NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

Recenzia: Samsung Galaxy Note10+: Prvý môže byť len jeden

5

Spoločnosť Samsung má smartfóny pre manažérov vo svojom rade NOTE. Tieto modely sú už od prvej generácie výstavnou skriňou špičkových technológií a vlastností. Preto bola aj najnovšia generácia Galaxy Note očakávaná so záujmom. Trochu prekvapivo však novinka prichádza vôbec po prvýkrát v dvoch veľkostiach – Note 10+ so 6,8" displejom a Note 10 so 6,3" displejom. Ortodoxní používatelia tohto radu najskôr siahnu po väčšej verzii, veľký displej je totiž od prvej generácie najväčší benefit Note. Predpokladám však, že výrobca chce osloviť aj používateľov radu S, ktorým dosiaľ chýbalo pero S Pen. Rozdielov je tu okrem veľkosti viac, ale o tom neskôr.

Na redakčný test sme dostali verziu Galaxy Note 10+ 256GB. Prístroj poháňa najnovší 8-jadrový a 64-bitový procesor Exynos 9825 s maximálnou frekvenciou 2,7 GHz, vyrábaný 7 nm technológiou. O grafiku sa stará grafický čip Mali G76. Prístroj sa hrdí excelentnou 12 GB pamäťou RAM a v testovanej verzii 256 GB úložiskom (k dispozícii je aj verzia s 512 GB). To môžete vďaka hybridnému slotu pomocou micro SD rozšíriť až o 1 TB. Vzhľadom na to, že už 256 GB úložiska je oveľa viac než väčšina používateľov využije, možno alternatívne vložiť dve nano SIM karty. Tie sú pritom rovnocenné a obe sú schopné pracovať so sieťou 4G LTE. 

To, čo vás zaujme na prvý pohľad, je nový displej AMOLED Cinematic Infinity s certifikáciou HDR10+ a dynamickým mapovaním tónov. V duchu novej generácie smartfónov je displej bezokrajový, v hornej a dolnej časti iba s tenkým rámikom a prednou kamerou umiestnenou v malom otvore v strede hornej časti displeja. Snímač odtlačkov prstov sa nachádza priamo v displeji. Rozlíšenie displeja je 3040 × 1440 bodov. Prístroj má trojicu fotoaparátov: ultraširokouhlý s rozlíšením 16 Mpx a svetelnosťou f/2,2, širokouhlý s rozlíšením 12 Mpx, zaostrovaním Dual Pixel AF a svetelnosťou f/1,5 a f/2,4 s OIS a teleobjektív s rozlíšením 10 Mpx a svetelnosťou f/2,1 a OIS. Je tu takisto snímač hĺbky záberu s rozlíšením VGA. Predná kamera má rozlíšenie 10 Mpx, zaostrovanie Dual Pixel AF a svetelnosť f/2,2.


Fotoaparát si poradí aj náročných svetelných podmienkach, či ide o večerný koncert alebo jasný slnečný deň

Prístroj dostal nové pero S Pen využívajúce bluetooth 5.0 a profil BLE (Bluetooth Low Energy). Pero sa nabíja bezdrôtovo priamo v tele a po 7 minútach nabíjania dosiahne výdrž až 10 hodín. Obsahuje akcelerometer a má stupeň krytia IP68. Umožňuje rozšírené ovládanie gestami na diaľku. Môžete si tak ovládať kameru, prehrávače aj ďalšie aplikácie. Užitočné je to napríklad vtedy, ak si chcete robiť vlog – stačí mobil upevniť na statív a všetko ovládate na diaľku perom. Môžete prepínať režimy, prednú/zadnú kameru, spúšťať záznam alebo fotiť. V prehrávači médií si môžete spustiť/zastaviť prehrávanie, presunúť sa na ďalší klip a podobne.

Ovládanie funguje vo viacerých systémových aplikáciách a v obmedzenej miere ho možno nastavovať. Vzhľadom na to, že Samsung vydáva pre vývojárov SDK SPEN Motion Control, dá sa očakávať, že možnosti aj aplikácie budú pribúdať. Zlepšené bolo rozpoznávanie textu písaného rukou. Systém teraz dokáže bez problémov rozpoznať aj ozajstný škrabopis a je jedno, či píšete paličkovým alebo písaným písmom. Rozpoznávanie, pochopiteľne, spoľahlivo funguje aj v slovenčine vrátane diakritiky. Dokumenty teraz navyše možno exportovať do formátov TXT, PDF aj DOC, takže ich môžete veľmi jednoducho odoslať e-mailom alebo vytlačiť. Nástroje pera boli rozšírené a vylepšené. Samozrejme, zostali obľúbené nástroje ako lupa, ktorá zväčšuje oblasť okolo pera, alebo okamžitý preklad, pri ktorom stačí nad požadovaným slovíčkom zastať perom a zobrazí sa jeho preklad. Jazyky, samozrejme, možno nastaviť. Nezáleží na tom, či ide o text v zobrazenom dokumente, webovej stránke, alebo na živom obraze kamery. Samozrejmá je možnosť písania na uzamknutú obrazovku alebo vytvárania poznámok.


V nočnom režime môžete fotiť úchvatné nočné fotky aj priamo z ruky

Pribudlo veľa nových nástrojov pre tvorcov obsahu aj používateľov. Vďaka vysokému výkonu pri spracovaní obrazu posúva Galaxy Note10+ fotenie aj videá na novú úroveň. Horúca novinka je napríklad funkcia Live focus video, ktorá ponúka úpravy hĺbky ostrosti, tak ako to poznáme z niektorých špičkových modelov pri fotografii. Note to však zvláda vo full HD videu v reálnom čase, a to na prednej aj zadnej kamere. Ak nastavíte silu efektu rozostrenia asi do 20 %, výsledok je celkom presvedčivý, efekt sa však nehodí na príliš dynamické scény. Okrem rozostrenia pozadia možno zvoliť odfarbenie pozadia na čiernobielo či efekt starého filmu. Ďalšia z noviniek je Zoom-In Mic, zoomovanie zvuku spoločne s obrazom.

Funkcia pomocou zmeny charakteristiky zvuku z viacerých mikrofónov dokáže zosilniť zvuk v priamom smere a potlačiť okolitý hluk a šum. Samozrejme, má to svoje limity, ale pracuje to pomerne zaujímavo. Zlepšená je funkcia Super steady, ktorá stabilizuje záznam a redukuje otrasy. Je teraz k dispozícii aj v režime Hyperlapse, slúžiacom na tvorbu stabilných časozberných videí, ktoré môžete snímať aj za pohybu. Pre hráčov alebo pre vlogerov ponúka Galaxy Note10+ novú, veľmi zaujímavú funkciu Screen recorder na záznam obrazovky. Funkcia umožňuje jednoducho zachytiť, čo sa deje na obrazovke, využiť funkciu obraz v obraze na pridanie reakcie a pero S Pen na anotácie.

Funkcia zaznamenáva v rozlíšení maximálne 1080p všetko dianie na obrazovke. Môžete si pritom zvoliť, či bude zaznamenávaný aj zvuk médií, komentár alebo žiadny zvuk. Fotoaparát vďaka snímaču hĺbky scény umožňuje rôzne funkcie rozšírenej reality a 3D. Spolu s ultraširokouhlým fotoaparátom tieto funkcie tvorcom otvárajú úplne nové možnosti. S AR Doodle a pomocou pera S Pen môžete svoje fotografie, ale aj video upravovať a pridávať dynamické kresby, efekty a animácie, ktoré sledujú zachytený objekt. Vďaka 3D skeneru, ktorý bude prelomovou novinkou v rade Note, dokáže fotoaparát DepthVision prístroja Galaxy Note10+ naskenovať objekt a okamžite ho previesť do pohyblivej 3D podoby.

Táto funkcia však v čase testovania ešte nebola dostupná. Nočný režim je teraz k dispozícii aj pri prednom fotoaparáte. Ak to však s nočným fotením myslíte vážne, je tu stredný zadný fotoaparát. Ten s funkciou nočného fotenia vďaka vysokej svetelnosti a viacnásobnej expozícii dokáže vytvárať pôsobivé nočné fotky bez známok šumu či rozmazania detailov. Režim je, samozrejme, vhodný iba na statické scény, tie však s trochou cviku dokážete fotiť z ruky. Odmenou vám budú jedny z najlepších nočných záberov, s akými sa môžete stretnúť v mobilnom svete.

Novinka disponuje monumentálnym výkonom a radí sa k absolútnej špičke medzi súčasnými smartfónmi. Na jeho chladenie slúži najtenší chladiaci systém s výparníkovou komorou na svete, ktorý pri hraní hier ponúka optimálny výkon a zároveň umožňuje, aby si prístroj zachoval tenké a elegantné vyhotovenie. Funkcia Game Booster s podporou umelej inteligencie optimalizuje výkon a spotrebu energie Galaxy Note10 v závislosti od konkrétnej hry. Vďaka tomuto chladeniu si prístroj zachováva prijateľnú teplotu aj pri vysokom zaťažení. Nabíjanie batérie postúpilo zase o krok ďalej. Prístroj možno nabíjať pomocou superrýchlej nabíjačky s výkonom až 45 W a na celý deň ho nabijete za 30 minút. Takúto nabíjačku si však budete musieť dokúpiť, v balení ostanete klasickú 15 W rýchlonabíjačku.

Batéria s typickou kapacitou 4300 mAh udrží prístroj pri živote 1 deň aj pri vyššom zaťažení, pri striedmom používaní sa dostanete na 1,5 dňa. Mobil podporuje bezdrôtové nabíjanie systému Qi a umožňuje aj zdieľanie nabíjania, takže možno bezdrôtovo nabíjať ďalšie zariadenia ako Galaxy Watch, Galaxy Buds alebo iné s podporou štandardu Qi. Trochu zamrzí chýbajúci 3,5 mm jack. Napriek tomu, že veľkosť tela by ho umožňovala použiť bez problémov, výrobca podľahol módnym tlakom vyvolaným jabĺčkovou konkurenciou. Ako to prijmú používatelia, je otázne. Výrobca síce prikladá k prístroju slúchadlá AKG  s konektorom USB-C, ktoré majú výborné dielenské spracovanie, ale zo zvukovej stránky nezodpovedajú high-end kategórii prístroja. Vo zvuku chýbajú basy a znie príliš plechovo. Redukciu na iné slúchadlá v balení nenájde, takže buď si ju prikúpite, alebo sa spoľahnete na bluetoothové slúchadlá.

Rad Galaxy NOTE je určený predovšetkým ako pracovný nástroj. Tomu pomáhajú aj silné nástroje na integráciu s PC. Medzi najdôležitejšie patrí Samsung DeX. Na rozdiel od predchádzajúcich verzií už nepotrebujete špeciálne príslušenstvo. Stačí si do počítača stiahnuť aplikáciu (Windows aj Mac OS) a pripojiť mobil prostredníctvom kábla. Ihneď sa vám zobrazí okno s vaším mobilom. Nejde však o zrkadlenie, ale o prostredie podobné Windows a vy môžete plnohodnotne pracovať s mobilom na veľkej obrazovke pomocou myši a klávesnice. Systémom Drag and Drop môžete jednoducho presúvať akékoľvek súbory z PC do mobilu a opačne, prípadne pracovať priamo v mobilných aplikáciách. Okno sa dá roztiahnuť na celú obrazovku a môžete si takto zobraziť aj väčšinu aplikácií. Je to veľmi pohodlné a rýchle.


Na použitie DeX už stačí iba pripojenie USB káblom, zobrazí sa jednoduché prostredie

Ďalšia možnosť je Link to Windows, aplikácia, ktorá umožňuje bezdrôtový prístup do vášho PC. Môžete tu čítať správy, pozerať galériu, spravovať udalosti a podobne. Pre hráčov je tu možnosť P2P streamingu.

Spolu s Note 10+ Samsung uviedol na trh aj menší NOTE 10. Prístroje sú vo väčšine funkcií zhodné, nejaké rozdiely sa však nájdu. Note 10 som nemal na testovanie, a tak iba v krátkosti hlavné rozdiely. Displej má uhlopriečku 6,3" a rozlíšenie 2280 × 1080 bodov. Trojica kamier aj predná kamera sú rovnaké, chýba iba kamera VGA snímača hĺbky. Veľkosť RAM je 8 GB a úložisko je 256 GB. Note 10 takisto nemá ultrarýchle nabíjanie.

Okrem prístroja Samsung predstavil aj viacero zaujímavých puzdier. Nebudeme si nič nahovárať, napriek tomu, že sa výrobcovia predbiehajú v tom, aké nápadité farby zadnej strany predstavia, väčšina používateľov ich naposledy uvidí v predajni a maximálne pri vybaľovaní prístroja. Potom šup do puzdra. Predsa len riskovať rozbitie takého drahého prístroja nie je dobrý nápad. Samsung k novému modelu ponúka hneď niekoľko typov rôznych puzdier, z toho dve aktívne so vstavanými LED. Prvé z nich s názvom LED Cover je plastový obal, ktorý sa nasadzuje iba na zadnú stranu a v jeho tele sú zaliate LED diódy. Pri položení na stôl displejom dole napodobuje blikajúce hviezdy nočnej oblohy a pri prichádzajúcom hovore alebo inej udalosti zobrazuje ikony, ktoré možno v priloženej aplikácii meniť a priraďovať. Obal sa dodáva v dvoch farbách, čiernej a bielej, a jeho povrch je lesklý.

Ďalší typ je LED View Cover. Ide o obal flipového typu, prekrývajúci aj displej prístroja, takže aj jeho ochranná funkcia je lepšia. Na vrchnej strane je matrica LED, ktorá presvitá cez matný tenký plast a zobrazuje ikony udalostí alebo telefónne číslo volajúceho.

V priloženej aplikácii si môžete vybrať z množstva pripravených ikon alebo vytvoriť svoje a priradiť ich jednotlivým kontaktom, skupinám alebo udalostiam. Obal pri otvorení rozsvieti displej a pri zatvorení ho zase uspí. Pri každom zatvorení sa na matrici obalu zobrazia hodiny alebo ikony udalostí. LED View Cover sa dodáva v štyroch farbách: čiernej, bielej, striebornej a modrej. LED na všetkých svietia na bielo, iba na modrom sú v modrej farbe. Oba typy obalov sú napájané bezdrôtovo priamo z mobilu, takže nevyžadujú ďalšie napájanie. Funkčné sú hneď po nasunutí na mobil.

   
  Nastavenie ikon pre LED View Cover                           Hlasový záznamník umožňuje až 10 minút
                                                                                      prevodu reči na text, aj keď zatial nie v slovenčine

   
Pri vytiahnutí S Pen na ovládateľnej                           Prevod písaného textu si poradí    
aplikácii sa zobrazí nápoveda                                       aj so škrabopisom    

Samsung Galaxy Note 10+ určite nesklamal. Ponúka nádherný displej, špičkový výkon, množstvo nových funkcií, veľké vnútorné úložisko s podporou kariet microSD aj plnohodnotný dual SIM. Pri práci využijete zdokonalené funkcie pera, ale aj nový DeX, ktorý je oproti predchádzajúcej generácii podstatne použiteľnejší a funguje výborne. Napriek tomu, že v Note 10+ dostávate predovšetkým špičkový pracovný smartfón, nájdete tu aj veľké množstvo rôznych zábavných vychytávok. Pre dámy alebo pre tých, ktorým sa zdá „plusko“ priveľké, je tu menší braček s takmer rovnakou výbavou. Prístroj sa u nás bude predávať v dvoch variantoch, ktoré sa líšia iba vnútornou pamäťou – 256 GB a 512 GB. Model existuje aj vo variante s podporou 5G sietí, ten sa však zatiaľ k nám dodávať nebude. Ocenenie Top Produkt si vyslúžil predovšetkým svojou komplexnosťou špičkových funkcií ktoré ponúka.

Verdikt:

„Note sa už od prvej generácie drží na špičke medzi manažérskymi smartfónmi a nová generácia to iba potvrdzuje."

Špecifikácie

Procesor: 8-jadrový, 64-bitový Exynos 9825 s max. frekvenciou 2,7 GHz, 7 nm proces, grafika Mali G76, pamäť: 12 GB RAM, 256 GB úložisko (k dispozícii je aj verzia s 512 GB), hybridný slot microSD (do 1 TB) + nano SIM alebo 2× nano SIM (obe s podporou LTE), batéria Li-Pol 4300 mAh, superrýchle káblové nabíjanie kompatibilné so štandardmi QC2.0, AFC a PD3.0, bezdrôtové nabíjanie Fast Wireless Charging 2.0 kompatibilné s WPC a PMA, bezdrôtové zdieľanie nabíjania: bezdrôtové zdieľanie PowerShare je obmedzené na Samsung alebo iné smartfóny značky s bezdrôtovým nabíjaním WPC Qi, Android 9.0 (Pie), zlepšená 4×4 MIMO, až 7CA, LAA, LTE kat. 20, sťahovanie až 2,0 Gb/s, odosielanie až 150 Mb/s, pripojenia: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax (2,4/5 GHz), VHT80 MU-MIMO, 1024 QAM, sťahovanie až 1,2 Gb/s, odosielanie až 1,2 Gb/s, ďalšie: bluetooth v 5.0, ANT+, USB typ C, NFC, navigácia (GPS, Galileo, Glonass), rozmery: 77,2 × 162,3 × 7,9 mm, hmotnosť: 196 g

Cena:
Galaxy Note10+ 256 GB 1099 EUR (testovaný)
Galaxy Note10+ 512 GB 1199 EUR
Galaxy Note10 256 GB  949 EUR

Testy:
Antutu Benchmark : 348 486
Ai Benchmark: 14 364
Geekbench Single: 3638
Geekbench Single: 9487

Hodnotenie

+ Výkon, displej, možnosti ovládania s S Pen, Dex bez ďalšieho príslušenstva, kvalitné foto a video, dizajn
- Nemá 3,5 mm jack

Hodnotenie:

Displej: 100
Foto/video: 98
Výkon: 100
Výbava: 100
Ovládanie: 100
Vyhotovenie: 100
Celkovo: 100

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Samsung Galaxy Note smartfon displej kamera bateria vykon kvalita

5 komentárov

diota reakcia na: Recenzia: Samsung Galaxy Note10+: Prvý môže byť len jeden

3.9.2019 11:09
Chcem sa spýtať čí ma MT diotu ktorá hlási oznámenia?
Reagovať

RE: diota reakcia na: diota

3.9.2019 18:09
Nie, nemá. Ale ako všetky mobily s AMOLED displejom umožňuje mať zapnutý Always-On display na ktorom sa zobrazujú aj notifikácie. Dá sa to tiež riešiť pomocou aktívnych púzdier LED View Cover alebo LED Cover. Tie ale notifikácie zobrazia iba keď prídu.
Reagovať

??? reakcia na: Recenzia: Samsung Galaxy Note10+: Prvý môže byť len jeden

2.9.2019 19:09
A ktoré informácie o telefóne majú byť chybné ?
Reagovať

Ehm reakcia na: Recenzia: Samsung Galaxy Note10+: Prvý môže byť len jeden

2.9.2019 07:09
Tolko chyyb aj co sa tyka infirmaacii o telefone a preklepov v texte, ze je to az tazko citatelnee
Reagovať

RE: Ehm reakcia na: Ehm

2.9.2019 11:09
Mozno to bolo pisane na galaxy note. Inak stazovat sa na preklepy pri tvojom komente... :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať