ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Recenzia: AB CryptoBox 700HD mini, AB CryptoBox 702T mini HD - Obľúbené stálice v miniverziách

1

Digitálne prijímače radu AB Cryptobox 7xx sú medzi používateľmi veľmi obľúbené a svedčí o tom aj niekoľkonásobné získanie titulu Prijímač roka na webových stránkach ­Heureka. Ich obľuba vyplýva z veľmi dobrého pomeru ceny k úžitkovým vlastnostiam, jednoduchej obsluhy, množstva funkcií a bezproblémovej prevádzky. Výrobca teraz prichádza s miniverziami týchto prijímačov – satelitným AB CryptoBox 700HD mini a terestriálnym AB CryptoBox 702T mini HD. Z funkčnej stránky prijímače vychádzajú z väčších variantov, no vzhľadom na to, že ide o novšie modely, nájdeme tu aj niektoré zlepšenia. Koncepciou sú oba prijímače rovnaké. Tvorí ich miniatúrna jednotka, ktorá je ­prioritne určená na inštaláciu za televízor. Na tento účel nájdete v balení konzolu, pomocou ktorej ju uchytíte na zadnú stranu TV. Konektory sú umiestnené po oboch stranách jednotky, takže kabeláž v zadnej časti veľmi neprekáža.

K jednotke pomocou proprietárneho mini USB pripojíte modul so 4-miestnym zeleným displejom, ktorý má vstavaný IR senzor ovládania. Ten sa pomocou obojstrannej pásky pripevní na alebo pod spodnú hranu TV a je to jediné, čo budete normálne z prijímača vidieť. Napájanie je riešené externým 12 V zdrojom, takže v prípade potreby nie je problém použiť prijímač aj mimo civilizácie pri napájaní z batérie. K prijímačom sa štandardne dodáva veľký typ diaľkového ovládača, výrobca však umožňuje za necelých 10 eur dokúpiť malý dizajnový ovládač s minimom tlačidiel na jednoduchšie ovládanie. 

AB CryptoBox 700HD mini

Miniatúrna verzia satelitného prijímača prichádza s výkonnejším hardvérom a priamou podporou kodeku H.265/HEVC. Tradične ide o kombináciu satelitného prijímača s multimediálnym prehrávačom, ktorý dokáže spracúvať materiál do rozlíšenia 1080p. Kompresia H.265/HEVC bola pôvodne zavedená pre Ultra HD vysielanie. Vzhľadom na to, že je podstatne efektívnejšia, dátový tok sa pri rovnakej kvalite zníži až o 50 % oproti H264/AVC a dokonca až o 70 – 80 % oproti MPEG 2, preto je v súčasnosti zavádzaná aj pre full HD vysielanie. Prevádzkovateľ zaplatí nižšiu cenu za vysielaciu kapacitu a na uvoľnenej môže vysielať ďalšie kanály alebo iné služby. U nás s touto kompresiou v súčasnosti vysiela satelitný operátor Antik TV a postupne na ňu bude prechádzať aj teres­triálne vysielanie. Vďaka podpore H.265/HEVC teda po zavedení tejto kompresie aj u ďalších operátorov nebudete musieť meniť satelitný prijímač. Rovnako ako model 752 HD Combo podporuje novinka aj príjem vysielania v režime multistream, ktorý používajú niektorí zahraniční prevádzkovatelia.

Bežné prijímače túto funkciu nemajú, a tak si v tomto prípade prídu na svoje aj lovci signálov. Ako som spomínal, obľuba týchto prijímačov okrem iného pramení z jednoduchej inštalácie. Ak máte správne nastavenú anténu, stačí prijímač pripojiť, po zapnutí nastaviť jazyk hlavného menu a prejsť prvotnou inštaláciou. Na výber sú dve možnosti inštalácie – jednoduchá a pokročilá. Pri jednoduchej sa spustí funkcia Auto DiSEqC, ktorá automaticky zdeteguje a nastaví porty DiSEqC a spustí vyhľadávanie programov na pozíciách 23,5°E a 19,2°E bez potreby ďalších nastavení. Tento druh inštalácie je prioritne určený pre používateľov Skylinku. Ani pokročilá inštalácia však nie je zložitá a aj v tomto prípade môžete využiť funkciu Auto DiSEqC, ktorá automaticky nastaví zapojenie konvertorov LNB do prepínača DiSEqC. Potom už stačí iba spustiť ladenie. Pri väčšine operátorov dostupných u nás možno využiť FastScan, ktorý si zoznam programov stiahne priamo zo satelitu a naladenie je tak otázkou okamihu. Prijímač podporuje aj funkciu Auto FastScan, ktorá priebežne kontroluje zmeny v programoch a upozorní na to používateľa, ktorý môže jednoducho stiahnuť ak­tualizovaný zoznam. Medzi prípojnými miestami okrem vstupu satelitného tunera nájdete dvojicu USB 2.0, HDMI, eternet, koaxiálny S/PDIF, analógový AV výstup na 3,5 mm jacku aj slot na dekódovaciu smart kartu. Pripojením externého HDD získate prístup k možnosti nahrávania a timeshiftu, ako aj prehrávania rôznych multimediálnych súborov od videa cez hudbu až po fotografie. Samozrejmosť je podpora EPG aj s možnosťou programovania časovačov nahrávania. S pripojeným HDD môžete využívať aj streamovanie zo sieťových úložísk alebo mobilných zariadení. Môžete si tak zo svojho NAS pozerať filmy alebo prehrávať hudbu a podobne. Vďaka sieťovému pripojeniu je možné aj ovládanie prijímača aplikáciou G-MScreen. Okrem pripojenia cez eternet sa dá použiť aj voliteľný USB Wi-Fi kľúč.

Parametre:

• Model: AB CryptoBox 700HD mini, čipová súprava: 1 GHz, 1× tuner DVB-S/S2, podpora HEVC/H.265, 1× čitačka smart kariet, 2× USB 2.0, externý zelený numerický 4-miestny LED displej, eternet 10/100 Mb/s, 1× servisný RS-232 (jack 3,5 mm), 1× HDMI 1.4, 1× koaxiálny audiovýstup S/PDIF, 1× AV (jack 3,5 mm), podpora externého USB modulu Wi-Fi, podpora externých úložísk FAT32 a NTFS

• Cena: 57,90 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jednoduchá obsluha, podpora multistreamu, podpora H.265/HEVC, kvalitný výstup, sieťové funkcie
- Nič podstatné

HODNOTENIE:

Výkon: 85 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 95 %
Celkovo: 93 %

 

AB CryptoBox 702T mini HD

Terestriálna verzia prijímača je takmer zhodná so satelitnou. Okrem terestriálneho tunera je najväčšia zmena v absencii eternetového portu a výstupu S/PDIF. Čítačka kariet zostala zachovaná na umožnenie príjmu kódovaných staníc a rovnaký je aj zvyšok portovej výbavy. Prvotné nastavenie je jednoduché, v troch krokoch nastavíte jazyk, dátum a čas a spustíte automatické vyhľadávanie programov. To trvá asi 5 – 7 minút. Podporované sú normy DVB-T/T2 aj kompresia H.265/HEVC. Programy možno presúvať, mazať a editovať aj vytvárať obľúbené skupiny. Pamäť prijímača pojme maximálne 2000 TV a rádiových staníc, čo pri DVB-T ďaleko presahuje možnosti ich príjmu. Všetky nastavenia sa dajú rovnako ako pri satelitnej verzii zálohovať na externý HDD alebo USB kľúč. V prípade potreby tak možno obnoviť nastavenia aj so všetkými programami alebo preniesť rovnaké nastavenia na ďalšie prijímače. S HDD je možné nahrávanie a aj prehrávanie multimédií. Terestriálna verzia neumožňuje pripojenie k sieti a nemožno použiť ani prídavný Wi-Fi kľúč.

Parametre:

• Model: AB CryptoBox 702T mini HD, čipová súprava: 1 GHz, 1× tuner DVB-T/T2, podpora HEVC/H.265, 1× čitačka smart kariet, 2× USB 2.0, externý zelený numerický 4-miestny LED displej, 1× servisný RS-232 (jack 3,5 mm), 1× HDMI 1.4, 1× AV (jack 3,5 mm), podpora externých úložísk FAT32 a NTFS

• Cena: 24,90 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jednoduchá obsluha, podpora DVB-T/T2, podpora H.265/HEVC, kvalitný výstup, multimediálne funkcie
- Pomalšie ladenie

HODNOTENIE:

Výkon: 80 %
Výbava: 80 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 95 %
Celkovo: 86 %

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Digital dáta TV Mini senzor CryptoBox

1 komentár

HDMI-CEC reakcia na: Recenzia: AB CryptoBox 700HD mini, AB CryptoBox 702T mini HD - Obľúbené stálice v miniverziách

2.1.2020 12:01
U CryptoBox 700HD mini ako mínus nič podstatné? Až na to že nemá HDMI-CEC.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať