ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Postavte si vlastný PC „step by step“

0

Poskladanie počítača je veľmi jednoduché, oveľa zložitejší je správny výber jednotlivých komponentov. S ním vám pravidelne pomáhame, aj v tomto čísle nájdete výber v rámci prehľadu odporúčaných konfigurácií na mieru. Teraz vám ukážeme, ako z jednotlivých súčiastok rýchlo zhotovíte funkčný počítač. Okrem toho, že je to dobrodružstvo, môžete niečo i ušetriť.

Na úvod treba poznamenať, že univerzálny postup na zloženie PC neexistuje a postupnosť jednotlivých komponentov sa môže odlišovať. Či už pre atypické komponenty, ako sú napríklad rôzne originálne skrinky, no takisto každý používateľ môže používať iné osvedčené techniky. My vám ukážeme tie naše. Počítač založený na platforme Intel X99 budeme stavať do bežného midi-toweru.

Pracovné podmienky

Aby ste si stavbu užili, je dobré sa na ňu pripraviť, zabezpečiť vhodné pracovisko a nástroje. Základom je dobré svetlo a súprava skrutkovačov. Ak nemáte doma vybavenú dielničku, zaobstarajte si nejaký s hrotom/bitom PH1, ktorý bude vo väčšine prípadov stačiť na všetko. Pokiaľ sa rozhodujete medzi obyčajným a akumulátorovým skrutkovačom, použite radšej ten obyčajný, cit pri doťahovaní je dôležitý. Nepodceňujte ani odev a povrch pracoviska, aby nedošlo k nenávratnému poškodeniu alebo úplnému zničeniu statickou elektrinou. So svetrom ani na koberci s komponentmi nepracujte, dostatočne nabiť vás dokáže i textilné kreslo. Pred začatím práce sa preventívne uzemnite o zárubňu alebo radiátor. Za špeciálne antistatické rukavice ani náramky peniaze neutrácajte.

Začínate odspodu

Inštaláciu obyčajne začíname montážou napájacieho zdroja. Ten je v prípade drvivej väčšiny skriniek umiestnený dole [1.], hore býva len v niektorých modeloch na lacné kancelárske počítače.

Častejšie sa líši smer, ktorým k montážnej pozícii na zdroj pristupujete. Typicky je to tá istá strana ako aj pre základnú dosku a ostatné komponenty. Veľa moderných skriniek má už šachtu na zdroj (a disky) z opačnej strany, spredu sa k nemu cez plechový kryt nedostanete a musíte k nemu pristúpiť spoza základnej dosky, typicky cez pravú bočnicu. Zdroj inštalujete vždy ventilátorom dole a často leží na mäkkých antivibračných podložkách. V prípade, že ich nevidíte predinštalované v skrine, uistite sa, či nie sú súčasťou príslušenstva. Takisto je možné, že ich vaša skrinka neobsahuje. Nakoniec zdroj zozadu priskrutkujete štvoricou skrutiek. O kabeláž a jej pozapájanie sa v tomto momente ešte nezaujímajte a káble vytiahnite mimo skrinky, aby vám pri ďalšej práci neprekážali. Prv než sa posuniete ďalej, ešte skontrolujte, či je správne osadený prachový filter. Ten býva predinštalovaný. Ak ho vaša skrinka nemá, vrelo ho odporúčame dokúpiť, pretože v bežnom prostredí by sa inak zdroj veľmi rýchlo zahltil prachom.

Spojenie skrinky so zdrojom máte úspešne za sebou a môžete sa venovať základnej doske. Ako prvé z jej príslušenstva vyberte I/O shield (plechový kryt, ktorý vypĺňa škáry medzi zadnými konektormi) a vložte ho správnym smerom do prislúchajúcej pozície, resp. najväčšieho otvoru v zadnej časti skrinky. Na jeho montáž nepotrebujete nijaké nástroje. Konštruovaný je tak, aby jeho hrany po pritlačení [2.] prirodzene zaskočili.


Skôr než základnú dosku vnoríte dovnútra interiéru, doplňte ju niekde na pracovnom stole o drobné komponenty, uľahčíte si tak ďalší postup – budete mať zo všetkých strán viac priestoru.

Osadenie dosky mimo skrinky...

Ako prvé osaďte do pätice procesor. Z novej dosky treba vylúpnuť plastovú krytku, ktorá chráni kontakty pred prachom i mechanickým poškodením. Pred inštaláciou procesora musíte ešte uvoľniť mechanizmus rámčeka, ktorý procesor v pätici pevne zviera a zabezpečuje proti pohybu. Ak máte platformu Intel, zatlačte páčku (prípadne páčky pri LGA 2011) a posuňte ich do strán, čím vyskočia z istiacich drážok a umožnia zdvihnutie kovového retenčného rámčeka. Systém pätíc AMD je iný, jednoduchší na obsluhu, ale takisto sa uvoľňuje páčkou – tú stačí iba zdvihnúť a hotovo. Žiadny rámček, ktorý by na procesor tlačil, tu nemáte. To z dôvodu, že procesory AMD majú na rozdiel od Intelu piny, ktoré do pätice priamo zapadajú, fixuje ich vnútorný zámok.

Procesor do pätice nikdy netlačte nasilu. Ak nezapadne zľahka vlastnou hmotnosťou, máte ho natočený neprávne. Správnu polohu ukazuje malá zlatá šípka [3.] v jednom z rohov procesora. Podobný symbol je vyrytý aj do rohu pätice. Po úspešnom spárovaní kontakty pekne zapadnú a vám zostáva len procesor pred vypadnutím zabezpečiť vrátením istiacej páčky do pôvodnej polohy.

Nasledovať by mohla montáž chladiča. Ak hodláte použiť malý box z balenia procesora, môžete už teraz. Veľký chladič odporúčame pripevňovať, až keď je doska v skrinke. To z dôvodu, aby vám nezneprístupnil montážne otvory na pripevnenie dosky a hlavne 8-pinový konektor na napájanie procesora. K tomu sa potom môžete dostávať veľmi ťažko alebo sa k nemu nedostanete vôbec. Mimo skrinky si však okolo pätice postavte montážnu konštrukciu, ku ktorej budete neskôr chladič pripevňovať. Jej základom je zvyčajne backplate (akási plastová alebo kovová doštička), ktorý sa podkladá pod päticu, aby dosku spevnil, prestrčíte cezeň dlhšie skrutky, na tie na druhej strane ďalej nasuniete valčeky, ktoré vymedzia správnu vzdialenosť, a na ne potom pripevníte [4.] dve ramená. Na päticiach Intel ich môžete nainštalovať v dvoch rôznych polohách, od ktorých závisí orientácia chladiča, respektíve to, akým smerom bude fúkať ventilátor. Štandardne by mal tlačiť vzduch rovnakým smerom ako zadný ventilátor v skrinke. Opačný, menej používaný smer fúkania k stropnému výduchu montážne systémy pre procesory AMD obyčajne neponúkajú. To pre obdĺžnikový montážny rozstup (Intel má štvorcový), ktorý takého polohovanie výrazne komplikuje.

Montáž pamäťových modulov (RAM) je o poznanie jednoduchšia. Sloty na ne určené sú vedľa pätice (v prípade highendových platforiem obojstranne). Najčastejší scenár sú dosky podporujúce dvojkanálové zapojenie, ktoré majú k dispozícii dovedna štyri sloty DIMM. Vy však máte iba dva moduly. Zapojenie vo väčšine prípadov počíta s tým, že slot najbližší k procesoru zostane prázdny, prvú pamäť preto zapojíte až do druhého a do štvrtého. Ak máte iba jeden modul, patrí do druhého. Po správnom zasunutí [5.] pamäte zaskočia bočné jazýčky, resp. jazýček (niektoré dosky majú iba jeden). 

Do slotu sa inštalujú už i SSD. Formát M.2 sa ešte len rozbieha a má zmysel najmä v prípade rýchlych modelov komunikujúcich cez zbernicu PCI Express x4. Tento slot je totiž hybridný a okrem bežných SSD SATA (AHCI) v ňom funguje i bleskové NVMe. Týmto osadenie mimo skrinky končíme [6.].

... a vnútri

V tejto chvíli môžete pristúpiť k montáži základnej dosky. Pred touto akciou si na jej podnose dobre skontrolujte počet a rozloženie dištančných stĺpikov. To musí zodpovedať montážnym otvorom na vašej základnej doske. Je možné, že ich budete musieť preskupiť alebo doplniť. Použite na to kombinačky. Dotiahnutie rukami nestačí, stĺpik musí byť pripevnený poriadne na doraz, aby sa v prípade demontáže nepretáčal spolu s pokusom o odstránenie skrutky, ktorá drží dosku.

Teraz vám už nič nebráni, aby ste dosku ku skrinke napevno priskrutkovali [7.]. Možno vás prekvapí, že sa dierky na skrutky v skrinke s tými na doske stopercentne neprekrývajú. Všetko je však v poriadku, je to jednoducho preto, že masívnejší I/O shield môže mať tendenciu dosku odtláčať. Prvé skrutky sa preto nebojte doťahovať pod miernym tlakom. Dôležité je, aby ste dosku pripevnili vo všetkých bodoch. Toto sa často podceňuje, no vedzte, že ani jedna pozícia nie je zbytočná. Nerovnomerné pripevnenie môže spôsobovať ohýbanie dosky a po dlhodobom pôsobení i deformáciu, ktorá môže dosku poškodiť. Kritický je najmä vrch, ktorý je pod najväčším náporom a zároveň obsahuje najdôležitejšie obvody. Nehovoriac o tom, že pri prenášaní počítača môže nepripevnená časť dosky narážať tam a späť, čím sa krehké PCB skôr či neskôr zničí. Takéto prípady sú v servisných strediskách rutinou.

Po dôkladnom ukotvení základnej dosky je dobré zapojiť jej napájanie čiže neprehliadnuteľne široký 24-pinový konektor a napájanie procesora [8.] v ľavom hornom rohu. Drvivá väčšina skriniek (i lacnejších) umožňuje vedenie kabeláže poza základnú dosku vedľa bočnice, čo určite využite. Tento systém jednak zjednodušuje prístup ku komponentom (nemusíte sa prehrabávať spleťou káblov), jednak mierne zlepšuje chladenie, pretože prúdiacemu vzduchu ventilátorov nič v ceste neprekáža a nemôže sa stať, že nešikovný kábel skočí tam, kde by nemal.

Priechodky na káble bývajú rozmiestnené okolo dosky tak, aby bolo možné elegantne prevliecť kábel ku každému konektoru. Najzložitejšie (ale nie zložité) zapojenie je čelný panel skrinky s rôznou výbavou. Tlačidlo na zapnutie a reset sa pripája na interný header [9.]. Ten býva situovaný niekde po krajoch ľavého spodného kvadrantu dosky. Spoznáte ho podľa pestrých farieb medzi pinmi alebo podľa množstva nápisov okolo neho. To sú koniec koncov indície, ktoré vám hovoria, kde a akou stranou máte konektory pripojiť. Nájdete si teda drobný dvojžilový konektor s nápisom power_sw a zapojíte na dvojpin s červeným pozadím, reset_sw je označený pre zmenu modrou. Zapojenie konektorov je vždy orientované na šírku. Označenie polarity nájdete v opise na doske plošných spojov. Na rovnaký panel pripájate aj LED oznamujúce zapnutý počítač alebo aktivitu disku. Niektorí používatelia ich však nepripájajú. Ak vám prekáža ich blikanie či vysoký jas, takisto ich nebudete potrebovať. Po tomto zapojení máte azda najnáročnejšiu pasáž za sebou. Ňou sa však zapojenie predného panela nekončí. Treba ešte pripojiť minimálne porty USB. Štandard 3.0 (resp. 3.1 gen 1) má široký 20-pinový konektor, staršie USB 2.0 majú menej pinov – iba 9. Veľmi podobný konektor používa aj zvuková sústava na pripojenie jackov, rozdiel je iba v polohe jedného pinu [10.], tvar konektora je rovnaký.

Čítačku kariet pripojíte na rovnaké konektory, ako by ste zapojili porty USB. Po novom už nie sú vo dvojici iba pomalé konektory s priepustnosťou 480 Mb/s, ale i 5-gigabitové. Takže popri dvoch pripojených portoch USB môžete mať aj vysokorýchlostnú internú čítačku na štandard kariet UHS-II. Pomaly sa začínajú interne rozširovať už aj konektory na USB 3.1 gen 2 s 10 Gb/s, väčšina skriniek s nimi však zatiaľ z pochopiteľných dôvodov nepočíta – kompatibilných zariadení je stále málo.

Montáž dátových 2,5/3,5" úložísk, SSD a HDD, je pri každej skrinke individuálna. Spoločný je iba štandardizovaný napájací (zo zdroja) a dátový kábel (z dosky) SATA. Teda v prípade, že nevlastníte rýchly disk s rozhraním U.2. S prioritizáciou si hlavu lámať nemusíte, tá v desktope zanikla spolu s paralelným rozhraním.  Čo sa týka montáže, ak máte skrinku tradičného návrhu, kôš na disky je vpredu za čelným panelom a väčšinou sú zdieľané, čo znamená, že sú pripravené na montáž väčšieho i menšieho formátu. Obyčajne sa pripojujú v štyroch miestach skrutkami, pričom medzi hlavičku skrutky a disk sa dáva ešte protivibračná podložka, tzv. O krúžok. 

V moderných návrhoch sa presunula šachta na disky do spodnej časti k zdroju, čo sme už spomínali. Okrem toho sa výrobcovia snažia pracovať s priestorom všade a prekvapivá nebýva ani vertikálna montáž na niektorú s vnútorných stien skrinky. Takisto sú populárne i rôzne mechanizmy, ktoré nevyžadujú nijaké nástroje – podobne ako v prípade šuplíka na ilustrácii [11.], do ktorého sa disk nasúva na tŕne bočných lyžín.

Inštalácia chladiča a grafiky

Vráťme sa k už pripraveným držiakom na chladič CPU. Než sa pustíte do pripevnenia pasívu, na dôkladne odmastené styčné plochy (použite ideálne izopropylalkohol, prípadne technický benzín) tepelného rozvádzača chladiča, ale i procesora, aplikujte termopastu. Nezanedbávajte ani techniku nanášania. V prípade chladičov so základňou DHT (direct heatpipe), t. j. s priamym dotykom tepelne vodivých trubíc, naneste na zbrúsenú plochu každej z trubíc tenučké pásiky. Pri chladičoch s plným blokom, ktorý trubičky neodhaľuje, na stred procesorového IHS (integrated heatspreader) vytlačte z tubičky majú kvapôčky s priemerom maximálne 5 mm [12.].

Viac nenanášajte, z pomocníka by sa tak rýchlo mohol stať škodca, ktorý by v tomto prípade pôsobil ako tepelný izolant. Tu naozaj neplatí, čím viac, tým lepšie, jediná úloha termopasty je vytvoriť tenučký film, ktorý vyplní nerovnosti medzi kontaktnými plochami, ktoré spojí, čím výrazne zvýši efektivitu prestupu tepla. A v tejto veci ešte jedna dobrá rada: Pastu po celej ploche nerozmazávajte prstom v igelitovom vrecúšku, ako sa to často odporúča na internete. Úmysel je síce dobrý, metóda je však neefektívna časovo i funkčne. Takýmto spôsobom totiž nedosiahnete rovnú plochu, ale v skutočnosti dosť „pahorkatú“ a v týchto miestach po priložení chladiča (hlavne pri tých so zrkadlovo vyleštenou základňou) vznikajú hluché miesta, teda vzduchové bublinky, ktoré zhoršujú efektivitu prestupu tepla. Riešením môže byť zarovnanie napríklad starou kreditkou. Tento postup je časovo veľmi neefektívny, rovnaký efekt spraví odporúčané vytlačenie malej kvapôčky, ktorú roztlačí prítlak základne pri montáži chladiča.

Pripevnenie väčšiny väčších chladičov je veľmi jednoduché, dvojicu držiakov na ich základni priskrutkujete k stredom držiakov okolo pätice. Obidve strany doťahujte [13.] rovnomerne, na striedačku dva závity na jednej strane, dva na druhej. Skrutky bývajú konštruované tak, aby ste ich mohli dotiahnuť na doraz. Na pozore však buďte pri chladičoch Scythe a Themalright, ktoré sú známe silnejším prítlakom.

Pri nich odporúčame nechať menšiu rezervu, hlavne ak kompletizujete počítač s procesormi Intel Kaby Lake (eventuálne Skylake), tie majú tenký substrát, ktorému vysoký prítlak neprospieva. Montáž chladiča finalizujete nasadením ventilátora na rebrá pasívu a jeho pripojením na konektor CPU_fan [14.]. Ten rýchlosť otáčok reguluje automaticky impulzovou moduláciou podľa teploty čipu. Okrem tohto ventilátora pripojte aj všetky (systémové) ventilátory v skrinke, tentoraz ku konektorom označených ako SYS_fan. Tie takisto umožňujú automatickú reguláciu podľa individuálneho nastavenia v BIOS-e. O možnostiach a nastavení systémových ventilátorov sme podrobne písali v dvojčísle január – február (s. 106 – 107).

Z kľúčových komponentov zostáva ešte nezapojená grafická karta. Ak staviate zostavu s viacerými grafickými kartami, zistite, koľko má ktorý slot fyzicky pripojených komunikačných liniek [15.].

Zvyčajne je plnohodnotný prvý a tretí, respektíve polovičný býva každý druhý. Totiž natlačiť a prevádzkovať dvojslotové grafiky tesne na seba je neefektívne aj z hľadiska chladenia a výrobcovia počítajú s tým, že tieto sloty nezaplníte, ale ich zaplníte inou kartou (napr. výkonným SSD), ktorá nevyžaduje až takú masívnu dátovú priepustnosť. Štandardne, ak nedochádza ku kolízii s chladičom CPU, zapájate grafiku do prvého slotu [16.].

Pri multi-GPU je dôležité kalkulovať aj celkovým počtom (a prerozdelením) liniek, ktoré má daná platforma (CPU + čipová súprava) k dispozícii. To by sme však už odbiehali od témy.

Keď už máte grafickú kartu v slote, nezabudnite na zapojenie prídavného napájania. Kompletne živené zo slotu sú iba pomalšie karty z nižších tried. Výkonnejšie karty potrebujú priamo zo zdroja rôzne + 6-pin, 8-pin, 2× 6-pin alebo najvýkonnejšie 6-pin + 8-pin. Osempin si však nepomýľte s tým pre CPU, ktoré má iné špecifikácie a skladá sa z dvoch oddeliteľných štvorpinov, externý konektor na grafiku sa vetví na 6+2-pin. Napokon vás nepustí ani rozdielnosť výrezov okolo jednotlivých pinov, ledaže by ste ich tam natlačili naozaj nasilu.    

Záverečná kozmetika

Funkčný počítač je už síce hotový, no treba ešte vyviazať káble, a to suchými zipsami alebo skôr sťahovacími páskami, pomocou ktorých môžete zväzok káblov prichytiť o ušká v konštrukcii plechu skrinky [17.].

Ak tieto pásky nenájdete v príslušenstve skrinky alebo zdroja, za pár centov ich kúpite v každej elektropredajni pre domácich majstrov. Po zafixovaní káblov montáž počítača finalizujte nahodením bočníc, čím je počítač hotový [18.] a ďalej vás čaká inštalácia operačného systému. Dnes už typicky z flash disku.

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať