Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Prvý nadzvukový bezpilotný bojový dron s rýchlosťou 2.1 Mach

Bezpečnosť
4

Singapurská spoločnosť Kelley Aerospace oficiálne uviedla na trh prvé nadzvukové bezpilotné bojové lietadlo na svete. Dron s názvom Arrow je vyrobený z ľahkých uhlíkových vlákien, čo mu umožňuje dosiahnuť rýchlosť až Mach 2.1, prekračujúcu rýchlosť zvuku. Je vybavený zmenšeným radarom a infračervenou signatúrou a navrhnutý na rôzne bojové alebo prieskumné úlohy.

Spoločnosť tvrdí, že už získala viac ako 100 predobjednávok na tento stroj, ktorý stojí 9 až 16 miliónov dolárov. Arrow je navrhnutý tak, aby dopĺňal lietadlá s posádkou a znásoboval sily na vzdušnom bojisku. Bojové lietadlo s ľudskou posádkou by pritom ovládalo viac takýchto dronov.

Arrow môže štartovať autonómne alebo ho môžu diaľkovo ovládať dvaja operátori z pozemných staníc. Maximálna hmotnosť je 16 800 kg, ale monokokový dizajn mu dáva vynikajúcu pevnosť a tuhosť. Kelley Aerospace uskutočnil prvé testovacie lety prototypu v roku 2014. Spoločnosť oznámila, že vyvíja aj nadzvukové obchodné lietadlo. Dva prototypy údajne podstupujú testovanie v USA a vo Švédsku.

Hoci aj iné bojové lietadlá majú schopnosť dosiahnuť nadzvukovú rýchlosť, väčšina z nich to dokáže iba na krátky čas. Patria medzi ne aj nové stíhačky F-35. Minulý rok Pentagón oznámil plány na uvedenie prototypu nového nadzvukového lietadla Air Force One, ktoré by raz mohlo prevážať amerického prezidenta po celom svete takmer dvojnásobnou rýchlosťou a za polovicu času, ktorý je na cestu potrebný v súčasnosti. 

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Ľudstvo iba bojuje :-( reakcia na: Prvý nadzvukový bezpilotný bojový dron s rýchlosťou 2.1 Mach

4.3.2021 19:03
Ľudstvo iba bojuje a zabúda na lásku ;)
Reagovať

RE: Ľudstvo iba bojuje :-( reakcia na: Ľudstvo iba bojuje :-(

6.3.2021 17:03
Ludstvo nezabuda, to len autori bulvarov, co publikuju texty
Reagovať

RE: Ľudstvo iba bojuje :-( reakcia na: Ľudstvo iba bojuje :-(

4.3.2021 20:03
Velmi pekna reakcia...
Reagovať

RE: RE: Ľudstvo iba bojuje :-( reakcia na: RE: Ľudstvo iba bojuje :-(

6.3.2021 14:03
veľmi pekná re(d)akcia :-)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať