SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Recenzia: AOC Q3279VWFD8 - Dobrá kúpa na doma aj do kancelárie

0

Testovaná novinka priťahovala pozornosť používateľov už v predchádzajúcej verzii Q3279VWF, a to hlavne vďaka veľkému 32-palcovému panelu VA s rozlíšením WQHD a zaujímavej cene. Výrobca však nespí na vavrínoch, a tak Q3279VWFD8 prichádza s panelom IPS s obnovovacou frekvenciou 75 Hz. 

Ako som naznačil, monitor sa snaží zaujať hlavne cenovo citlivejších používateľov, to však neznamená, že by nemal čo ponúknuť. Používa 31,5"panel BOE IPS-ADS (In Plane Switching) s obnovovacou frekvenciou 75 Hz pri natívnom rozlíšení WQHD (2560 × 1440 bodov), využiteľnou pre majiteľov GPU AMD aj NVIDIA. Používatelia s grafickými kartami AMD môžu využívať aj funkciu FreeSync. Desaťbitové farby sú podporované pomocou 8-bit. + FRC ditheringu, pričom výrobca udáva latenciu sivá – sivá 5 ms. Dizajn monitora je jednoduchý, má plastový podstavec v striebornej farbe a lesklý čierny rámik okolo displeja. Stojan je pomerne labilný a umožňuje iba nastavenie sklonu v rozsahu -2° až 21,5°. Uchytenie VESA monitor neumožňuje.

Displej má antireflexnú úpravu. Ovládacie tlačidlá sú umiestnené zospodu na pravej strane monitora. Ovládanie tak nepatrí k najlepším a vzhľadom na labilný stojan každé stlačenie pomerne tuhých tlačidiel vyvolá zaknísanie monitora. Všetky vstupy sú umiestnené v rade na pravej strane a sú trochu netradične orientované horizontálne. Monitor tak nie je veľmi vhodný na umiestnenie do priestoru. Na druhej strane je ku všetkým konektorom výborný prístup. Konektivita je pomerne bohatá a nájdete tu Dual-Link DVI, HDMI 1.4a, DP 1.2a (s podporou FreeSync), VGA a 3,5 mm výstup na slúchadlá. Zdroj je interný.

Veľkosť monitora v kombinácii s rozlíšením WQHD dáva pixelovú hustotu 93,24 PPI. To nie je tak veľa ako pri 4K monitoroch v tejto veľkosti, ale je to podobná hustota ako na 24"full HD monitoroch. Oproti 4K rozlíšeniu teda bude zobrazených menej informácií, no pre niektorých používateľov môže toto rozlíšenie vyhovovať práve pre väčšie rozmery jednotlivých prvkov. Hráči budú z nižšieho rozlíšenia profitovať hlavne pri slabších zostavách, kde sa už grafická karta pri 4K rozlíšení zadýcha.

Monitor má, samozrejme, podsvietenie bez blikania a vyššia obnovovacia frekvencia dobre poslúži pri hraní hier bez potreby špecializovanej grafickej karty. Monitor napriek cene vykazuje pomerne slušné parametre. Pokrytie farebného priestoru sRGB je 100 % a Adobe RGB 91 %. Obraz veľmi dobre sleduje gama krivku, maximálny jas je na úrovni 282 nitov a statický kontrast 850:1. Aj keď to v tejto kategórii nie je také dôležité, poteší aj presnosť farieb s nulovou priemernou odchýlkou. Vďaka použitému panelu IPS sú výborné aj pozorovacie uhly. Monitor tak dobre poslúži pri práci, ale obľubu určite nájde aj u príležitostných hráčov.  

Verdikt: Kvalitný obraz s veľkou pracovnou plochou za výhodnú cenu.

Špecifikácie: 
Veľkosť obrazovky: 31,5", natívne rozlíšenie: 2560 × 1440, obnovovacia frekvencia: 75 Hz, typ panela: BOE IPS-ADS, displej: vstupy Dual-Link DVI, HDMI 1.4a, DP 1.2a (s podporou FreeSync), VGA a 3,5 mm výstup na slúchadlá, možnosti nastavenia: sklon -2/+21,5°, latencia: 5 ms ­sivá – sivá, spotreba typická: 45 W

Zapožičal: AOC

Cena: 196 EUR

+ Obraz, Flicker Free, vynikajúce pozorovacie uhly, 75 Hz + FreeSync
- Nepraktické ovládanie, labilný stojan

Kvalita obrazu: 90 %
Výbava: 85 %
Ovládanie: 70 %
Spracovanie: 75 %
Celkovo: 80 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
NVIDIA pocitac grafika karta 4K monitor displej

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať