SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Prieskum: Po akých počítačoch túžia Slováci, ako často ich menia a koľko sú ochotní zaplatiť

Prieskumy trhu
2

Spotrebiteľský prieskum Microsoftu odhalil niekoľko zaujímavých atribútov. Slováci, ale aj Česi si na nákup notebooku či tabletu radšej zájdu do kamenného obchodu. V e-shopoch nakupujú najmä mladí ľudia drobnú elektroniku – tablety a smartfóny.

Výsledky spotrebiteľského prieskumu na tlačovej konferencii prezentovali riaditeľka spotrebiteľského segmentu spoločnosti Microsoft Kristína Michalsky a Petr Klement, šéf produktovej skupiny Windows Client. Moderátora predstavovať nemusíme.

Viac ako 80 % Čechov a Slovákov vlastní v dnešnej dobe aspoň 3 zariadenia. Zatiaľ čo smartfóny uprednostňujú v najväčšej miere mladí ľudia (92 % vo veku 18 až 26 rokov), stolové počítače v súkromí preferujú ľudia od 45 rokov. Z prieskumu však vyplynulo, že aj mladí ľudia, ktorí obľubujú smartfóny a tablety, niekoľkokrát týždenne použijú stolový počítač alebo notebook. Práve stolové počítače však patria v oboch krajinách k zariadeniam, ktoré ľudia menia najmenej ochotne. Zatiaľ čo smartfóny Česi a Slováci pokojne vymenia aj za menej ako rok (až 36 %), stolový počítač majú doma minimálne šesť rokov. Notebooky meníme v priemere raz za tri roky, no takmer 20 % Čechov a Slovákov má aj notebooky šesť rokov a viac.

Priemerný vek zariadení, ktoré vlastníme a používame

Technológie sa však hýbu míľovými krokmi dopredu a odborníci upozorňujú, že nie je veľký rozdiel medzi počítačovým a voidlovým parkom. Aj so starým autom sa dostanete tam, kam potrebujete, ale bude vám to trvať dlhšie, bude to nepohodlné, nehovoriac o bezpečnosti a spotrebe. S počítačmi je to rovnaké. Vďaka novým zariadeniam vieme byť oveľa produktívnejší, flexibilnejší a naše dáta sú oveľa lepšie chránené. Práve bezpečnosť by mala byť pre domácnosti podľa odborníkov jedno z hlavných kritérií. V súkromí totiž využívame elektronické zariadenia najmä na surfovanie po internete, čítanie e-mailov a aktivity na sociálnych sieťach.

Na tieto činnosti nám väčšinou slúžia viaceré zariadenia – smartfón, tablet, notebook či stolový počítač. Kristína Michalsky však odporúča nahradiť časť z nich modernejším, flexibilnejším zariadením 2v1 s Windows 10, ktoré dokáže všetko, čo aj tablet, notebook či stolový počítač, najmä ak chceme, aby slúžilo celej rodine. „Multifunkčné zariadenie môžete ovládať nielen pomocou klasickej klávesnice či myši, ale aj dotykom alebo pomocou digitálneho pera. Dotyk je pre nás prirodzenejší pri čítaní či surfovaní po nete a klávesnicu využijeme na písanie mailov. Vďaka flexibilite zariadenia môžeme ľahko premeniť klasický notebook na dotykový tablet alebo stojan na prezentáciu a sledovanie videí.“

Slováci sú pri nákupe elektronických zariadení o niečo konzervatívnejší ako Česi a moderné technológie nakupujú väčšinou v kamenných obchodoch, stále viac ľudí však nakupuje on-line, najmä mladá generácia. „Podľa GfK je Slovensko jedna z krajín, kde počet zakúpených zariadení v e-shopoch rastie najrýchlejšie. Ľudia si často hľadajú informácie na internete, ale potom si zájdu zariadenie obzrieť a poradiť sa do kamennej predajne alebo do showroomu e-shopu,“ vysvetľuje Kristina Michalsky. Napriek tomu, že pri rozhodovaní sa je pre Slovákov (66 %) dôležitá aj cena, stále viac ich kladie dôraz aj na typ procesora (51 %) a kapacitu pamäte (45 %). Najväčšia motivácia na zaobstaranie si nového produktu je nespokojnosť s tým starým. Prieskum hovorí, že 62 % Slovákov si kúpi nové zariadenie až vtedy, keď sa staré pokazí, a s nákupom otáľajú, aj keď im prekáža pomalý štart alebo chod. Vianočným trhákom by podľa súčasných trendov mali byť jednoznačne moderné zariadenia, spĺňajúce tie najvyššie nároky na dizajn a výkon. Respondenti v prieskume najčastejšie uvádzali, že by boli ochotní zaplatiť za notebook od 350 do 500 EUR a za tablet od 50 do 200 EUR. Multifunkčné zariadenia 2v1, ktoré spájajú počítač a tablet a výkonom sa rovnajú desktopom, dostať na trhu už od 580 EUR.  V segmente mladších spotrebiteľov je najobľúbenejší predaj cez internet.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Microsoft prieskum

2 komentáre

Aj so starým autom sa dostanete tam, kam potrebujete, ale bude vám to trvať dlhšie reakcia na: Prieskum: Po akých počítačoch túžia Slováci, ako často ich menia a koľko sú ochotní zaplatiť

5.11.2016 16:11
za predpokladu dodrziavania predpisov ani nie
Reagovať

RE: Aj so starým autom sa dostanete tam, kam potrebujete, ale bude vám to trvať dlhšie reakcia na: Aj so starým autom sa dostanete tam, kam potrebujete, ale bude vám to trvať dlhšie

6.11.2016 10:11
Casty update pocitacov/smartfonov je v sucasnej dobe viac moda ako technicka nevyhnutnost. Ak si najprv poviem co chcem na danom zariadeni robit a potom hladam zariadenie vhodne pre dany ucel, casto zistim ze super "novinky" vobec nepotrebujem. Druha vec su casti implementovane "kazitka" resp. nestastna konstrukcia, ked jedna banalna sucast vyradi z cinnosti cele zariadenie a nie je mozne ju vymenit.
Reagovať

Pridať komentár