SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Recenzia: GoPro HERO7 Black - Nový kráľ akčného videa

1

Kamery GoPro sú medzi fanúšikmi známe už niekoľko rokov a teraz prichádza na trh ich siedma generácia. My sme testovali najvyšší model GoPro HERO7 Black spolu s ručným gimbalom Karma Grip.

GoPro HERO7 Black je v súčasnosti absolútna špička v ponuke akčných kamier na trhu. Kamera využíva vysokovýkonný procesor GP1 z vlastnej produkcie GoPro, ktorý poznáme už zo šiestej generácie modelu Black. Procesor má k dispozícii 2 GB RAM a vďaka vysokému výkonu ponúka záznam vo formáte HEVC s rozlíšením 4K pri 50/60 snímkach za sekundu s dátovým tokom 78 Mbit/s. Záznam pri takomto dátovom toku vo formáte HEVC zodpovedá kvalitatívne záznamu s dátovým tokom 150 Mbit/s vo formáte H.264.

Okrem toho zaznamenáva 4K video 25/30p s dátovým tokom 60 Mbit/s a full HD video 1080 až do 240p s kompresiou H.264, ktoré umožňuje vytváranie pôsobivých spomalených záberov. Kamera prináša viacero noviniek a zlepšení, tým hlavným je stabilizácia obrazu (HyperSmooth) aj vo formáte 4K 50/60p. Aby toho nebolo málo, stabilizácia funguje aj v novom režime TimeWarp video, teda v časozbernom videu, ktoré môžete natáčať aj za chodu alebo za jazdy. Umožňuje tak natáčanie veľmi zaujímavých časozberných sekvencií, pri ktorých sa nemusíte obmedzovať na stabilné umiestnenie kamery. Okrem toho je k dispozícii spomalený záznam až s 8-násobným spomalením.

Novinkou je aj LiveStreaming pomocou služby FacebookLive, takže vaše akčné zábery môžu teraz priamo vidieť vaši kamaráti na sociálnych sieťach. Kamera má vstavaný modul GPS, takže videá si môžete pozrieť aj podľa lokality, kde boli zaznamenané. Kamera zaznamenáva aj rozšírený súbor dát, ako je napríklad identifikácia tváre alebo detekcia úsmevu, ktoré môžete následne využiť pri spracovaní v aplikácii GoPro.

Okrem plnoautomatického režimu umožňuje kamera aj ručné nastavenie základných parametrov, ako sú vyváženie bielej, rýchlosť uzávierky a ďalšie. Fotorežim pracuje s rozlíšením senzora, to znamená 12 Mpx, a podporuje automatické fotenie v HDR – s rozšíreným dynamických rozsahom. Pri spracovaní v postprocese pracuje s lokálnym mapovaním tónov a redukciou šumu vo všetkých svetelných podmienkach.

Fotografie môžete ukladať vo formáte JPEG aj RAW. Ovládanie kamery zabezpečuje 2" farebný dotykový LCD displej, umiestnený na zadnej strane. Základne funkcie však možno ovládať aj hlasom. To je užitočné napríklad vtedy, ak máte kameru namontovanú mimo svojho zorného poľa, hoci na prilbe. V tomto prípade ju môžete hlasom zapnúť, spustiť nahrávanie, zastaviť nahrávanie aj vypnúť. Ako je pri týchto kamerách zvykom, telo je odolné proti vode až do hĺbky 10 metrov a pri ponáraní do väčšej hĺbky možno použiť externý obal.

Batéria je vymeniteľná, dá sa však nabíjať priamo v kamere pomocou kábla USB-C. Pokiaľ máte ku kamere viacej batérií, môžete dokúpiť originálnu externú nabíjačku na dve batérie. Zariadenie je kompatibilné so všetkými držiakmi GoPro a takisto s dronom Karma. Počas testovania sme kameru skúšali s priamou montážou na prilbe, na riadidlách bicykla, v aute aj spoločne so stabilizátorom Karma Grip, ktorý opíšeme ďalej.

Hlavná výhoda kamery je špičková kvalita obrazu hlavne v režime 4K 50/60p, ktorý využíva v kompresii HEVC dostatočne vysoký dátový tok. Video je aj pri dynamických scénach s množstvom detailov krištáľovo čisté, bez kompresných artefaktov, má vysokú ostrosť, výborné farebné podanie a veľmi dobrý dynamický rozsah.

Príjemne prekvapila stabilizácia HyperSmooth, ktorá kamerám GoPro dosiaľ veľmi chýbala. Stabilizácia sa najviac uplatňuje pri rýchlych dynamických scénach, vyžaduje však dostatočnú hladinu osvetlenia. Pri natáčaní v slabších svetelných podmienkach kamera nastavuje dlhší expozičný čas a pri stabilizácii môže dochádzať ku ghostingu, preto je v takýchto podmienkach lepšie stabilizáciu vypnúť. Silná stránka kamery je aj záznam zvuku, ktorý v predchádzajúcich generáciách nepatril k najlepším. HERO7 Black používa pokročilý systém potlačenia šumu a vetra vďaka spracovaniu signálov až z troch mikrofónov a ako jediná kamera GoPro zaznamenáva stereofónny zvuk vo formáte .wav.

Pomocou externého adaptéra pripájaného k portu USB-C možno ku kamere pripojiť mikrofón s 3,5 mm jackom. V tomto prípade sa môže zaznamenávať navyše separátny záznam zvuku vo .wav, ktorý sa dá použiť pri postprocese namiesto štandardne zaznamenávanej audiostopy vo formáte .mp4. Z pohľadu konektivity je k dispozícií štandardne Wi-Fi a bluetooth, ktoré umožňujú prepojenie s GoPro App, prípadne s voliteľným ovládačom. K dispozícii je aj výstup micro HDMI na pripojenie k televízoru. Vďaka bezdrôtovej konektivite možno využívať platenú službu GoPro Plus, ktorá umožňuje nahrávanie vašich záznamov priamo do cloudového úložiska. 

GoPro HERO7 Black je v súčasnosti to najlepšie, čo môžete v segmente akčných kamier na trhu nájsť. Používatelia sa, žiaľ, neraz nechajú zlákať vidinou lacných kamier s často neznámym pôvodom, ktoré klamlivo deklarujú podporu natáčania v 4K rozlíšení. Väčšina z nich vôbec nevie nahrávať v 4K, teda upscalujú záznam vo full HD rozlíšení na 4K. Takýto záznam je však veľmi ďaleko od kvality, ktorú by mal záznam 4K ponúkať, a títo používatelia iba žijú v ilúzii, že majú 4K kameru za výbornú cenu. Ďalší prípad je taký, že kamera síce v 4K nahráva, ale iba so snímkovou frekvenciou 10 alebo 15p, takže takéto video je nepoužiteľné.  Zväčša ide len o vyhodené peniaze a používateľ sa potom utešuje tým, že mu to stačí.

Záznam 4K videa, hlavne pri snímkových rýchlostiach 50/60p, vyžaduje kvalitný obrazový snímač a vysokovýkonný procesor na spracovanie obrazu, ktorý dokáže v reálnom čase 4K video komprimovať bez straty kvality. Z tohto dôvodu je kamera GoPro HERO7 Black jedna z mála akčných kamier, ktoré vôbec takýto záznam umožňujú. Vďaka tomu ich využívajú aj veľké filmové štúdiá na natáčanie nebezpečných akčných scén. Ak teda hľadáte skutočne kvalitný záznam videa či už vo full HD, alebo v 4K, je GoPro HERO7 Black jasná voľba. 

Verdikt: Vynikajúci obraz so stabilizáciou aj pri 4K 50/60p, široká ponuka funkcií a vynikajúci stereofónny zvuk. 

Zapožičal: SmartWear

Cena: 445 EUR 

Špecifikácie
Snímač 1 2/3", 12 Mpx, stabilizácia obrazu HyperSmooth elektronická, max. rozlíšenie videa 4K 50/60p (HEVC), 2,7K 100/120p, 1080 200/240p, Wi-Fi 2,4 a 5 GHz, bluetooth, GPS, displej 2" dotykový, hlasové ovládanie, rozhrania Mini HDMI, USB-C a slot na kartu microSD, vodotesnosť do 10 m bez prídavného puzdra, záznam stereofónneho zvuku .wav 

+ Záznam 4K 50/60p, full HD až 200/240p, výborná kvalita obrazu, stereofónny zvuk, stabilizácia aj v 4K 50/60p, vodotesnosť bez prídavného puzdra
- Výdrž na batériu

Hodnotenie
Kvalita obrazu: 98
Kvalita zvuku: 98
Ovládanie: 90
Výbava: 100
Vyhotovenie: 100
Celkovo: 97

Tip redakcie: Obraz a výbava

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
kamera foto video kvalita Facebook live Stream zaznam 4K

1 komentár

batéria reakcia na: Recenzia: GoPro HERO7 Black: Nový kráľ akčného videa

23.12.2018 07:12
Výdrž na batériu ste dali ako (-), v článku však o tom nevidím ani slovko.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať