SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Vedci urobili prvý významný krok k „teleportácii“

7

Nový výskum medzinárodného tímu vedcov po prvý raz dokazuje schopnosť „teleportovať“ obrázky cez sieť bez toho, aby sa samotný obrázok fyzicky odoslal. Podľa výskumníkov z Univerzity Witwatersrand v Johannesburgu a španielskeho Inštitútu fotonických vied (ICFO) so sídlom v Barcelone odborníci použili techniku, ktorá prenáša obrazy pomocou pokročilej formy kvantovej komunikácie.

Tím tvrdí, že namiesto fyzického prenosu obrázkov tento nový prístup využíva „konfiguráciu inšpirovanú teleportáciou“. To znamená, že informácie necestujú fyzicky medzi komunikujúcimi stranami ako pri smartfóne alebo televíznom vysielaní. „Teraz možno teleportovať informácie tak, aby nikdy fyzicky necestovali cez spojenie – technológia  zo Star Treku sa stala skutočnosťou,“ uviedol vo vyhlásení vedúci hlavný výskumník Andrew Forbes, profesor na Univerzite Witwatersrand. Kľúčový pokrok vedci dosiahli vďaka použitiu nelineárneho optického detektora. Tento nástroj eliminuje potrebu ďalších fotónov a funguje pri odoslaní akéhokoľvek „vzoru“ – napríklad odtlačku prsta alebo tváre.

„Tento protokol má všetky znaky teleportácie s výnimkou jednej základnej zložky: vyžaduje jasný laserový lúč, aby bol nelineárny detektor efektívny, takže odosielateľ môže vedieť, čo má byť odoslané, ale nemusí to vedieť,“ vysvetlil Forbes. „V tomto zmysle to nie je striktne teleportácia, ale mohla by byť v budúcnosti, keby sa podarilo zefektívniť nelineárny detektor.“

Táto technológia by sa dala využiť už dnes napríklad v bankovníctve. Klient by mohol poslať odtlačok prsta do banky bez fyzického prenosu informácií, čo v podstate znemožňuje hackerom jeho zachytenie. Experiment ukazuje uskutočniteľnosť procesu a môže motivovať ďalší pokrok v oblasti nelineárnej optiky prostredníctvom posúvania hraníc smerom k úplnej kvantovej implementácii. 

Zdroj: the-sun.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

Tele- cele- velke ,dlhe,vzdialene ,,,,,,port- prd,ist sa von z dveri,z brany vysmrdiet,aby tonebolo vni ,cize ,,in,, reakcia na: Vedci urobili prvý významný krok k „teleportácii“

10.1.2024 05:01
2+8je 3:4asestkratsumplusfukanie vetra pri minus 3plusdesat,deleno hmla Forbes zaokrouhlene je aj moje priezvisko,aj casopis,aj konspiracia aj kvantova zena.
Ak ste to pochopili,kto to citate,pytajte si okamzite Nobelovku,alebo aj dve hned ..
Reagovať

Anonym32584 reakcia na: Vedci urobili prvý významný krok k „teleportácii“

9.1.2024 08:01
Teleportacia nikdy nebude mozna, kvoli vela veciam. Hlavne ale kvoli tomu ze pri teleportacii dochadza k rozbitiu atomov. Teda k stiepeniu ako sa deje pri vybuchu atmovej bomby. Kto by chcel vybuchnut?
Reagovať

RE: Anonym32584 reakcia na: Anonym32584

9.1.2024 23:01
ono nikdy nehovor nikdy. samozrejme ze za sucastnych vedomosti s pouzitim dostupnej technologie a znamej fyziky to mozne nieje, ale uvidime co pride v buducnosti.
Reagovať

vy ste tak reakcia na: Vedci urobili prvý významný krok k „teleportácii“

8.1.2024 21:01
tupiiii, až to boliiiii
Reagovať

Cize fax reakcia na: Vedci urobili prvý významný krok k „teleportácii“

8.1.2024 11:01
Cize sa vratili k faxu ale za pomoci lasera ano? Alebo bol obraz hmatatelny a dal sa uchopit na druhej strane? Clanok je napisnay tak ze ani autor nerozumie tomu co mu prekladac prelozil. Uz prestante prosim pisat o senzaciach ktore senzaciami niesu. Staviate to tu na uroven noveho casu.
Reagovať

RE: Cize fax reakcia na: Cize fax

9.1.2024 15:01
Dobré napísané, ešte že si to zjednodušil. Bo z článku som bol jeleň...
Reagovať

retardovany kLacko a kHubinsky reakcia na: Vedci urobili prvý významný krok k „teleportácii“

8.1.2024 05:01
retardovany kLacko a kHubinsky
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať