SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Pozrite si na mape, či vo vašej oblasti nehrozia povodne

Technológie
0

Umelá inteligencia sa čoraz viac využíva na riešenie dôsledkov zmeny klímy. Jedným z príkladov je najnovšie oznámenie spoločnosti Google, podľa ktorého krajiny v Afrike, ázijsko-tichomorskom regióne, Európe a Južnej a Strednej Amerike teraz môžu využívať jej platformu s podporou umelej inteligencie, ktorá zobrazuje predpovede povodní. Vlády, humanitárne organizácie a ľudia v 60 krajinách v týchto regiónoch majú teraz prístup k informáciám o predpovediach povodní od Googlu až sedem dní pred príchodom povodne.

Flood Hub, ktorý bol pôvodne spustený v roku 2021, zobrazuje predpovede riečnych povodní a ukazuje, kedy a kde sa pravdepodobne vyskytnú. Na Slovensku sleduje Flood Hub povodňovú situáciu na 16 miestach, služba však u nás sleduje len niektoré rieky. Hlavnú úlohu v platforme zohráva umelá inteligencia, ktorá využíva verejné zdroje údajov, ako sú satelitné snímky, merače hladiny vody a údaje z meteorologických staníc.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Flood Hub kombinuje dva typické predpovedné modely, ktoré umožňujú predpovedať množstvo vody, ktoré vtečie do rieky, a zároveň predpovedať, ktoré oblasti budú postihnuté a aká hlboká bude voda. Využíva sa pri tom schopnosť umelej inteligencie spracovať obrovské množstvo údajov v priebehu niekoľkých sekúnd. Model sa však zameriava len na riečne povodne, pričom bleskové záplavy po búrkach či pobrežné povodne nemajú rovnaké výhody včasného varovania.

Zdroj: axios.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať