S_02PaletteBase S_02PaletteBase S_02PaletteBase Advertisement

Zníženie škodlivosti fajčenia môže zachrániť životy. Vďaka technológiám

2

Otázka škodlivosti fajčenia a jeho dosahov na okolie je alarmujúca. V súčasnosti existuje viac ako miliarda fajčiarov po celom svete, tí utratia stovky miliónov dolárov za cigarety, ktoré v konečnom dôsledku zabijú ročne okolo 5 miliónov z nich a ďalších 600 000 zomrie následkom pasívneho fajčenia.

Hoci je dobré znamenie, že počet fajčiarov neustále klesá, fajčenie naďalej ostáva problémom, ktorým sa treba zaoberať. Objavujú sa nové technológie a varianty klasického fajčenia, ktoré umožňujú zmierniť jeho negatívne zdravotné dôsledky. Hovoríme tu o novej technológii, ktorá namiesto spaľovania tabak iba zahrieva, čím znižuje množstvo škodlivín, ktoré konzument vdychuje.

Vo všeobecnosti sú choroby a úmrtia spojené s fajčením dôsledkom  inhalácie toxických látok, ktoré sú obsiahnuté v dyme pochádzajúcom z horiaceho tabaku. V cigaretovom dyme bolo identifikovaných viac ako 8000 chemických látok, pričom verejné zdravotné úrady zaradili približne 100 z nich medzi príčiny či možné príčiny chorôb, ako je rakovina pľúc, kardiovaskulárne choroby a chronický emfyzém pľúc.

Tabak v cigarete sa spaľuje pri teplotách vyšších ako 600 °C a vytvára dym, ktorý obsahuje škodlivé chemické látky. V alternatívnych tabakových výrobkoch, v e-cigaretách, sa tabak nespaľuje, ale ohrieva na oveľa nižšej teplote pod 350 °C bez spaľovania, popola a dymu. Nižšia teplota tabak iba zahreje a tým uvoľní jeho chuť a nikotín. Nikotín je chemická látka prirodzene sa vyskytujúca v tabakovej rastline. Keď tabak horí, nikotín sa prenesie do dymu. Žiadny výrobok, ktorý obsahuje tabak a nikotín, nie je zdravý a bezpečný. Nikotín určite nie je neškodný, vytvára u konzumenta závislosť, mnohé štúdie však potvrdili, že nie je primárnou príčinou vzniku chorôb, ako je napr. rakovina pľúc. Práve tým, že sa tabak nespaľuje, sú hladiny škodlivých chemikálií významne nižšie v porovnaní s cigaretovým dymom.

Podľa štúdie boli u používateľov elektronických cigariet hladiny nikotínu porovnateľné s hladinami fajčiarov, ktorí podstúpili nikotínovú terapiu (NRT – nicotine replacement therapy) smerujúcu k odvyknutiu od fajčenia. To naznačuje, že konzumenti dokážu potrebu nikotínu uspokojiť aj inak ako inhalovaním nebezpečných škodlivých látok nachádzajúcich sa v cigaretovom dyme. Veľmi dôležitým zistením bol pozoruhodný rozdiel  výskytu chemickej látky NNAL (o ktorej je známe, že spôsobuje rakovinu pľúc). U používateľov elektronických cigariet bol jej výskyt o 97 % nižší ako u klasických fajčiarov.

Nezávislá štúdia anglického úradu verejného zdravotníctva dospela k záveru, podľa ktorého „súčasný expertný odhad je taký, že používanie elektronických cigariet je o 95 % bezpečnejšie ako fajčenie“.

Za elektronickými cigaretami stojí technológia viacerých komponentov, ako sú náustok, akumulátor, senzor a mikroprocesor, rozprašovač (atomizer), prípadne integrované náplne (cartomizer) a  kartridž, ktorá slúži ako zásobník na e-kvapalinu. Súčasťou je takisto drip tip – cigaretová špička bez vložky, vďaka ktorej možno nakvapkať e-kvapalinu bez potreby odmontovania od rozprašovača. K dispozícii môže byť aj LED displej, ktorý simuluje horenie cigarety a pri drahších vyhotoveniach ukazuje dátum a čas. Cigarety môžeme rozdeliť do viacerých kategórií v rámci využívanej technológie. Mechanické e-cigarety úplne prvej generácie neobsahujú žiadnu elektroniku, obvod je tu uzavretý mechanickým spínačom. Rozprašovač obsahuje vyhrievací prvok, ktorý odparuje e-kvapalinu. Keď konzument stlačí tlačidlo mechanicky, prípadne ho aktivuje inhalovaním, vykurovacia sústava atomizuje kvapalinu. Vytvorí sa aerosolizovaná para (aerosol poskytuje chuť), ktorá sa následne inhaluje.

Klasické elektronické cigarety fungujú na základe akumulátora, ktorý je zdrojom prúdu. Obsahuje elektroniku, riadenie a napájanie celého prístroja. Srdcom každej elektronickej cigarety je atomizér. Ten obsahuje žhaviace teliesko, vďaka ktorému dochádza k odparovaniu kvapaliny, ktorá vytvára vonný dym bez obsahu jedovatých látok.

Výrobky s touto novou technológiou musia byť, samozrejme, riadne označované ako klasické cigarety, musia spĺňať bezpečnostné štandardy, obsahovať zdravotnícke varovania, a ak sú využívané pri odvykaní od fajčenia ako zdravotnícka pomôcka, podliehajú špeciálnemu režimu.

Vaping, ktorý sa stáva čoraz častejším fenoménom, je inhalovanie vodnej pary prostredníctvom vyvíjača pary (elektronické cigarety). Tá môže byť obohatená o rôzne arómy či nikotín. Expozícia nikotínu prostredníctvom pary nepredstavuje rovnaké riziko pre verejné zdravie ako tabak. Neprichádza tu k inhalovaniu dechtu a spalín, a tak sa predchádza nebezpečenstvu vzniku zdravotných problémov, ktoré vedú k ochoreniam, ako je napríklad rakovina.

Zredukovanie rizík by fajčiarom pomohlo preorientovať sa na tieto produkty menej škodlivé zdraviu. Štúdie poukázali na to, že používateľom, ktorí úplne prešli na elektronické cigarety, sa znížil v tele počet toxínov a rakovinotvorných buniek v porovnaní s  klasickými fajčiarmi.

Na Slovensku je dostupných približne 12 overených výrobcov elektronických cigariet. Ich ceny sú závislé od vyhotovenia, technológie, výdrže, ale aj od náročnosti fajčiara či jeho osobnej spotreby. Na trhu si možno kúpiť rôzne modely – od tých najlacnejších jednorazových modelov v cene 5 eur cez tie v priemere najviac využívané 20 – 30-eurové modely až po najdrahšie kúsky, ktorých cena siaha aj do 130 eur. Tieto cigarety však už disponujú napríklad dotykovým displejom, ktorý zobrazuje stav batérie, dátum a čas. K cenám týchto elektronických cigariet treba prirátať náklady na príslušenstvo, ako sú adaptéry, kryty, náustky, kde však cena nepresahuje 25 eur za najdrahší kus.

Ak vezmeme do úvahy, že priemerný fajčiar minie mesačne minimálne 70 eur na cigarety, ktorými si neporovnateľne viac poškodzuje zdravie inhalovaním tabakového dymu, je na zváženie využitie tejto menej škodlivej alternatívy. Tá sa možno zdá drahšia, ale pri dlhodobom používaní má určite oveľa viac výhod – nielen finančných, ale hlavne zdravotných.

Je samozrejmé, že pre človeka je prirodzené dýchať čerstvý vzduch, no ak ste už podľahli fenoménu dnešnej doby, je na zváženie, či tento zlozvyk nepretransformovať do jeho zdravšej formy. Peniazmi si človek zdravie nekúpi, ale aj vhodnou alternatívou, ako sú možno práve elektronické cigarety, dokážeme znížiť riziko dôsledkov klasického fajčenia na nás a takisto na spoločnosť.

Všetky cigarety sú škodlivé a návykové. Ale hoci prestať fajčiť je veľmi ťažké, miliónom fajčiarov sa to podarilo. Najlepšou voľbou pre zdravie zostáva s fajčením nezačínať alebo s ním skončiť. 

elektronicke cigarety

2 komentáre

E-cigareta reakcia na: Zníženie škodlivosti fajčenia môže zachrániť životy. Vďaka technológiám

25.2.2019 21:02
elektronicka cigareta je ovela zdravšia a lacnejšia, ako fajčenie klasickych tabakovych cigariet. Mne osobne velmi pomohli k tomu, aby som si odvykla od tabakovych cigariet. Ked som si ju kupovala, tak mi mi skvelo poradili vo vapriu v Bratislave. Ušetrila som nielen eura, ale aj svoje zdravie. Fajčila som tuto https://www.vaprio.sk/produkt-aspire-speeder-200w-tc-kompletna-sada-3353.html
Reagovať

Nový vietor??? reakcia na: Zníženie škodlivosti fajčenia môže zachrániť životy. Vďaka technológiám

18.5.2017 03:05
Toto je tuším prvý článok, ktorý neopisuje e-cigarety ako novú, strašne nebezpečnú metlu ľudstva! Ale nie je v trende, ktorý je ten "správny".
Úplne všetci vedia, že fajčenie klasických cigariet je veľmi nezdravý a nebezpečný zlozvyk. Alternatívne fajčenie e-cigariet tiež nie je zdravé, predsa len vdychuje fajčiar spolu s nikotínom aj cudzorodé látky. Nemožno teda hovoriť o "zdravom" fajčení, Ale je to výrazne, ozaj výrazne menej škodlivý spôsob fajčenia.
Hovorí sa, že vo svete je už cca 50 miliónov fajčiarov, ktorí prešli na e-cigarety. Ľahko možno vypočítať, že je to teda priemerne 50 miliónov nevyfajčených krabičiek cigariet, čo predstavuje cca 150 000 000 Eur dennej straty pre tabakové korporácie. Za rok to predstavuje skoro 55 miliárd Eur!
A toto je zrejme vysvetlenie, prečo európski aj naši poslanci tak okresali možnosti predaja e-cigariet a náplní do e-cigariet! Lobbing tabakových spoločností snáď nikdy nebol taký očividný! A poslanci dali jasne najavo, aký je ich záujem na zdraví spoločnosti, ktorú by mali zastupovať. Svojimi rozhodnutiami dali jasne najavo svoje posolstvo: Fajčite, ale fajčite klasické tabakové cigarety, iba z tých idú tie správne zisky našim donorom, ako sú tabakové a farmaceutické spoločnosti, iba z tých idú tie správne dane! Veď ako by nám mohli pchať do vrecák všimné spoločnosti, ktoré vyrábajú lieky na pľúcne choroby, spôsobené dymom, keď by náhodou klesla chorobnosť???
Nariadenia, týkajúce sa predaja náplní do e-cigariet spôsobili jedno jediné: razantné zvýšenie cien, skoro na úroveň klasických cigariet. Takže tí, ktorých by mohlo motivovať šetrenie peňazí, vynaložených na tento zlozvyk, nebudú mať dôvod prechádzať na e-cigarety.
Fajčenie e-cigariet nedokáže plnohodnotne nahradiť pôžitok z dobrej cigarety. Sám som bol dlhoročným tuhým fajčiarom, teraz už cca rok "vapujem", takže viem, o čom hovorím. Už za tento rok však pociťujem výrazné zlepšenie zdravotného stavu, to nehovorím o finančných úsporách.
A o novom "protifajčiarskom" zákone, ktorý tak decimuje fajčenie e-cigariet, a ich autoroch môžem povedať jediné: je to svinstvo!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať