenciál znížiť našu kolektívnu závislosť od telekomunikačných konglomerátov. Americké neziskové organizácie, ako napríklad NYC Mesh, čoraz častejšie ponúkajú relatívne cenovo dostupné alternatívy internetu tým, že inštalujú uzly mesh v domoch ľudí, ktorí sa potom pripájajú na „superuzly“ a na internet. Jedna takáto sieť bola zriadená v tábore pred newyorskou radnicou počas vrcholiacich protestov proti policajnému násiliu v lete minulého roka.

Počas občianskych nepokojov by vládni agenti teoreticky mohli odpojiť zavedené komerčné mesh siete prepadnutím domov aktivistov a zničením ich uzlov alebo superuzlov. Projekt Mycelium Mesh rieši tento potenciálny slabý článok vývojom systému, ktorý by bolo možné okamžite nasadiť na iné miesta, ako sú opustené budovy, koruny stromov, stĺpy elektrického vedenia a pod. Uzly by boli lacné, fungovali by nezávisle od elektrickej siete a mohli by sa vyrábať z materiálov, ktoré sa dajú získať na mieste.

Kolektív zatiaľ úspešne odoslal a prijal textové správy na vzdialenosť 20 km počas terénneho testovania v okolí Atlanty v Georgii s uzlami napájanými nabíjateľnými batériami. Scenár, na ktorý sa aktivisti pripravujú, ani nie je taký zriedkavý, ako sa na prvý pohľad zdá. Na niektorých miestach často vypadáva signál mobilných telefónov a sú problémy so živými prenosmi a nahrávaním videí a iných príspevkov na sociálne siete. Pritom pripojenie sa môže stať nespoľahlivým nielen pre zásahy úradov, ale napríklad aj vtedy, keď sú siete preťažené počas masových podujatí, ako sú protesty a hudobné festivaly. 

Projekt Mycelium Mesh je stále v relatívne raných fázach vývoja. Správy nie sú šifrované, čo je potrebná funkcia pre aktivistov, a systém nie je pripravený na používanie na dlhé vzdialenosti. Vývojári však dúfajú, že ich model s otvoreným zdrojovým kódom podporí spoluprácu medzi podobne zmýšľajúcimi programátormi.

Zdroj: vice.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať