Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Recenzia: ESET Smart Security Premium 10

3

Nová verzia antimalvérového riešenia je určená domácim používateľom. Súčasťou najvyššej edície Premium je aj funkcia Password Manager na vytváranie a ukladanie hesiel a Secure Data na zabezpečenie jednoduchého a spoľahlivého šifrovania.

Pri produkte pre domácich používateľov je dôležitá jednoduchá inštalácia. Pokyny odporúčajú stiahnuť inštalačný, presnejšie povedané, inicializačný súbor, ktorý následne stiahne do nového priečinka zvyšné inštalačné súbory, a nepoužiť na tento účel zvyčajné priečinky ako Prevzaté súbory, Temp alebo Pracovná plocha. Zvyšok inštalácie sa vykoná na jedno kliknutie. Na začiatku inštalácie sa najskôr vyhľadajú potenciálne konfliktné aplikácie, potom treba situáciu vyriešiť napríklad tak, že odinštalujete iný antimalvérový program.

Prehľad noviniek a zlepšení

Antivírusová aplikácia je jeden z typických príkladov, keď väčšina zlepšení nie je pozorovateľná na prvý pohľad, pretože sa netýka používateľského rozhrania, ale procesov na pozadí. V novej verzii Smart Security sú tieto zmeny zamerané predovšetkým na zlepšenie detekcie hrozieb, zvýšenie výkonu, čo sa týka skenovania, a zároveň zníženie nárokov na pamäť a výpočtový výkon počítača. Riešenia ESET sú známe svojimi nízkymi nárokmi na výpočtový výkon aj pamäťovú kapacitu a „desiatka“ je v tomto ohľade ešte šetrnejšia. Používateľ si môže zapnúť aj takzvaný herný režim, ktorý odďaľuje zobrazenie oznamovacích okien, vykonanie aktualizácií alebo iných systémovo náročných aktivít, aby mohli hry alebo iné aplikácie, ktoré sú spustené na celej obrazovke, naplno využiť výkon systému.

Smart Security proaktívne deteguje a lieči známe i neznáme vírusy, červy, trójske kone a rootkity. Pokročilá heuristika odhaľuje dokonca aj doteraz neznáme hrozby a neutralizuje ich skôr, než môžu spôsobiť škodu v počítači. Ochrana prístupu na web a anti-phishing spočíva hlavne v monitorovaní komunikácie prehliadačov internetových stránok so servermi (vrátane SSL). Ochrana poštových klientov zabezpečuje kontrolu poštovej komunikácie prijímanej prostredníctvom protokolov POP3 a IMAP.

Novinkou vo verzii 10 je aj zdokonalená ochrana proti škodlivému kódu v javascriptových a powershellových skriptoch, pretože skriptový kód sa stáva jedným z hlavných spôsobov, ako sa malvér snaží dostať do počítača. Ochrana proti skriptovým útokom deteguje útoky vo všetkých bežných internetových prehliadačoch. Funkcia je zahrnutá vo všetkých uvádzaných produktoch. Súčasťou produktu je aj viacero osvedčených funkcií, ako napríklad ochrana on-line platieb, antispyware, anti-phishing, Exploit Blocker, pokročilý osobný firewall a užitočný systém včasného varovania ESET LiveGrid.

Ak používateľ aktivuje správu zariadení, všetky vymeniteľné médiá, či už ide o disky a kľúče USB, CD, alebo DVD, sú automaticky skontrolované pri vložení. Možno blokovať vkladanie USB a iných médií na základe typu média, výrobcu, veľkosti média alebo iných vlastností.

Sieťové podpisy umožňujú rýchlu identifikáciu a blokovanie škodlivej komunikácie prichádzajúcej do zariadenia a odchádzajúcej z neho, ako sú boty a exploit balíčky. Táto funkcia je zlepšením botnetovej ochrany. Inteligentný firewall zabraňuje prístupu nedôveryhodných používateľov (hackerov) na váš počítač, aby nemohli zneužiť vaše osobné údaje alebo dáta. Rodičovská kontrola chráni deti pred potenciálne nevhodným obsahom – blokuje vybrané kategórie internetových stránok. Niekedy je táto funkcia užitočná aj pre seniorov.

Ochrana proti ransomvéru

Jeden z najhorších a pre používateľa veľmi nebezpečných typov malvéru, s ktorým sa možno stretnúť, je ransomvér čiže softvér, ktorý najskôr používateľovi zašifruje dáta a potom ho začne vydierať. Metódy šifrovania útočníci zdokonalili natoľko, že pre antivírusové firmy je okrem výnimiek potvrdzujúcich pravidlo nemožné nájsť kľúč a poskytnúť aplikáciu na rozšifrovanie. Obeť v takomto prípade buď príde o peniaze, alebo o dáta, ak nie je ochotná zaplatiť, v najhoršom prípade o obidvoje. To vtedy, ak síce zaplatí, ale pôvodca útoku údaje z rôznych dôvodov neobnoví zo zašifrovanej do pôvodnej podoby. Keďže terapia je v prípade moderného ransomvéru prakticky nemožná, o to väčší dôraz treba klásť na prevenciu. Antivírus sleduje súbory, ich aktivity a zisťuje, či sú podchytené v jeho databázach v cloude, a ak áno, akú majú reputáciu. Ak sa preto používateľ stretne s naozaj sofistikovaným druhom ransomvéru a všetky bezpečnostné vrstvy zlyhajú, do hry vstupuje funkcia Ochrana pred ransomvérom, ktorá monitoruje správanie aplikácií a procesov bežiacich na zariadení. Spustí sa, ak je správanie konkrétnej aplikácie považované za škodlivé alebo kontrola na základe reputácie vyhodnotí aplikáciu ako podozrivú. Stane sa to napríklad vtedy, ak sa začnú šifrovať určité typy súborov.

Pre mnohých používateľov je dôležitá aj ochrana súkromia. Webová kamera, ktorú má dnes prakticky každý notebook, sa dá využiť rôznymi spôsobmi, pri zapnutí na diaľku môže prezradiť, kto alebo čo sa nachádza v byte. Ochrana webovej kamery zase reguluje prístup k webovej kamere tak, aby používateľ vždy videl všetky procesy a aplikácie, ktoré majú ku kamere aktuálne prístup, a mal možnosť zablokovať ich dočasne alebo i trvale. Sleduje reputáciu aplikácií, ktoré žiadajú prístup k webovej kamere, a na základe toho urobí rozhodnutie.

Audit domácej siete

V súvislosti s pripájaním čoraz väčšieho počtu prístrojov do domácich sietí, nielen počítačov, tabletov a smartfónov, ale aj inteligentných spotrebičov, vzrastajú požiadavky na zabezpečenie domácej siete. Aby bolo možné sieť chrániť, najskôr treba spoznať jej konfiguráciu. Ochrana domácej siete je z technického pohľadu cloudová služba, ktorá umožňuje otestovať domáci router na rôzne zraniteľnosti, ako je napríklad slabé alebo dokonca implicitné heslo alebo neaktuálny firmvér. Poskytuje zoznam aktuálne pripojených zariadení, používateľ ich môže na lepšiu prehľadnosť zaradiť do rôznych kategórií. Všetky spomínané informácie sa dajú zistiť aj z konfiguračných stránok routera. No ruku na srdce: koľko domácich používateľov to dokáže? Naproti tomu ESET Smart Security informácie zistené z routera zobrazuje vo forme zrozumiteľnej používateľovi. Pripomíname, že táto funkcia len deteguje a zobrazuje informácie o potenciálnych problémoch, router nekonfiguruje. To môže urobiť používateľ v súčinnosti s technickou podporou, ktorej umožní diaľkový prístup do svojho počítača. Funkcia je súčasťou ESET Smart Security a ESET Smart Security Premium.

Správa hesiel

ESET Password Manager využíva na ukladanie hesiel používateľa bezpečný štandard šifrovania triedy „military“ AES-256. Password Manager automaticky zistí všetky heslá v prehliadačoch a vie generovať nové extra silné heslá vždy, keď to používateľ potrebuje. Je súčasťou ESET Smart Security Premium a dostupný je pre všetky kľúčové platformy, ako je Windows, Android či iOS. Heslá uložené na jednotlivých zariadeniach dokáže synchronizovať cez cloud alebo lokálnu sieť Wi-Fi. V druhom prípade má používateľ istotu, že heslo, hoci je v zašifrovanej podobe, nebolo prenášané cez internet. Jediné, čo si používateľ musí pamätať, je jedno hlavné heslo.

Ochrana platieb a zariadení proti krádeži

Horší od ransomvéru je azda už len malvér typu trójskeho koňa, ktorý podvodným spôsobom dokáže manipulovať s bankovými účtami. Ochrana on-line platieb poskytuje bezpečný prehliadač na prístup k internetovému bankovníctvu alebo platobným bránam, čím sa zabezpečí, že všetky on-line transakcie sa uskutočnia v dôveryhodnom a bezpečnom prostredí.

ESET Anti-Theft rozširuje zabezpečenie používateľov o prípad krádeže alebo straty zariadenia. Po inštalácii bude počítač pridaný na zoznam zariadení používateľa. Webové rozhranie umožňuje používateľom na diaľku spravovať nastavenia služby a anti-theft funkcií na zariadení.

Resumé

ESET Smart Security predstavuje nový prístup k integrovanej počítačovej bezpečnosti. Najnovšia verzia skenovacieho jadra ESET LiveGrid spolu s vlastným personálnym firewallom a antispamovým modulom využíva sofistikované metódy zamerané na rýchlosť a presnosť. Výsledkom je inteligentný systém, ktorý je neustále v pohotovosti pred útokmi či škodlivým softvérom, ktoré ohrozujú váš počítač.

Cena: 64,90 EUR na 1 rok

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

3 komentáre

Detegovat reakcia na: Recenzia: ESET Smart Security Premium 10

10.12.2016 09:12
Mate to spravne... nasiel som rozdiel medzi detekciou a detegovanim...
Reagovať

Deteguje reakcia na: Recenzia: ESET Smart Security Premium 10

10.12.2016 09:12
Opravte si chybu. Nepise sa deteguje ale detekuje...
Reagovať

RE: Deteguje reakcia na: Deteguje

10.12.2016 09:12
Mate to spravne... nasiel som rozdiel medzi detekciou a detegovanim...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať