SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

ROG Zephyrus G16 (GU605) / Herný notebook pre náročných používateľov

0

Dizajnéri si pri návrhu elegantného a relatívne tenkého hliníkového tela (16,4 mm) s jemne matnou povrchovou úpravou uvedomili, že notebooky tohto typu, ktoré sa zvyknú označovať prívlastkom herné, využívajú nielen hráči, ale aj grafici, editori videa, inžinieri a, samozrejme, aj študenti technických aj kreatívnych študijných odborov.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Testoval som model s typovým označením GU605 vo farebnom variante Platinum White so špičkovou hardvérovou výbavou, ktorej dominuje najnovší mobilný procesor 14. generácie (Meteor Lake) Intel Core Ultra 9 a grafický čip NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop GPU. Výpočtovým a grafickým výkonom môže ROG Zephyrus G16 smelo konkurovať mobilným pracovným staniciam.

V zatvorenom aj otvorenom stave dominuje dizajnu veko displeja so šikmým pruhom Slash Lighting, v ktorom sú miniatúrne vodorovne orientované biele obdĺžnikové LED, schopné vytvárať dynamické svetelné vzory. Pomocou nich sa môžete odlíšiť napríklad na herných turnajoch. V práci či na prednáške v škole svetelné efekty vypnete a máte k dispozícii pracovnú stanicu s elegantným dizajnom. Musím pochváliť klávesnicu s podsvietením RGB, ktoré má tri úrovne intenzity. Klávesy majú štandardný tvar aj rozmiestnenie. Kurzorové klávesy majú polovičnú výšku, ale hráči namiesto nich využívajú klávesy WASD. Jediné, na čo som si musel zvykať, bol jednoriadkový kláves Enter. Tlačidlá majú presný chod a zdvih 1,7 mm, čo optimalizuje presnosť ovládania hry. Systém podsvietenia umožňuje nastaviť rôzne dynamické farebné efekty. Kvalitný je aj veľký touchpad. Má príjemný povrch, po ktorom prsty ľahko kĺžu.

Rozmery notebooku sú dané veľkosťou displeja Nebula OLED, v tomto prípade s uhlopriečkou 16 palcov. Displej má rozlíšenie 2560 × 1600 pixelov, marketingovo označované ako 2,5K. Takéto rozlíšenie, samozrejme, kladie vysoké nároky na výkon grafickej karty, ale notebook je osadený NVIDIA GeForce RTX 4090 – najvýkonnejším grafickým čipom, aký je v súčasnosti k dispozícii so 16 GB GDDR6, takže zobrazovanie v pohode utiahne pri vysokej snímkovej frekvencii. Hráčov poteší vysoká obnovovacia frekvencia 240 Hz a latencia 0,2 ms, používateľov orientovaných na grafickú tvorbu a tvorbu videí a takisto nadšencov verného podania farieb pri sledovaní obsahu HDR zas 100 % pokrytie farebného priestoru DCI-P3, presnosť farieb delta E < 1 a certifikácia VESA HDR True Black 500, ktorú sa podarilo dosiahnuť vďaka jasu 500 nitov. Na reguláciu jasu sa využíva PWM na frekvencii 960 Hz, čo oko nemá šancu postrehnúť. Navyše nad 60 % sa využíva DC stmievanie na frekvencii 240 Hz. Okrem brilantných a verných farieb musím pochváliť pomer strán 16:10, takže displej poskytuje viac priestoru na výšku, čo oceníte pri práci s dokumentmi či surfovaní webom a aj pri väčšine hier. Displej má obnovovaciu frekvenciu 240 Hz a k plynulému zážitku z hier významne prispieva aj podpora technológií NVIDIA G-Sync a Advanced Optimus.

Procesor Intel Core Ultra 9 185H má 24 MB cache a pracovnú frekvenciu 2,3 GHz, ktorú v prípade požiadavky na vysoký výpočtový výkon umožňuje krátkodobo zvýšiť až na 5,1 GHz. Procesor má 16 jadier, pričom 6 jadier je typu Performance s maximálnou turbo frekvenciou 5,1 GHz na výpočtovo náročné úlohy, 8 Efficient jadier s taktovacou frekvenciou 2,3 – 3,8 GHz sa využíva na bežné úlohy a dve Low Power Efficient jadrá (1,8 – 2,5 GHz) sú optimalizované na čo najnižšiu spotrebu a využívajú sa na úlohy na pozadí. Pri maximálnej frekvencii sa príkon procesora zvýši zo štandardných 45 až na 105 wattov. V aplikácii Armory Crate môžete nastaviť výkonové profily pre CPU a CPU/GPU.

Aby bolo možné čo najviac využiť výkon inštalovaného hardvéru, potrebuje herný ­notebook čo najúčinnejší chladiaci systém, pričom k chladeniu prispieva nielen konštrukcia trojice ventilátorov a systému na odoberanie tepla z čipov s vaporizačnou komorou, ale aj hliníkové telo. Procesor má integrovanú aj jednotku NPU (Neural Processing Unit), určenú na výpočty súvisiace so strojovým učením a neurónovými sieťami. Túto jednotku využívajú frameworky WindowsML, OpenVINO, DirectML, ONNX RT a takisto čoraz viac aplikácií. Konfigurácia, ktorú som testoval, bola osadená 32 GB pamäte LPDDR5x a 2 TB úložiskom SSD PCIe 4.0.

Notebook sa síce dá pomerne ľahko rozobrať, ale čipy RAM sú prispájkované na zá­kladnej doske, takže jedinú možnosť ­upgradu poskytujú dva sloty na disky SSD M.2. Určite však z času na čas bude užitočné vyčistiť ventilátory.

Systém štyroch reproduktorov s technológiou Smart Amplifier produkuje veľmi dobrý zvuk, no na to, aby ste si naplno vychutnali zvukové efekty, ktoré pre vás pripravili tvorcovia hier, budete potrebovať slúchadlá alebo externé reproduktory. Určite vyskúšajte Dolby Atmos. Mikrofóny majú potlačenie hluku okolia pomocou umelej inteligencie.

Ak spočítame stratové výkony grafického čipu, je jasné, prečo je pri hraní, prípadne graficky náročných operáciách potrebný 240 W napájací zdroj. Batéria s kapacitou 90 Wh má relevantnú výdrž len pri bežnej záťaži, napríklad pri práci s dokumentmi či sledovaní videa. Pri primerane nastavenom jase sa dostanete na 7 – 8 hodín.

Celú zadnú stenu zaberajú výduchy horúceho vzduchu. Na ľavej strane je obdĺžnikový proprietárny konektor na pripojenie zdroja, konektor HDMI, USB-C Thunderbolt 4, port USB-A a kombinovaný 3,5 mm audiokonektor. Na pravej strane je čítačka pamäťových kariet, konektor USB-A a USB-C. Obidva porty USB-C podporujú Power Delivery do 100 wattov.

Pri testovaní som vyskúšal aj niekoľko hier rôznych žánrov vrátane graficky veľmi náročného MS Flight Simulatora. Plynulosť zobrazovania ma vo všetkých hrách aj vzhľadom na rozlíšenie doslova nadchla. Zhodou okolností som testoval aj zakrivený ultraširokouhlý monitor s rozlíšením 5120 × 1440 pixelov, na ktorom Flight Simulator vyzeral skutočne úžasne panoramaticky. Aj pri tomto rozlíšení bolo zobrazovanie absolútne plynulé.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výpočtový a grafický výkon, špičkový displej OLED, tenký dizajn, hardvérová podpora AI
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Procesor: Intel Core Ultra 9 185H, taktovacia frekvencia 2,5 GHz; 32 GB RAM LPDDR5x; 2 TB disk SSD M.2 PCIe 4.0, grafika NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop GPU; displej: OLED 2560 × 1600 px, 500 nitov, 240 Hz, latencia 0,2 ms, 100 % DCI-P3, Display HDR; konektivita: Wi-Fi 6E, bluetooth 5.3; operačný systém: Windows 11 Home; konektory: 1× HDMI 2.1, 1× Thunderbolt 4 s podporou DisplayPort, 1× USB 3.2 Gen 2 Type-C s podporou DisplayPort, 2× USB 3.2 Gen 2 typu A, čítačka kariet SD (UHS-II, 312 MB/s), 3,5 mm audiokonektor; batéria 90 Wh, rozmery 354 × 246 × 14,9 ~ 17,4 mm, hmotnosť 1,95 kg

Cena: 3 979  EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať