SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Recenzia: Huawei MediaPad M5 Lite - Špičkový cenovo dostupný tablet do rodiny

0

Dizajn predného panela s oválnym zapusteným tlačidlom pod displejom v strede dlhšej strany aj štýlová linka v hornej časti kovovej unibody zadnej steny prezrádzajú, že primána orientácia tabletu Huawei MediaPad M5 Lite je zamýšľaná na šírku. Tlačidlo slúži zároveň aj ako snímač odtlačkov prstov.

Na testovanie som mal k dispozícii verziu s 3 GB RAM a 32 GB úložného priestoru, pričom časť zaberá operačný systém a používateľská nadstavba EMIU 8.0, známa zo smartfónov Huawei. Používateľovi zostane necelých 27 GB. Elegantný a zároveň trochu konzervatívny dizajn je prispôsobený účelu. Vzhľadom na spôsob držania tabletu obidvoma rukami nemá zmysel, aby sa dizajnéri a konštruktéri snažili o tenké rámiky okolo displeja. Bolo by to kontraproduktívne – tablet by sa zle držal a ovládal.

Nového majiteľa čakajú dve veľmi príjemné prekvapenia. Prvé z nich je veľmi kvalitný zvuk vyžarovaný štyrmi reproduktormi Harman Kardon. Dvojica je v spodnej a druhá dvojica v hornej dlhšej hrane. Takéto rozmiestnenie spolu s technológiou Huawei Histen 5.0 umožňuje reprodukovať priestorový zvuk, samozrejme, v intenciách rozmerov tabletu. A keď už spomínam zvuk, používatelia slúchadiel sa potešia 3,5 mm konektoru jack. 

Druhé príjemné prekvapenie je elektronické pero, ktoré je spolu s vymeniteľným hrotom súčasťou balenia. Pero je napájané jednou ceruzkovou batériou veľkosti AAAA, ktorá je už vložená vnútri pera. V tomto prípade sa vám vyplatí prečítať si návod, kde sa dozviete, že vnútri pera treba odstrániť drobnú plastovú súčiastku umiestnenú v pružinovom kontakte batérie. Súčasťou používateľskej nadstavby sú aj dve aplikácie na robenie poznámok a kreslenie. Pero funguje veľmi dobre a presne a príjemne sa ním píše aj kreslí.

Displej s uhlopriečkou 10,1 palca, ktorý má dostatočný rozsah pozorovacích uhlov a je dobre čitateľný aj počas slnečného dňa v tieni, naznačuje primárnu orientáciu tabletu na multimediálnu zábavu, hry v režime na šírku a, samozrejme, aj na prácu s aplikáciami na personálnu agendu, ako je klient elektronickej pošty.

Predinštalované sú aj aplikácie balíka Microsoft Office. Práve atribúty vymenované v tejto stati a používateľské prostredie Kid's Corner pre deti s niekoľkými zaujímavými aplikáciami ma motivovali na prívlastok v nadpise: tablet do rodiny. Full HD rozlíšenie 1920 × 1200 na 10-palcovej uhlopriečke poskytuje hustotu 224 pixelov na palec. Pre smartfón by to bolo málo, ale na tablet sa pozeráme z väčšej vzdialenosti, z ktorej pri takomto rozlíšenie nie je pozorovateľná pixelová štruktúra obrazu. 

Procesor Kirin 659 je skôr bežec na dlhé trate (myslené v kontexte výdrže batérie) než výkonový šampión. Má dve štvorice rôzne taktovaných energeticky úsporných jadier Cortex A53, ktoré sa používajú aj v niektorých najvýkonnejších procesoroch na menej náročné úlohy. Pri aplikáciách a ani bežných hrách som nezaznamenal náznak zaváhania.

Treba však poznamenať, že MediaPad M5 Lite nie je tablet pre náruživého hráča. Batéria vydrží na 7 – 10 hodín v závislosti od aktivít, ktoré na tablete robíte. Pomocou rýchlonabíjačky nabijete tablet z 10 % na plnú kapacitu za necelé tri hodiny. Úložnú kapacitu môžete rozšíriť pamäťovou kartou microSD až do kapacity 256 GB.

Fotoaparáty na tablete nie sú tak intenzívne používané ako na smartfónoch, hodia sa skôr na dokumentárne účely, fotenie dokumentov a podobne. Na tieto účely zadný fotoaparát s rozlíšením 8 Mpx úplne stačí. Predný fotoaparát sa zas primárne používa viac na videohovory než na selfie.

V detskom kútiku sa predná kamera používa na sledovanie vzdialenosti očí dieťaťa od tabletu a aplikácia sa ich snaží upozorňovať aj na nevhodné sedenie či držanie tela. Rodičia môžu nastaviť tablet tak, aby sa dieťa po prihlásení pomocou odtlačku prsta dostalo rovno do používateľského prostredia detského kútika.

Pokiaľ chcete používať tablet na personálnu agendu, prípadne pre deti do školy alebo na domáce aktivity, kde treba viac písať, veľkou pridanou hodnotou bude dokúpenie klávesnice a vhodného stojana.

Verdikt: Tablet s vynikajúcim zvukom a elektronickým perom.

Technické údaje:
Procesor: osemjadrový HiSilicon Kirin 659 (4× 2,36 GHz Cortex-A53 & 4× 1,7 GHz Cortex-A53), GPU Mali-T830 MP2; pamäť: 3 GB RAM, úložný priestor 32 GB, rozšíriteľný kartou microSD do 256 GB; displej IPS 10,1" s rozlíšením 1920 × 1080 (16:9), 225 ppi; fotoaparát: zadný 8 Mpx, predný: 8 Mpx; konektivita: LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), bluetooth 4.2 A2DP, LE, USB Type-C, batéria: 7500 mAh; operačný systém: Android 8.0 (Oreo); rozmery: 243,4 × 162,2 × 7,7 mm; hmotnosť: 475 g Benchmark AnTuTu: 87 194

Cena: 299 EUR 

+ Pribalené elektronické pero, vynikajúci zvuk, dobrý displej, výdrž na batériu
- Priemerná kvalita fotoaparátov

Hodnotenie: 88 
Dizajn: 89
Výkon: 85
Funkcionalita: 90

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Huawei tablet displej domacnost aplikácia softver zabava hry

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať