SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Prieskum: Medzi najzraniteľnejšími bol v roku 2012 Oracle, Apple, Mozilla, Microsoft, Google a A

Tlačové správy
0
Spoločnosť GFI Software, popredný poskytovateľ infraštruktúry pre malé a stredne veľké podniky (SMB), oznámila, že vážnym problémom aj naďalej zostává zraniteľnosť operačných systémov a stále viac aj aplikácií. Podľa správy National Vulnerability Database (NVD) bolo v roku 2012 zistených alarmujúcich 4 347 nových bezpečnostných zraniteľností, čo je najvyšší počet za posledné 3 roky. GFI Software preto odporúča venovať značnú pozornosť aktualizáciám softvéru a hlavne aplikáciám, na ktoré je v súčasnosti vedených najviac útokov.

V porovnaní s rokom 2011, kedy bolo zistených 3 532 zraniteľností, ide o viac ako 20-percentný nárast. V roku 2012 ohlásilo zraniteľnosť celkom 1 107 softvérových výrobcov, z toho 10 najväčších výrobcov ohlásilo 41 % všetkých zraniteľností (vlani 50 %), čo svedčí o stále širšom zábere hakerov zameriavajúcich sa na softvér od viac a viac výrobcov. Medzi dodávateľmi s najviac ohlásenými zraniteľnosťami opäť nechýba Oracle, Apple, Mozilla, Microsoft, Google či Adobe, avšak poradie jednotlivých softvérových dodávateľov sa zmenilo:

• Výrobcom s najviac zraniteľnosťami (424, vlani 262) sa v roku 2012 stal Oracle, keď významný počet zraniteľností sa týkal softvéru Java.

• Apple v roku 2012 registroval zo všetkých výrobcov najzávažnejšiu zraniteľnosť, pričom väčšinu z nich generovali Safari, iTunes a iOS.

• Microsoft aj naďalej pokračoval v postupnom znižovaní počtu zraniteľností a s minuloročnými 169 zraniteľnosťami je teraz na štvrtom mieste.

• Google, ktorý mal v roku 2011 najviac zraniteľností, sa s polovicou zraniteľností v roku 2012 prepadol až na šieste miesto.

Až 86 % hlásených zraniteľností sa týkalo aplikácií tretích strán, 10 % operačných systémov a 4 % hardvérových zariadení. Po prvý raz po mnohých rokoch neobsadili operačné systémy Microsoft všetkých prvých 5 miest v rebríčku najzraniteľnejších systémov - tým úplne najohrozenejším bol v roku 2012 Apple iOS.

Medzi aplikáciami sú suverénne najviac ohrozené prehliadače, vrátane Mozilla Firefox (aplikácia s vôbec najviac zraniteľnosťami v roku 2012), Google Chrome, Apple Safari, Microsoft Internet Explorer a Opera Browser. K ďalším známym zraniteľným aplikáciám sa zaradili napríklad Mozilla Thunderbird, Adobe Flash Player, Adobe Reader, Apple iTunes či Oracle Java.

„Aby boli systémy dobre zabezpečené, je dôležité ich udržiavať v plne aktualizovanom stave," povedal Martin Říha, riaditeľ pre stratégiu, GFI Česká republika a Slovensko. „Popri zabezpečení operačných systémov je ale potrebné klásť stále väčší dôraz na aktualizácie aplikácií, ako sú webové prehliadače, produkty Adobe, Java aplikácie a softvér Apple, hlavne iTunes a QuickTime. Preto by podniky mali softvérové aktualizácie riešiť proaktívne a plánovane s pomocou špecializovaných nástrojov typu GFI LanGuard."

Viac informácií o najviac ohrozených operačných systémoch a aplikáciách môžete nájsť tu.

Viac informácií o GFI LanGuard je možné získať na http://www.gfi.cz/lannetscan/.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať