CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Piezoelektrický hydrogél prináša prelomovú liečbu pacientom s osteoartrózou

1

Osteoartróza, bolestivé ochorenie, pri ktorom sa kosť trie o kosť v dôsledku degradácie chrupavky, postihuje podľa Svetovej zdravotníckej organizácie viac ako 500 miliónov ľudí na celom svete, pričom najčastejšie postihnutým kĺbom je koleno. Operácie nie vždy prinášajú želané výsledky a dospelí majú zvyčajne problém s regeneráciou stratenej chrupavky. Vedci z Connecticutskej univerzity teraz dosiahli významný prelom, ktorý ponúka nádej pacientom s osteoartrózou na celom svete. Ich gélová injekcia by mohla zabezpečiť nápravu bez chirurgického zákroku.

Pri osteoartróze sa postupne zmenšuje ochranná chrupavka v našich kĺboch. Keď sa úplne opotrebuje, chorí trpia neznesiteľnou bolesťou a majú obmedzenú pohyblivosť. Nový objav prináša neinvazívne riešenie na regeneráciu poškodenej chrupavky. Biomedicínski inžinieri pracujú na lešeniach kompatibilných s ľudskou chrupavkou, ktoré môžu stimulovať opätovný rast, keď sa implantujú do kolena. Aj tieto regeneračné riešenia si však vyžadujú invazívny chirurgický zákrok.

SAMSUNG 07M Advertisement

Výskumníci teraz vytvorili regeneračné lešenie, ktoré sa dá aplikovať injekčne, čím sa výrazne zmenšuje nepohodlie pacienta a skracuje čas rekonvalescencie. Tím vyvinul injekčnú liečbu známu ako piezoelektrický hydrogél, materiál schopný generovať elektrickú energiu, keď sa aktivuje ultrazvukom. V laboratórnych podmienkach výskumníci zistili, že keď sa na piezoelektrický hydrogél aplikuje ultrazvuk, zvýši sa pohyb buniek a podporia sa kmeňové bunky, aby uvoľnili kľúčovú látku nazývanú TGF-β1. Táto látka zohráva kľúčovú úlohu pri obnove chrupavky.

Tím potom otestoval gél na králikoch s poškodenými kĺbmi. Výsledky boli pozoruhodné. Králiky, ktoré boli ošetrené gélom a ultrazvukom, vykazovali zlepšenú tvorbu kostí pod chrupavkou, zlepšenú štruktúru chrupavky a výrazne pevnejšie kĺby. Liečené kĺby sa zdali takmer rovnako zdravé ako kĺby králikov bez akéhokoľvek poškodenia. Piezoelektrický hydrogél sa však neobmedzuje len na opravu chrupavky, ale mohol by sa použiť aj na opravu iných tkanív v tele.

Zdroj: techtimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Gratulujem! reakcia na: Piezoelektrický hydrogél prináša prelomovú liečbu pacientom s osteoartrózou

7.11.2023 19:11
Toto ak sa podarí preniesť do bežnej medicínskej praxe tak to je na Nobelovku!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať