NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

Recenzia: Fujifilm X-T3 - Konkurent pre full frame

0

Fujifilm prichádza už s treťou generáciou svojej úspešnej APS-C bezzrkadlovky X-T3. V jej útrobách však tepe už štvrtá generácia firemného enginu X-Processor 4 v tandeme s úplne novým snímačom BSI X-Trans CMOS s rozlíšením 26 Mpx. Prvá generácia snímača X-Trans 1 bola predstavená už v roku 2012 a bol to prvý snímač, ktorý využíva jedinečné farebné filtračné pole, založené na rozsiahlych fotografických skúsenostiach firmy Fujifilm, ako aj EXR Processor Pro na spracovanie obrazu. 

Rozlíšenie snímača bolo oproti predchádzajúcej generácii zvýšené o 2 Mpx, novinka využíva štyrikrát viac fázových detekčných bodov a minimálna citlivosť je ISO 160. X-Processor 4 je štvorjadrový a v rýchlosti spracovania obrazu je 3-krát rýchlejší ako jeho predchodca. Procesor takisto poskytuje 10-bitový videovýstup 4K/60P so vzorkovaním 4:2:0 pri internom zázname a 4:2:2 pri externom, čo je zatiaľ prvý takýto prístroj vo formáte APS-C. Procesor je tiež schopný okamžite riešiť komplexné úlohy spracovania obrazu, ako je jedinečná funkcia Fujifilm Color Chrome Effect a Monochrome Adjustment na dosiahnutie teplého alebo studeného nádychu.

Novinka dostala aj farebný režim Chrome zo strednoformátovej bezzrkadlovky GFX 50S. Ten prináša hlbšie farby a odstupňovanie objektov s vysoko nasýtenými farbami, ako sú napríklad živé kvety v červených odtieňoch. Vysokorýchlostný X-Processor 4 znamená, že tento efekt sa dá aplikovať nielen na jednotlivé zábery, ale aj na kontinuálne snímanie. Limit autofocusu pri zhoršených svetelných podmienkach bol rozšírený až do -3 EV. X-Trans CMOS 4 má fázové detekčné pixely na celej ploche snímača s rozlíšením 2,16 Mpx a pokrývajú takmer 100 % plochy. Rýchlu a presnú fázovú detekciu vďaka tomu možno použiť aj na objekty mimo stredu obrazového poľa. Výrobca uvádza, že detekcia fáz je 1,5× rýchlejšia oproti súčasným modelom, a tak umožňuje aj akčné športové fotenie. Zlepšená bola aj rýchlosť a presnosť detekcie tváre, sledovanie očí podporuje teraz aj kontinuálne zaostrovanie. Režim je dostupný aj pri nahrávaní videa.

Hľadáčik dostal displej OLED s rozlíšením 3,69 milióna bodov, zväčšením 0,75× a obnovovacou frekvenciou 100 Hz. Novinkou je takzvaný športový hľadáčik, ktorý je užitočný hlavne pri športovom a akčnom fotení. Fotoaparát v tomto prípade používa navyše orezanie 1,25×, takže výsledný záber má asi 16,6 Mpx. Hranice orezania sa zobrazia v hľadáčiku a časti mimo neho sa využívajú na lepšiu orientáciu fotografa v scéne. S rovnakým orezaním pracuje aj vysokorýchlostné snímanie až 30 sn./s.

Bežné vysokorýchlostné snímanie pracuje s plným rozlíšením rýchlosťou 11 sn./s s mechanickou a 20 sn./s s elektronickou uzávierkou. Na rozdiel od predchodcu na dosiahnutie týchto rýchlostí už nie je potrebný prídavný battery grip. No ak ho máte, môžete využívať súčasne až tri batérie, takže bez problémov prežijete celý náročný deň fotografovania bez nabíjania. Prístroj má mierne väčšie rozmery ako X-T2, takže battery grip z predchodcu je nekompatibilný. Novinkou je aj funkcia Pre-Shoot, s ktorou fotoaparát začne fotografovať hneď, ako stisnete spúšť do 1. polohy.    

X-T3 stavil na už tradičný retro dizajn a dodáva sa v strieborno-čiernej alebo čiernej verzii. Z dizajnovej stránky sú zmeny iba v detailoch, ináč je rozloženie všetkých ovládacích prvkov zhodné s X-T2. To hodnotím ako výhodu. Načo meniť to, čo dobre funguje? Pri podrobnejšom pohľade však zmeny nájdete. Užitočné je napríklad zaistenie nastavenia dioptrií na hľadáčiku, pri nastavovaní musíte ovládač vytiahnuť.

Displej má rovnaké 1,04 Mpx rozlíšenie aj možnosti nastavenia v dvoch osiach, je však dotykový a umožňuje nastavenie nočného režimu menu (červeno-čierneho), ktoré využijete hlavne pri nočnom fotení. Zachovaný zostal vynikajúci systém priameho ovládania expozičných hodnôt trojicou masívnych otočných prepínačov na vrchnej strane prístroja. Ovládate tu ISO, expozičný čas a korekciu expozície. Zmenou prešli aretačné tlačidlá nastavenia ISO a expozičného času, ktoré po zatlačení zastanú zamknuté, po ďalšom odomknuté.

Pod prepínačmi ISO a času sú sústredne uložené prepínač režimov a prepínač merania expozície. Popri dotykovom displeji zostal zachovaný joystick, ktorý mi pripadá ako praktickejšie riešenie. Dáta sa môžu ukladať na dvojicu kariet SDXC UHS II. Zmeny sa udiali v konektivite. X-T3 ponúka USB-C s podporou Power Delivery, takže možno nabíjať batérie v prístroji, micro HDMI aj 2,5 mm jacky slúchadiel a mikrofónu. K dispozícii je aj konektivita Wi-Fi, takže môžete pomocou aplikácie v mobile ovládať kameru aj sťahovať fotky. 

Fotky sa ukladajú v klasickom JPEG a 14-bitovom RAW. Video do rozlíšenia 4K 60p môže byť zaznamenané v kodeku h.264 alebo HEVC s dátovým tokom až 400 Mb/s All Intra. Desaťbitové 4K 60p video so vzorkovaním 4:2:0 sa zaznamenáva v kodeku HEVC s dátovým tokom až 200 Mb/s. Prístroj umožňuje natáčanie v režime F-Log aj HLG, k dispozícii sú však aj klasické farebné profily rôznych filmových materiálov aj nový režim Eterna, ktorý poskytuje nižšiu saturáciu a kontrast pre tých, ktorí chcú upravovať farebnú gradáciu, ale nechcú používať F-Log.

Možnosti videa sú naozaj vynikajúce a výborná je aj kvalita záznamu. Žiaľ, Fujifilm v podstate v klasickom rade objektívov XF neponúka videoobjektívy s plynulým ovládaním clony, takmer všetky majú krokové ovládanie. Na video sú síce použiteľné, ale nie ideálne. No ak sa videom zaoberáte profesionálne, sú k dispozícii dva objektívy z radu Cine Lens MKX18-55mmT2.9 a MKX50-135mmT2.9. Ide o špičkové profesionálne sklá s konštantnou svetelnosťou T2,9 v celom rozsahu a cenou atakujúcou 4000 eur za každý.

X-T3 som testoval s dvojicou objektívov XF18-55mm F2.8-4 R LM OIS a úplnou novinkou XF200mm F2 R LM OIS WR, o ktorej sa dozviete viac vo vloženom článku. Prvé, čím fotoaparát zaujme, je rýchlosť a presnosť zaostrovania. Tu asi najviac vidieť prínos novej generácie procesora aj snímača s rozšíreným rozsahom fázového zaostrovania. To nemalo väčšie problémy ani pri nízkej hladine osvetlenia. Tradične výborné je ovládanie prístroja. Mechanické ovládače expozičných parametrov jednoducho ničím nenahradíte, všetko je rýchle a hneď poruke.

Nová generácia hľadáčika poskytuje výborný a ostrý obraz aj na ručné zaostrovanie, pravda však je, že vzhľadom na kvalitu automatického zaostrovania som ho využíval minimálne. Displej má dostatočné rozlíšenie aj ostrosť, za ostrého slnečného svetla je však, samozrejme, lepšie použiť hľadáčik. Možnosti polohovania displeja dobre využijete hlavne pri fotení z neštandardných uhlov, z podhľadu alebo nadhľadu, pričom vďaka dvojosovému nastaveniu môžete aj v týchto situáciách využívať portrétovú polohu.

Farebné podanie snímačov X-Trans je medzi fotografmi veľmi obľúbené a 4. generácia v tomto smere určite nesklame. Veľmi príjemne prekvapila citlivosť pri nízkych úrovniach osvetlenia. Prístroj poskytuje vysokokvalitné výstupy bez pozorovateľného šumu ešte pri ISO 3200. No ani ISO 6400 nie je hraničná hodnota a snímky sú stále bez problémov použiteľné. Prístroj však so cťou zvláda fotenie aj pri ISO 10 000 až 12 800. Šum tu síce už je poznateľný, ale je rovnomerný a obraz nemá sklony na farebné alebo kompresné artefakty alebo rozmazávanie. Na dokumentárne účely sú snímky bez problémov použiteľné. 

Verdikt:
X-T3 ukazuje, že APS-C bezzrkadlovka môže vo veľa oblastiach so cťou konkurovať aj full frame modelom.

Špecifikácie:
Snímač: 26,1 Mpx APS-C X-Trans IV CMOS, bajonet: X-mount, odolnosť proti poveternostným vplyvom, autofókus: hybridný, až s 425 bodmi (voliteľné sú 13 × 9 a 25 × 17), sériové snímanie: 11 fps a 5,7 fps, až 20 snímok za sekundu s elektronickou uzávierkou, až 30 snímok za sekundu v režime orezania (AF-S a AF-C), citlivosť ISO: 160 – 12 800 (rozšírená 80 – 25 600 až 51 200), rýchlosť uzávierky: 1/8000 s až 15 min, Bulb do 60 min, 1/32 000 s s elektronickou uzávierkou, hľadáčik: 0,5" OLED s 3,690k bodmi, asi 100 % pokrytie FOV, zväčšenie 0,75× a obnovovacia frekvencia 100 fps, displej: trojcestný kĺbový mechanizmus, 3" LCD (1,04M bodky), dotykový, nahrávanie videa: 4K 10-bit. (4:2:0) až 60 fps, full HD až 120 fps, extra funkcie: Wi-Fi, panoráma, timelapse, bracketing, viacnásobná expozícia, pokročilé filtre, tichý režim, tethering, rozmery: 132,5 × 92,8 × 58,8 mm, hmotnosť: 539 g (vrátane batérie a pamäťovej karty)

Cena:1499 EUR (telo), 1949 EUR (set s objektívom XF18-55mm F2.8-4 R LM OIS)

+ Kvalita výstupov v slabom svetle, zaostrovanie, ovládanie, utesnená konštrukcia, 4K 10-bit. 50/60p video, 2× slot SDXC UHS II 
- Málo špecializovaných videoobjektívov

Hodnotenie
Foto: 100
Video: 90
Výbava: 100
Ovládanie: 100
Vyhotovenie: 100
Celkovo: 98

Tip redakcie : Kvalita obrazu a ovládanie

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Fujifilm kamera foto video kvalita objektív

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať