Na syntetizátore hrá filodendron a na base šeflera. PlantWave umožní počúvať „hudbu“ rastlín

0

V roku 2012 umelci Joe Patitucci a Alex Tyson usporiadali v Múzeu umení vo Filadefii koncert botanického orchestra Data Garden Quartet. Na syntetizátore hral filodendron, na base šeflera, druhá šeflera mala na starosti generátor rytmických tónov a sansevieria („svokrin jazyk“) ovládala zvukové efekty.

Každá z rastlín bola vybavená malým zariadením, ktoré prevádzalo biologickú spätnú väzbu do zvukových dát. Bolo pripevnené na liste, vyzeralo ako miniatúrny stetoskop a monitorovalo výkyvy elektrickej vodivosti na povrchu listu. Dáta sa prenášali do programu, ktorý tieto signály menil na ovládanie elektronických nástrojov. Svetlo dopadajúce na list mohlo meniť výšku tónu a rytmus.

Inštalácie Data Garden Quartet sa uskutočnili aj tento rok v arborétach, na festivaloch a v múzeách. Hudba sa menila nielen na základe rozptylu svetla alebo vánku povievajúceho cez otvorené okno. Elektrické signály sa menili aj vtedy, keď určitá osoba vstúpila do miestnosti alebo ju opustila. Akoby rastliny reagovali na energiu mimo rámca ľudského vnímania.

A aká technológia za tým stojí? Pred niekoľkými rokmi sa Patitucci spojil s experimentálnym hudobníkom Jonom Shapirom a spoločne vynašli MIDI Sprout, ktorý charakterizujú ako „zariadenie na sonifikáciu biologických údajov“. Obsahuje pár sond, ktoré sa pripájajú k listu rastliny. O jeho financovanie sa pokúsili na Kickstarteri a rýchlo prekročili svoj cieľ vo výške 25 000 dolárov. V roku 2017 nasledovala aplikácia pre iOS, ktorá umožnila pripojenie MIDI Sprout priamo k iPhonu. Odvtedy sa vytvorila malá, ale nadšená komunita rastlinných hudobníkov.

A teraz je tu nový prístroj PlantWave, ktorý bol nedávno predstavený na Kickstarteri. Funguje podobne ako predchádzajúce zariadenie, ibaže je navrhnutý špeciálne na domáce použitie. Senzory upevnené na rastline sa pripájajú k telefónu, tabletu alebo notebooku cez bluetooth. Na rozdiel od MIDI Sprout nie je potrebný žiadny kábel. PlantWave má priniesť botanickú hudbu každému, kto sa zaujíma o rastliny. Predobjednať si ho možno za 220 dolárov. Dodávky by sa mali začať v júni 2020.

V posledných rokoch niektorí botanici a vedci znovu prehodnotili ideu, že rastliny majú určitú inteligenciu. Uskutočnilo sa niekoľko výskumov na podporu myšlienky „vedomia rastlín“. Rastliny vraj môžu cítiť určité veci, vymieňať si invenčným spôsobom výživné látky a rozoznávať príbuzné rastliny. Zdá sa teda, že reakcia rastlín na prostredie je oveľa zložitejšia, ako by sme si mysleli.

Zdroj: wired.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
zvuk hudba audio vyskum veda

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať