ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Pneumatiky, ktoré nikdy nedostanú defekt inšpirované NASA sú už v predaji

Technológie
3

Spoločnosť Smart Tire Company so sídlom v Ohiu už dva roky vyvíja pneumatiky na bicykel s tvarovou pamäťou. Teraz si pneumatiky Metl môžete kúpiť prostredníctvom kampane na portáli Kickstarter. Pneumatiky, ktoré nikdy nedostanú defekt, boli vytvorené v spolupráci s NASA, ktorá už použila rovnakú technológiu na pneumatiky pre svoje planetárne rovery, keďže by dosť ťažké opraviť defekt na povrchu Mesiaca alebo Marsu. Pneumatiky Metl nie sú doslova bez vzduchu. Sú duté, takže majú v sebe vzduch, ten však nie je pod tlakom, ani nie je potrebný na to, aby pneumatika držala svoj tvar.

Srdcom každej pneumatiky Metl je pružina, ktorá sa tiahne okolo celej pneumatiky. Táto pružina je vyrobená zo zliatiny niklu a titánu s tvarovou pamäťou, známej ako NiTinol, ktorá je podľa opisu pevná ako titán a zároveň pružná ako guma. Dôležité je, že keď sa NiTinol dostane pod tlak, najprv sa deformuje, ale potom sa vráti do pôvodného tvaru. Táto vlastnosť umožňuje pneumatike Metl jemne sa stláčať a zasa nadobudnúť pôvodný tvar, čím poskytuje hladkú jazdu. Pružina je obalená polykaučukovým materiálom, ktorý tvorí priehľadné bočnice pneumatiky a vymeniteľný behúň.

SAMSUNG 07M Advertisement

Podľa spoločnosti obsahuje toto usporiadanie len polovicu gumy v porovnaní s bežnou pneumatikou. Zatiaľ čo behúň bude možno potrebné vymeniť zhruba po každých 8000 až 12 800 km, hlavná pneumatika by údajne mala vydržať počas celej životnosti bicykla. Pri komerčnom uvedení tejto technológie ponúka spoločnosť Smart Tire cestnú pneumatiku v rozmeroch 700 × 32c, 35c a 38c. Model 35c má údajne hmotnosť 450 gramov, čo je približne v strede hmotnostného rozsahu porovnateľných pneumatík.

Zatiaľ čo táto prvá verzia pneumatiky bude mať pevnú tvrdosť, budúce modely môžu používateľom umožniť zvýšiť tvrdosť napumpovaním väčšieho množstva vzduchu. Za predpokladu, že sa pneumatiky Metl dostanú do výroby, za príspevok 500 USD získate súpravu dvoch pneumatík – ich protektorovanie by malo stáť približne 10 USD. K dispozícii sú aj kompletné hliníkové alebo karbónové súpravy kolies s plášťom Metl za príspevky vo výške 1300, resp. 2300 USD.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Elen reakcia na: Pneumatiky, ktoré nikdy nedostanú defekt inšpirované NASA sú už v predaji

21.9.2023 14:09
Opitý kamarát vynašiel tiež také, opitý, mal defekt, nastriekal tam Pur penu a vyriešené
Reagovať

Pneumatika genius reakcia na: Pneumatiky, ktoré nikdy nedostanú defekt inšpirované NASA sú už v predaji

21.9.2023 04:09
Ja rad nafukujem stare derave bicyklove pneumatiky. Je to adrenalin,ked je zly ventilcok,pumpa,nasada,zavit,okraj duse,plast,rafik,atd.. Samotne bicyklovanie je uz iba otlacanie stredovych partii,vhodne asi predovsetkym pre zeny....
Reagovať

blbecLackoAHubinky reakcia na: Pneumatiky, ktoré nikdy nedostanú defekt inšpirované NASA sú už v predaji

20.9.2023 21:09
blbecLackoAHubinky
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať