NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Prvé ekologické letecké palivo vyrobené z CO2

1

Spoločnosti Twelve a Emerging Fuels Technology (EFT) oznámili, že z oxidu uhličitého pomocou elektrochemického procesu vyrobili prvé letecké palivo bez fosílnych látok. Nové biopalivo sa nazýva E-Jet a môže ho využívať komerčné aj vojenské letectvo. Je známe, že biopalivá sú veľmi drahé. No zatiaľ čo mnohé procesy preukázali schopnosť získať zo vstupnej suroviny 65 % leteckého paliva, EFT tvrdí, že jeho proces poskytuje viac ako 80 %.

Firma EFT podpísala licenčnú zmluvu s nórskou spoločnosťou Nordic Electrofuel, ktorá tiež vyrába palivá nahrádzajúce fosílne. Twelve a EFT uvádzajú, že bezfosílne letecké palivo E-Jet je náhradou za petrochemické alternatívy a nevyžadujú sa žiadne zmeny v existujúcom dizajne lietadla alebo komerčných predpisoch.

E-Jet je vyrobený technológiou transformácie uhlíka pomocou nového elektrochemického reaktora a patentovaného katalyzátora, ktorý elektrizuje CO2 a vodu, čím vzniká syntézny plyn CO + H2, ktorý sa potom rafinuje na uhlíkovo neutrálne letecké palivo. E-Jet je certifikovaný, ponúka rovnakú kvalitu a výkon, ale má počas životného cyklu o viac ako 90 % nižšie emisie. Uhlík sa totiž získava zo vzduchu, a keďže obsahuje menej nečistôt ako palivá na báze ropy, horí čistejšie.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Sluboslav Macko reakcia na: Prvé ekologické letecké palivo vyrobené z CO2

18.11.2021 15:11
Ojojoj, to znie priliz dobre
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať