SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Prevratné riešenie umožňuje presné doručovanie nákladu dronmi aj bez pristátia

Technológie
0

RigiTech je švajčiarsky výrobca a prevádzkovateľ dronov, ktorý sa môže pochváliť najrozsiahlejšími povoleniami na lety mimo priamej viditeľnosti (režim BVLOS) v tomto odvetví. Spoločnosť práve dokončila prelomový test svojho doručovacieho systému Eiger, v rámci ktorého lietala s náhradnými dielmi na veternú farmu Anholt, ktorá sa nachádza 31,5 km od pobrežia Dánska. V zadaní však bola podmienka, že drony nebudú pristávať.

Testy boli zamerané na prototyp systému presného zhadzovania nákladu, ktorý autonómne uvoľňuje náklad z niekoľkých metrov vo vzduchu, keď zistí, že dron dosiahol cieľ. To je užitočné aj v prípade veterných turbín na mori, ktoré zvyčajne nemajú pristávacie plochy.

Spoločnosť RigiTech a jej partneri Holo a DSV uskutočnili už 40 dodávok na veternú farmu pri pobreží, z ktorých každá trvala 30 minút, so 100 % úspešnosťou. Pozoruhodné je, že celú operáciu na diaľku monitoroval Holo, prevádzkovateľ autonómnych systémov so sídlom v Kodani vzdialenej 133 km.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Projekt mal riešiť jednoduchú zákaznícku výzvu: Ako dostať diely priamo k technikovi opravujúcemu veternú turbínu? Riešenie si vyžadovalo vyvinúť viacero špičkových technológií vrátane algoritmov plánovania letu založených na umelej inteligencii a presnej navigácie v prostredí so silným vetrom, počítačového videnia. Výsledky ukázali. že náhradné diely boli vždy doručené s presnosťou na úrovni centimetra, a to úplne autonómne.

Pracovníci skladu naložili drony Eiger náhradnými dielmi a odtiaľ sa lety uskutočnili už výlučne v režime BVLOS. Technici ich mohli monitorovať prostredníctvom živého videoprenosu, ale gro práce vykonával logistický softvér založený na umelej inteligencii. Softvér určil, kedy sa dron vznáša nad turbínou vysokou 95 metrov, a autonómne spustil zhadzovanie zásob.

Zaujímavé je, že len niekoľko firiem, ktoré sa zaoberajú dodávkami pomocou dronov, sa pokúša odstrániť z procesu pristávaciu fázu zhadzovaním nákladu zo vzduchu. Najvýznamnejšou z nich je spoločnosť Amazon.

Dron Eiger od spoločnosti RigiTech je mimoriadne odolný, má dolet 100 km a dokáže lietať vo vetre s rýchlosťou až 28 uzlov (51,8 km/h). Je nakonfigurovaný na denné aj nočné operácie, takže dokáže doručovať medzi mestami aj vidieckymi či ťažko dostupnými oblasťami. S užitočným zaťažením 3 kg a nákladným priestorom s regulovanou teplotou je ideálny na zdravotnícke a humanitárne dodávky predmetov, ako je krv alebo vakcíny.

Kľúčová vlastnosť je však jeho schopnosť lietať autonómne a na diaľku. Je to vďaka službe RigiCloud, ktorá umožňuje štarty zo vzdialenosti desiatok kilometrov, poskytuje sledovanie letu v reálnom čase a vytvára vopred naprogramované trasy v súlade s regulačnými nariadeniami v celej Európe.

Zdroj: flyingmag.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať