SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Počítačová pamäť RAM dostala najväčší upgrade za 25 rokov

2

Dnešné počítače používajú buď pamäť SO-DIMM, alebo energeticky úspornejšiu pamäť LPDDR (Low-power DDR). LPDDR prekonáva DDR5 z hľadiska rýchlosti a prichádza vo formáte, ktorý znižuje spotrebu energie a pôdorys a zároveň zvyšuje výkon. Pamäť LPDDR však nie je modulárna a musí byť prispájkovaná k základnej doske, čo znamená, že jej výmena pri opravách alebo modernizáciách nie je praktická.

CAMM je nový druh RAM pre laptopy, ktorý bol práve prijatý organizáciou JEDEC Solid State Technology Association a dostal názov CAMM2. Táto pamäť je tenšia a rýchlejšia ako štandard SO-DIMM a sľubuje zvýšenie rýchlosti pre budúce notebooky. To však nie je jediná prednosť. LPCAMM2 využíva výhody komponentov LPDDR5X, ale v modulárnej forme. Predstavuje vôbec prvé modulárne riešenie pamäte založenej na LPDDR, ktoré privítajú dizajnéri a používatelia, ale bude obzvlášť výhodné aj pre prevádzkovateľov dátových centier, pretože zníži spotrebu energie.

LPCAMM2 umožňuje stohovanie až 16 komponentov DRAM v rámci jedného balíka, čím sa zmenšuje architektúra pamäte a šetrí sa miesto v notebookoch (formát zaberá až o 64 % menej miesta ako stoh dvoch SO-DIMM), čím sa otvára cesta k tenším a ľahším konštrukciám notebookov. Napriek týmto výhodám si LPCAMM2 vyžaduje nový typ pätice, čo zvyšuje náklady. Slúži však ako jediný pamäťový modul určený na zaplnenie oboch pamäťových kanálov (spolu 128 bitov), čo v konečnom dôsledku povedie k úspore nákladov v budúcnosti.

Hoci je PCAMM2 ideálne riešenie pamäte, chvíľu potrvá, kým si ho výrobcovia notebookov plne osvoja. Okrem toho však čelí aj ďalšej prekážke. Technologické giganty ako Apple už zapájajú pamäť napevno do procesora, čo je prístup, ktorý odstraňuje tradičné úzke miesta a robí pamäť RAM oveľa efektívnejšou. Príchod LPCAMM2 je skvelá správa, ale zdá sa nepravdepodobné, že zastaví alebo zvráti tento trend.

Zdroj: techradar.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

? reakcia na: Počítačová pamäť RAM dostala najväčší upgrade za 25 rokov

18.1.2024 16:01
V jednej vete poviete, ze sa musi spajkovat a v druhej hovorite, ze to bude mat peticu... Tak ako to je? Lebo ak modul bude spajkovany na dosku notebooku, tak to je hroza ... EU by mala zakazat taketo veci. Vytvara sa tym iba rychlejsie elektroodpad.
Reagovať

RE: ? reakcia na: ?

18.1.2024 19:01
Skúste si článok ešte raz prečítať a budete vedieť ci sa pajkuje, či treba päticu...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať