SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Polovodičové batérie QuantumScape dokážu poskytnúť dojazd až 500 000 km bez degradácie

Technológie
2

Rok po prvých dodávkach prototypov svojim automobilovým partnerom polovodičové batérie QuantumScape absolvovali test odolnosti PowerCo, dcérskej spoločnosti Volkswagen Group zameranej na batérie. V teste sa zistilo, že jedného dňa môžu poháňať elektromobily, ktoré dokážu prejsť 500 000 kilometrov prakticky bez straty dojazdu. Spoločnosť QuantumScape už viac ako desať rokov pracuje na vývoji škálovateľných, energeticky hustejších polovodičových batériových článkov pre elektromobily, ktoré sú bezpečnejšie, rýchlejšie sa nabíjajú a ponúkajú dlhší dojazd. Od začiatku je Volkswagen Group partnerom a jedným z najväčších investorov startupu.

V decembri 2022 spoločnosť dodala prvú sériu 24-vrstvových polovodičových článkov na testovanie svojim automobilovým partnerom. QuantumScape však vyvíja ešte energeticky hustejšie články a od októbra 2023 boli počas testovania prekročené výkonnostné ciele. Testy odolnosti 24-vrstvových článkov QuantumScape v spoločnosti PowerCo priniesli povzbudivé výsledky. Podľa správy od PowerCo sa oficiálne potvrdili metriky výkonu.

Testy prebiehali niekoľko mesiacov v laboratóriu v nemeckom Salzgitteri a podrobili polovodičové články viac ako 1000 nabíjacím cyklom. Batéria si v nich zachovala viac ako 95 % svojej pôvodnej kapacity. Na základe týchto údajov PowerCo uvádza, že elektromobil s dojazdom WLTP 500 – 600 km vybavený článkami QuantumScape môže prejsť približne 500 000 km bez výraznej straty celkového dojazdu. 

Zatiaľ čo štandardné ciele pre súčasné polovodičové články sú 700 nabíjacích cyklov a maximálna strata kapacity 20 %, PowerCo uvádza, že polovodičový článok QuantumScape prekonal tieto očakávania. Energeticky husté články splnili alebo prekročili aj ďalšie testovacie kritériá, ako sú možnosti rýchleho nabíjania, bezpečnosť a samovoľné vybíjanie. Konečným výsledkom tohto vývoja by mohol byť batériový článok, ktorý umožňuje veľké dojazdy, dá sa superrýchlo nabíjať a prakticky nestarne.

Zdroj: electrek.co.

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Preco prekladate reakcia na: Polovodičové batérie QuantumScape dokážu poskytnúť dojazd až 500 000 km bez degradácie

23.2.2024 15:02
Solid state battery ako polovodicovba bateria? To je uplny nezmysel.
Reagovať

retardovany kLacko a kHubinsky reakcia na: Polovodičové batérie QuantumScape dokážu poskytnúť dojazd až 500 000 km bez degradácie

8.1.2024 05:01
retardovany kLacko a kHubinsky
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať