SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

CEO Stability AI: Do piatich rokov nebudú existovať žiadni (ľudskí) programátori

1

Keďže umelá inteligencia (AI) čoraz viac mení náš svet, Emad Mostaque, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Stability AI, prichádza s provokatívnou predpoveďou: „Do piatich rokov nebudú žiadni programátori.“

Mostaque hovoril o súčasnom stave odvetvia AI a svojej vízii v rozhovore pre Moonshots and Mindsets Podcast a podľa neho budúcnosť pre ľudských programátorov sa nezdá príliš svetlá. Na podporu jeho tvrdenia existuje niekoľko dôkazov. Údaje z GitHubu odhaľujú, že 41 % všetkého kódu je už teraz generovaných umelou inteligenciou.

SAMSUNG 022024 Advertisement

Stability AI je spoločnosť, ktorá stojí za Stable Diffusion, najpopulárnejším open source generátorom obrázkov na svete. Ambície firmy však zahŕňajú širokú škálu projektov, ktoré pokrývajú viaceré odvetvia – od vytvárania modelov na skladanie bielkovín, analýzu DNA a chemické reakcie až po jazykové modely a spracovanie audiovizuálnych údajov. Stability AI tvrdí, že jej cieľom je vytvoriť stavebné kamene pre „operačný systém spoločnosti“.

Pri pohľade do blízkej budúcnosti Mostaque predpokladá prevratné zmeny v našej komunikácii a prístupe k informáciám. Tvrdí, že „do konca budúceho roka budete mať ChatGPT na svojom mobilnom telefóne bez internetového pripojenia“. Vďaka modelom umelej inteligencie, ktoré sa plne usídlia v mobilných telefónoch, by naše konverzačné interakcie mohli prejsť radikálnou premenou.

Napriek rýchlemu pokroku však pretrvávajú obavy z potenciálneho vplyvu AI na svet. Spoločnosť Stability AI rieši túto výzvu priamo tým, že vytvára personalizované modely. Ich cieľom je umožniť každému jednotlivcovi, spoločnosti alebo kultúre mať systém AI, ktorý bude odrážať ich vlastný naratív a jedinečné perspektívy. Kľúčom k ich stratégii je decentralizácia AI, vysvetľuje Mostaque, ktorá zabezpečuje, aby technológia AI prinášala jednotlivcom úžitok a nepôsobila proti nim.

Mostaque vyzdvihol záväzok svojej spoločnosti k transparentnosti a vieru v demokratizáciu prístupu k technológii AI. Okrem Stable Diffusion Mostaquov tím otvorene sprístupnil veľké jazykové modely, ktoré boli podľa jeho slov stiahnuté viac ako 25 miliónov krát.

V súvislosti s ohrozením pracovných miest Mostaque vykresľuje iný obraz. Podobne ako Vitalik Buterin, spoluzakladateľ Etherea, ktorý k obavám zo zrušenia pracovných miest kedysi vyhlásil, že Ethereum „ničí pracovné miesta a vytvára lepšie“, aj Mostaque pristupuje k revolúcii v oblasti umelej inteligencie s podobným optimizmom. Umelú inteligenciu si predstavuje ako nástroj, ktorý zvyšuje ľudský potenciál, nie ako hrozbu, ktorá ho zničí.

Zdroj: decrypt.co

1 komentár

Jasnel reakcia na: CEO Stability AI: Do piatich rokov nebudú existovať žiadni (ľudskí) programátori

12.7.2023 22:07
Asi tak, ako sa uz vsetci vyvazame v samoriadenych autach.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať