CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Pomôžu polovodičové batérie poslať ropu do minulosti?

Technológie
1

Technológia polovodičových batérií sa považuje za ďalší významný prelom, ktorý by mohol znamenať koniec vozidiel poháňaných fosílnymi palivami. Tieto typy batérií majú potenciál uskladniť takmer dvojnásobné množstvo energie ako lítiovo-iónové batérie, čo by umožnilo elektrickým vozidlám prejsť oveľa dlhšie vzdialenosti na jedno nabitie, čím by sa podporilo ich rozšírenie. Nedávno spoločnosť Factorial Energy poslala niekoľko vzoriek výrobcom automobilov na testovanie. Web CleanTechnica opisuje polovodičové batérie ako „zabíjačov ropy“.

V článku sa tiež uvádza, že oznámenie spoločnosti Factorial prišlo v tom istom týždni, keď Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) uviedla, že by mohlo dôjsť k výpadku investícií do ťažby ropy. Hoci krok spoločnosti Factorial Energy približujúci používanie polovodičových batérií vo vozidlách je nepochybne dobrá správa, CleanTechnica poznamenala, že závislosť automobilového priemyslu od petrochemických produktov bude znamenať, že špinavé palivo bude pretrvávať, ak sa dopyt nezníži. Globálne dodávky lítia však budú výzvou pre prijatie a výrobu polovodičových batérií, pretože výroba týchto typov batérií potrebuje o 35 % viac lítia ako bežné batérie.

Podľa americkej Agentúry pre ochranu životného prostredia mal sektor dopravy na svedomí 29 % plynov otepľujúcich planétu uvoľnených do atmosféry v krajine v roku 2021. Tieto plyny zachytávajú teplo v atmosfére a podporujú zvyšovanie globálnej teploty, čo vedie k extrémnym poveternostným javom, ako sú suchá, záplavy, smrtiace búrky a lesné požiare. Elektromobily produkujú nulové znečistenie z výfukov, čo znamená, že sú oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu a môžu znížiť tempo zvyšovania teploty.  

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

otáznik reakcia na: Pomôžu polovodičové batérie poslať ropu do minulosti?

25.11.2023 18:11
Vždy keď je v nadpise otáznik, odpoveď je nie.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať