SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Perovskitové LED sú 1000× jasnejšie ako OLED

0

Výskumný tím z medzinárodnej výskumnej a vývojovej organizácie IMEC (Interuniversity Microelectronics Center) vyvinul LED diódy na báze perovskitu, ktoré vyžarujú svetlo 1000× jasnejšie ako OLED. Perovskitové materiály sú dobre známe svojimi možnosťami vo fotovoltickej technológii, no perovskity majú potenciál aj ako zosilňovač svetla pre tenkovrstvové laserové diódy. Optoelektrické vlastnosti perovskitov, nízkonákladová spracovateľnosť a efektívny transport náboja z nich robia silného kandidáta pre aplikácie vyžarujúce svetlo, ako sú LED diódy. 

Hoci perovskity znesú veľmi vysokú prúdovú hustotu, zatiaľ sa nepoužívajú na prevádzku laserov s emisiou vysoko intenzívneho koherentného svetla. IMEC, ako hostiteľská inštitúcia pre projekt Európskej výskumnej rady Ultra-Lux vyvinul transparentnú architektúru PeLED, ktorá kombinuje nízke optické straty s vynikajúcimi vlastnosťami pri vstrekovaní prúdu.

Podľa profesora Paula Heremansa projekt Ultra-Lux znamenal prvú architektúru PeLED s nízkymi optickými stratami, ako aj prvý prípad, keď boli PeLED napumpované na prúdové hustoty podporujúce stimulovanú emisiu svetla. „Táto nová architektúra transportných vrstiev, priehľadných elektród a perovskitu ako aktívneho polovodičového materiálu môže fungovať pri hustote elektrického prúdu desaťtisíckrát vyššej (3 kA/cm2) ako konvenčné OLED,“ povedal Heremans.

Architektúra PeLED vyvinutá IMEC predstavuje dôležitý krok k dosiahnutiu perovskitových polovodičových optických zosilňovačov a perovskitových injekčných laserov. „Dosiahnutie tohto míľnika smerom k vysokovýkonným tenkovrstvovým laserovým diódam dláždi cestu k novým vzrušujúcim aplikáciám tenkovrstvových perovskitových laserov,“ povedal projektový manažér Robert Gehlhaar. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Photonics.

Zdroj: photonics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať