PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Recenzia: 10-palcový tablet Lenovo Yoga Tablet 10 s výborným pomerom cena/výkon

0

yoga2.jpg Lenovo Yoga je notebook, ktorý vám povolí, aby ste jeho displej otočili kompletne až k spodnej časti klávesnice. Ide o pomerne šikovný a praktický dizajnový prvok. Lenovo Yoga Tablet má niečo podobné priniesť do sveta tabletov. Výsledkom je asymetrický tvar a zabudovaný stojan.

Desaťpalcový tablet sa tak na prvý pohľad líši od toho, čo aktuálny trh ponúka. Zariadenie dizajnom pripomína klávesnicu Apple - pomerne tenké telo sa na jednom konci rozširuje do valčekovitého tvaru. Z pohľadu tabletu je tento valček rukoväť, ktorá vám umožní držať zariadenie v jednej ruke.

V tomto smere inžinierov Lenova chválime, Yoga Tablet sa naozaj drží v jednej ruke pohodlnejšie ako prevažná väčšina konkurenčných 10-palcových modelov. Asymetrický tvar však má aj svoje nedostatky a najmä pri nosení tabletu v taške vám môže niekedy prekážať. Valček zároveň v sebe skrýva batériu, ktorá údajne poskytuje výdrž až 18 hodín. My sme tablet v našich drsných testovacích podmienkach vybili za 7 hodín, v porovnaní s ostatnými zariadeniami však vydržal najdlhšie.

Na druhej strane asymetrický tvar oceníte pri písaní na tablete. Poskytuje totiž ideálny sklon. Ak vám vyhovuje radšej postavenie tabletu v režime portrétu, zabudovaný stojan ponúka aj túto funkcionalitu. Z tohto hľadiska Yogu chválime, tablet môžete využívať v troch základných režimoch bez akéhokoľvek príslušenstva.

yoga.jpg

Desaťpalcový tablet má rozlíšenie 1280 × 800 a panel IPS. Vnútri Yogy nájdete štvorjadrový procesor MediaTek MT8125 s frekvenciou 1,2 GHz. Tablety s týmto čipom sme na trhu videli už pred polrokom a v kombinácii s 1 GB operačnou pamäťou je zrejmé, že výbava je prinajlepšom priemerná.

Výsledky testov hovoria za všetko, ak nerátame Iconiu B1, ktorej cieľová skupina je úplne inde, Yoga Tablet je pomalšie zariadenie. Treba však dodať, že pri práci s operačným systémom Android sme nedostatok výkonu nepociťovali. To isté platí aj pre kancelársku prácu. Z nášho pohľadu nie je Lenovo Yoga Tablet zariadenie, ktoré by si kúpili tínedžeri na zábavu a na hranie najnovších 3D hier. Ide skôr o pracovný nástroj a v tomto smere naozaj zaujme.

Výrobca k tabletu ponúka aj voliteľné príslušenstvo, ktoré kombinuje plastový obal s bluetoothovou klávesnicou. Tento obal je tenký a ochraňuje displej tabletu pri prenášaní. Zároveň ho dokáže uspať a zobudiť rovnako ako Smart cover pre iPady. Nevýhoda bluetoothovej klávesnice je v tom, že na nabíjanie používa neštandardný kábel, s ktorým sme sa ešte nestretli.

Takéto káble sa obyčajne veľmi ľahko strácajú a náhradný nekúpite. Ďalší problém, ktorý sme počas testovania našli, je iba anglický layout klávesnice. Diakritiku neponúka, problém sme museli vyriešiť softvérovo pomocou aplikácie External Keyboard Helper. Následne sme mohli na tablete písať články aj po slovensky vrátane diakritiky.

Lenovo Yoga Tablet je zaujímavé zariadenie. Nie však pre každého. Dizajn je na pohľad pekný a je praktický aj z hľadiska používania. V praxi sme ho ocenili, hoci pri prenášaní vám hrúbka takmer 36 mm v najhrubšom bode môže prekážať. Koncept tabletu však chválime, je to niečo nové, čo na trhu ešte nie je. Do budúcnosti očakávame ďalšie zdokonalenie dizajnu a zvýšenie výkonu.

Ako voliteľné príslušenstvo možno dokúpiť tenučkú bluetoothovú klávesnicu (99 eur), ktorá vďaka magnetickému úchytu tvorí zároveň obal počas prenášania. S kľúčom USB Miracast (WD100) môže-te prenášať obraz bezdrôtovo z tabletu priamo do TV.

 

HODNOTENIE

 

výborný pomer ceny a výkonu
výborne sa drží v jednej ruke (režim Hold)
veľká batéria, ktorá ho udrží pri živote až 18 hodín
integrovaný stojan pohodlne udrží tablet na stole (režim Stand)
duálne stereoreproduktory Dolby Digital Plus ponúkajú kvalitný zvukový prejav
3G modul

Technické parametre

Model

Lenovo Yoga Tablet 10

Výrobca

Lenovo

Veľkosť a typ displeja

10,1", WXGA, IPS

Rozlíšenie

1280 × 800

Operačný systém

Android 4.2

Procesor

MT8125, 1,2 GHz, štvorjadro

RAM

1 GB

Interná pamäť

16 GB / 12,10 GB k dispozícii

HDMI

Nie

Bluetooth

Áno

Porty

micro USB, microSD

Digitálna kamera

Zadná, 5 Mpix, predná, 1,6 Mpix

Udávaná výdrž batérie [h]

18

Rozmery (v × š × h) [mm]

261 × 180 × 35,7

Hmotnosť [kg]

0,605

 

Cena:

279 Eur s DPH (232,50 Eur bez DPH)

Predaj:

vizitka_hej.sk.jpg

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať