Polícia chce do zásahov nasadiť robotov vybavených zbraňami

Bezpečnosť
0

Policajné oddelenie v San Franciscu navrhlo nové nariadenia, ktoré mu umožňujú nasadiť ozbrojené roboty a použiť ich smrtiacu silu proti podozrivých zo zločinu. Nový návrh je reakciou na to, že v Kalifornii prešiel zákon AB 481, ktorý vyžaduje, aby všetky orgány činné v trestnom konaní v štáte každoročne predkladali podrobné správy týkajúce sa používania ich vojenských arzenálov vrátane robotov.

Správy musia obsahovať úplné súpisy všetkých zbraní, ktoré nie sú „štandardnými služobnými zbraňami“. Tieto zoznamy by zahŕňali všetko iné okrem bočných zbraní a brokovníc. Zvyčajne sa policajné roboty používajú na riešenie bombových útokov alebo na sledovanie určitých situácií z bezpečného miesta, napríklad pri zásahu proti ostreľovačovi. Prvýkrát polícia použila robota na zabitie podozrivého v USA v Dallase, keď úrady pripevnili na stroj výbušninu, navigovali ho k ostreľovačovi a odpálili ho.

Diaľkovo ovládané roboty môžu byť vybavené aj PAN (Percussion Actuated Nonelectric) disruptorom. Toto zariadenie je vlastne brokovnica nabitá nábojnicou naplnenou vodou, ktorá sa vystrelí do výbušniny na kontrolovanú detonáciu. Jednotka PAN sa však môže rovnako ľahko nabiť aj ostrými nábojmi. Používanie robotov v nebezpečných situáciách sa zdá rozumným krokom.

Takáto prax však prehliada alebo ignoruje extrémne znížené situačné povedomie živého policajta na mieste činu. Policajt ovládajúci robota nebude vnímať situáciu rovnako, ako keby bol priamo pri tom, čo môže viesť k zlým rozhodnutiam. Napríklad robot môže vstúpiť do budovy počas zásahu a explodovať, pričom zabije osobu prítomnú len náhodne, ktorú nezbadal, pretože bola v úkryte alebo v periférii kamery zariadenia.

Zdroj: techspot.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať