SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Štvornohý Spot Mini ide do predaja. Kúpili by ste si ho?

Technológie
0

Už dlhé roky zverejňuje Boston Dynamics na YouTube videá, v ktorých ukazuje nové schopnosti svojho štvornohého robota Spota (predtým známeho ako SpotMini). Teraz spoločnosť oznámila, že ho uvádza na trh. Je však zvláštne, že ani sám Boston Dynamics si nie je úplne istý, na čo bude robot vhodný. Každopádne je to však začiatok éry, v ktorej budú ľudia pracovať v tesnejšom prepojení s pokročilými strojmi.

„Budeme spolupracovať s našimi zákazníkmi, aby sme zistili, na čo sú roboty vhodné,“ hovorí Marc Raibert, šéf BD. „Niežeby tieto roboty dokázali robiť všetky možné veci, ale v niektorých činnostiach sú naozaj dobré.“

BD však Spota skôr prenajíma, ako predáva. Rokuje napríklad s energetickými spoločnosťami, ktoré chcú, aby Spot kontroloval infraštruktúru, ale aj s Cirque du Soleil, ktorý skúma potenciál Spota ako zabávača. BD zdôrazňuje rôznorodé využitie robota – dá sa použiť ako hliadka, ktorá dokáže nepretržite kontrolovať priestor.

Keby bol robot vybavený 360° kamerou, mohol by vykonať obchôdzku každú noc, vytvoriť 3D mapu prostredia a pri každej nasledujúcej návšteve zisťovať zmeny. Môže pracovať v daždi i v prašnom prostredí. A ak spadne na chrbát, koordinovanými pohybmi sa dokáže prevrátiť zasa na štyri nohy. Pretože nemá pľúca, môže sa pohybovať aj v nebezpečnom prostredí, napríklad s výskytom azbestu.

O presnej cene BD nehovorí, podotýka iba, že to bude približne na úrovni ceny automobilu. Záleží na tom, koľko robotov si prenajmete a na aký dlhý čas. Samozrejme, cena bude závisieť aj od výbavy. Spot sa štandardne dodáva s piatimi pármi stereo kamier, umiestnenými okolo zariadenia. Pridať však možno ďalšie senzory, napríklad laserový skener LIDAR na mapovanie prostredia. Spot je v istom zmysle modulárny, takže daný súbor senzorov ho kvalifikuje na určitú prácu.

Základná verzia zvládne asi 90 minút chôdze, operátor však môže ľahko vymeniť batériu v útrobách. Videá môžu vyvolať klamlivý dojem, že robot má vysoký stupeň autonómie a dokáže sa navigovať sám, v skutočnosti na manévrovanie na pracovisku (napr. na stavenisku) potrebuje ľudského operátora.

Zdroj: wired.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot technika laser LIDAR navigacia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať