Prvý dom vyrobený na 3D tlačiarmi z drevnej hmoty je aj 100% recyklovateľný

Technológie
0

Po celom svete vznikajú skupiny a dokonca celé štvrte domov vytlačených 3D technológiou. Nedávno dokončený projekt BioHome3D, ktorý je dielom výskumníkov z University of Maine a Oak Ridge National Laboratory, však posunul túto koncepciu ešte ďalej. Namiesto cementu, betónu alebo nejakého druhu patentovanej malty sú steny ich domu vyrobené z drevených vlákien a prírodných živíc pochádzajúcich z miestneho priemyslu na spracovanie lesných produktov v Maine.

Väčšina domov zhotovených 3D tlačou stojí na konvenčne liatych betónových základoch a vytlačené sú iba betónové steny. Na konštrukciu strechy sa používa tradičné drevené krovy. Naproti tomu celý BioHome3D vrátane podláh, stien a strechy bol vytlačený, pričom použité biomateriály sú 100 % recyklovateľné.

Dom bol vytvorený pomocou 3D tlačiarne University of Maine, ktorá predtým zhotovila aj najväčšiu 3D tlačenú loď na svete. Namiesto typických surovín, ako sú zmesi podobné cementu, je tlačiareň navrhnutá tak, aby pracovala s biologickými, obnoviteľnými surovinami, ktoré využívajú celulózové nanovlákna z drevnej hmoty.

Táto tlačiareň bola použitá na vytvorenie štyroch modulov pre BioHome3D, ktoré boli len za pol dňa zmontované priamo na mieste. Jediný elektrikár potom elektrinu nainštaloval do dvoch hodín. Dokončený prototyp s rozlohou 55,7 m2 je vybavený senzormi na monitorovanie jeho tepelných, environmentálnych a štrukturálnych vlastností počas nadchádzajúcej zimnej sezóny.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať