SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Recenzia: LG Nexus 5 – smartfón s dobrou výbavou, výkonom aj výdržou

0

nexus-5.jpg Nexus charakterizuje niečo výnimočné na poli androidových telefónov a príprava tohto modelového radu pod záštitou Googlu je pre výrobcov vec prestíže. Štvorka bola výnimočná a mal ju pod palcom takisto výrobca LG. Ak si na ňu ešte pamätáte, išlo o najšmykľavejší telefón všetkých čias, ale aj technologicky vyspelý model. Teraz je tu model Nexus 5 a podľa nás sa karta trochu obrátila. Smartfón prináša výhody (na ktoré dohliada Google) a možno aj prekonanú slávu.

Áno, je to telefón, ktorý má len základný systém. Nenájdete v ňom žiadne prispôsobenia rozhrania ani aplikácie, ktoré nechcete a po zapnutí telefónu ich mnohí odinštalujú. Silná výhoda pre tých, ktorí chcú skutočne čistý ekosystém Androidu, vysokú rýchlosť a hlavne prioritne dostupné najnovšie aktualizácie. Slovo prioritne znamená v predstihu niekoľkých mesiacoch. Toľko k výhodám Nexusu. Je to ako so Smartom. Ako sa vraví, buď ho milujete, alebo nenávidíte. Telefón má bežný vzhľad.

Ovládacie prvky sú z keramického materiálu. Za zaujímavý prvok považujeme svetelnú diódu pod displejom, ktorá môže svietiť rôznymi farbami. Treba si nainštalovať softvérové rozšírenie tretích strán a získate tak dobrý prehľad o prichádzajúcich udalostiach. Ovládať sa dá aj hlasom, stačí povedať „OK Google" a aktivuje sa rozhranie Google Now na vyhľadávanie a ovládanie telefónu.

Technologická výbava je prvotriedna. Rýchly štvorjadrový CPU Snapdragon 800 s frekvenciou 2,26 GHz na jadro nezaskočia ani náročné hry, a tak si Asphalt 8 vychutnáte plynule na najvyšších detailoch. Rozhranie je svižné aj vďaka 2 GB RAM. V čase, keď prichádzal na trh Nexus 4, boli 2 gigabajty nadštandard, preto by sme v prípade päťky očakávali aspoň 3 GB, ktoré majú prémiové modely na trhu.

Chválime full HD displej IPS. No IPS nie je AMOLED a viac ako sýtosť získate vynikajúce pozorovacie uhly. Napríklad LG G2 má o niekoľko tried sýtejší displej a podanie farieb, navyše mnoho iných výborných funkcií a oba telefóny majú podobnú cenu. Ak zhrnieme technické záležitosti, získate silný telefón s najnovšími technológiami a výbornou podporou do budúcnosti. Samozrejme, aj s najnovším Androidom KitKat v čase, keď ostatné modely ešte len čakajú na Android 4.3.

Nexus5.jpg

Skúšali sme aj fotografovať týmto telefónom, keďže výrobca prezentuje fotoaparát ako nástroj, ktorý pozdvihuje možnosti tohto modelu. HDR+, tvorba panoramatických snímok a 360° zábery vyzerajú veľmi dobre. Chválime najnovšiu verziu ochranného skla Corning Glass Gorilla 3. Toto sklo je skutočne silné a odolné, navyše aj príjemné na dotyk. Chválime takisto vyhovujúce rozmery a hmotnosť. Vidno, že technologicky vybavený smartfón nemusí byť rozmerný ani ťažký. A všimli sme si aj reálnu výdrž. Dva dni bežného používania telefón zvládne. Pri intenzívnom používaní prežije celý pracovný deň a do noci má dostatok energie aj na zábavu.

 

Hodnotenie

 

tenký a ľahký smartfón
najnovší systém
možnosti fotoaparátu
výdrž
bezdrôtové nabíjanie
 
obyčajný vzhľad
žiadne extra funkcie navyše
cena

Technické parametre

Model telefónu

LG Nexus 5

Operačný systém

Android 4.4

Formát SIM karty

microSIM

Pamäť RAM / ROM / iná [MB]

2000 / 16 000 / -

Procesor

2,26 GHz, štvorjadrový, Snapdragon 800

Displej, počet farieb

IPS, 16 miliónov

Displej - veľkosť [palcov] / rozlíšenie [bodov]

4,95 / 1920 × 1080

Regulácia podsvietenia

áno, automatická

Slot na kartu

nie

Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC

4.0, ABGNac, áno, áno, áno

Modul GSM, 3G

Quad Band, HSDPA, LTE

Fotoaparát / video

8 Mpix s OIS / 1920 × 1080, 30 fps

FM rádio

áno

Gravitačný senzor

áno

Vymeniteľná batéria a vlastnosti

nie, 2300 mAh, Li-Ion

Čas hovoru / úsporný režim [min / hod.]

1020 / 300

Rozmery [mm] / hmotnosť [gramov]

137,84 × 69,17 × 8,59 / 130


Benchmarky

Smartbench 2012 - Productivity / Gaming index

6475 / 4329

Quadrant Standard - Total score

9339


Bodové hodnotenie

Dizajn a konštrukcia

3/5

Výbava / cena

3/5

Dodatočné funkcie

3/5

Výdrž

4/5

 

Cena:

379 Eur s DPH (315,86 Eur bez DPH)

Predaj:

vizitka_hej.sk.jpg

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať