PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Reportáž: TV Philips 2019 - zážitok pre oči aj uši

1

Philips predstavil koncom januára v Amsterdame kľúčovým partnerom a médiám technológie a nové modely svojich televízorov na rok 2019. Medzi ich najvýznamnejšie novinky patria o 20 % výkonnejšia 3. generácia procesora P5, nový dizajn konštrukčných dielov z dielne Georga Jensena, prvý LCD displej vybavený zvukom od Bowers & Wilkins, implementácie verzie Android Pie na všetkých televízoroch s OS Android, ako aj technológií Google Assistant a funkcie Works with Alexa. Rovnako aj integrácia a podpora pre normy Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR10 + a HLG do viac ako 90 % všetkých modelov na rok 2019.

Procesor P5 3. generácie je navrhnutý tak, aby analyzoval a individuálne riešil 5 kľúčových parametrov, ktoré určujú celkovú kvalitu obrazu, a to zdrojový obsah, ostrosť, farbu, kontrast a pohyb. Procesor takisto identifikuje rôzne artefakty, ktoré dokáže odstrániť bez rozostrovania obrazu, a to až za úroveň rozlišovacej schopnosti ľudského oka. Nový filter Dejaggy je účinný aj pri použití diagonálnych čiar s malým a veľkým uhlom. Výsledkom je viditeľne zlepšený obraz s jemnejšími líniami a hlbšími detailmi, ktoré vytvárajú dojem väčšej hĺbky obrazu. V prípade obsahu HDR zlepšuje 3. generácia P5 problém so stratou detailov vo veľmi tmavých oblastiach.

Pri subjektívnom porovnávacom teste zobrazenia 4K demonštračného videa na 4K televízore Philips a toho istého obsahu na 8K TV od konkurencie nebolo vidno v jednotlivých scénach žiadny rozdiel ani pri podrobnejšom skúmaní – bez ohľadu na to, či bol  vstupný signál v natívnom 4K rozlíšení alebo ho procesor upscaloval z nižších rozlíšení. Veľký dôraz sa na prezentácii kládol aj na európske korene TV Philips a európskych partnerov podieľajúcich sa na dizajne. V oblasti audia je to spojenie s legendárnou britskou značkou Bowers & Wilkins a v dizajne s dánskou spoločnosťou Georg Jensen. 

V prípade zvuku bolo predstavené napríklad riešenie pre model 8804, orientované na masívny zvukový zážitok, pri ktorom boli aktívne reproduktory oddelené od tela TV pružinovou membránou, aby sa otrasy neprenášali aj na zobrazovaciu časť. Vzhľadom na hrúbku reproduktorov bola celá reprosústava presunutá dozadu za obrazovku s predpokladom, že zvuk sa odrazí od zadnej steny dopredu smerom k divákovi. 

Predstavené bolo aj riešenie pre sústavu predných reproduktorov, kde moduláciou signálu bolo umožnené smerovať vybrané časti zvukov na vybrané miesta pred obrazovku. Napríklad sa dal hlas speváka „posunúť“ oproti zvuku orchestra tak, aby znel z pravej hornej časti obrazovky, a to bez viackanálovej reprosústavy, pričom reproduktory boli umiestené dole pod obrazovkou.  

V prípade dizajnu to boli možno detaily, ktoré však vo výsledku dodávali televízorom pocit luxusu a výnimočnosti. Či už to je textília na prednom spodnom paneli zakrývajúcom soundbar tak, aby lepšie zapadol do obývačky, alebo kovové konštrukcie podstavcov aj diaľkového ovládača z leštenej či brúsenej ocele. Lepšiu predstavu si urobíte z obrázkov. 

Jedna z hlavných predností TV Philips je systém Ambilight, ktorý podľa obsahu na obrazovke osvetľuje stenu za televízorom, čím navodzuje dojem väčšej plochy obrazu a pomáha chrániť zrak pri sledovaní TV v zatemnenej miestnosti.

Zlepšená verzia Ambilight na základe analýzy obrazu dokáže prenášať svetelné efekty aj na prídavné externé svietidlá systému Philips Hue, ktoré sú synchronizované cez spoločný hub, na dosvietenie spodnej časti priestoru napr. pod televízorom. Aktuálne je toto riešenie dostupné na zobrazovanie videa, podpora pre hry je v procese vývoja.

Všetky TV so systémom Android budú dodávané s diaľkovým ovládaním so vstavaným mikrofónom pre službu Google Assistant. To umožní používateľom požiadať asistenta Google, aby im napr. našiel a prehrával hudbu, filmy, videá na YouTube či Netflixe. Možno takisto zobrazovať dopravné informácie, počasie atď. Cez funkciu Google Assistant môžete prostredníctvom televízora ovládať iné kompatibilné inteligentné domáce zariadenia, ako sú inteligentné reproduktory, termoregulátory od Nest Home Automation, inteligentné zámky od Nuki či svetlá Philips Lighting Hue.

Obdobne funguje spolupráca so systémom Amazon Alexa, ktorý tiež umožňuje upraviť hlasitosť, zmeniť zdroj obsahu alebo ovládať prehrávanie multimédií. Na spustenie funkcie hlasového ovládania treba mať vlastné zariadenia podporujúce Alexu, napríklad Amazon Echo alebo Echo Spot. 

Aj v tomto prípade sa dajú ovládať inteligentné zariadenia tretích strán, ako sú inteligentné zámky na dverách či žalúzie. Vďaka tomu možno nastaviť kompletné scenáre a ovládať ich jedným povelom, napríklad „večerný režim“, ktorý zhasne svetlá v miestnosti, spustí žalúzie, zapne TV a vyberie predvolený typ obsahu. V oblasti videoobsahu má Philips aktuálne podpísanú dohodu s Netflixom a HBO, rokuje sa o poskytovanie obsahu od Rakutenu, ktorý by mal európskym divákom priniesť hollywoodsky obsah v 4K kvalite. 

Súčasne bol predstavený špeciálny model 4K LED TV s označením The One. Ide o televízor strednej triedy, ktorý podľa predstaviteľov Philipsu prináša „perfektnú kombináciu výkonu a ceny“ pre široké masy divákov. Ceny, špecifikácie ani dátum uvedenia na trh neboli zverejnené, ohlásených bolo iba pár kľúčových vlastností. Nový model série 7304 bude vybavený procesorom P5 Perfect Picture Engine, podsvietením Ambilight na troch stranách, podporou pre Dolby Vision, HDR10+ a Dolby Atmos. Pobeží na ňom systém Android TV, ktorým je vybavená väčšina televízorov Philips z posledných rokov, a dostane aj hlasové ovládanie s UI cez Google Assistant a podporu pre Alexu ako súčasť balíka. The One by mal mať tenký dizajn a kovový otočný podstavec. Podľa toho to vyzerá na model vyššej triedy, ale Philips deklaruje, že ho bude predávať za veľmi prístupnú cenu. Tak uvidíme... 

Predstavené boli aj dva nové modely televízorov OLED na rok 2019. OLED 804 a OLED 854 sú 4K modely s uhlopriečkami 55", resp. 65", ktoré nahrádzajú predchodcu OLED 803. Oba modely dostanú novú 3. verziu procesora P5 Perfect Picture Engine, trojboký Ambilight, operačný systém Android Pie, ako aj  podporu pre Dolby Vision a Dolby Atmos, kompatibilitu s HDR 10+ a HLG, novú funkciu Ultra-resolution Pro a zabudovaných pomocníkov Google Assistant a Alexa.

Z vizuálnej stránky majú tieto modely jasne odlišné stojany, pričom OLED 804 je vybavený chrómovým rámom a ultratenkými kovovými nožičkami, zatiaľ čo OLED 854 má chrómový rám a stojan v tvare T-stĺpika s tmavým chrómom. Ceny a dostupnosť zatiaľ neboli ohlásené, ale spomínala sa prvá polovica roka 2019. Ohlásené boli aj ďalšie LCD a OLED modely, ako sú Philips 9104, 8804, 7504, 7304, 6814 či 6704/6754.

Novinkou na rok 2019 je aj zaradenie podpory Dolby Vision, ktoré umožňuje Philipsu ponúknuť všetky súčasné formy funkcionality HDR (HDR 10, HDR 10+, Dolby Vision & HLG) v celom spektre televízorov od nových OLED k najnovším modelom serie 6000. V porovnaní so štandardným obrazom dokáže Dolby Vision dodávať farby, ktoré predtým nebolo vidieť, zvýraznenie, ktoré je až 40-krát jasnejšie, a čierne tóny, ktoré sú 10-krát tmavšie. Výsledkom je realistický obraz, pri ktorom zabudnete, že sa pozeráte na obrazovku.

Zobrazit Galériu

Martin Drobný

Všetky autorove články
TV smart home zabava displej kvalita audio video Amazon Alexa Google Echo asistent Philips

1 komentár

otazka reakcia na: Reportáž: TV Philips 2019 - zážitok pre oči aj uši

30.1.2019 11:01
a ako to vyzera u philipsu s hdmi 2.1 alebo displayport a pripadne freesync/adaptivesync ako u samsungov? pridu 100hz obrazovky aj do nizsich cenovych kategorii?minuly rok bol najlacnejsi model 8303 s 100hz za nejakych 800-900eur
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať