HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Zuckerberg chce integrovať WhatsApp, Instagram a Messenger tak, aby sa medzi nimi dalo komunikovať

2

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg plánuje spojiť messagingové služby tejto sociálnej siete. Služby budú naďalej fungovať ako samostatné aplikácie, ale ich základná technická infraštruktúra bude zjednotená. Toto úsilie spojí tri z najväčších sietí na zasielanie správ, ktoré majú viac ako 2,6 miliardy používateľov. Po prvýkrát sa tak umožní ľuďom komunikovať naprieč platformami. Tento krok má potenciál predefinovať spôsob, ako ľudia používajú aplikácie na vzájomné spojenie, a silnejšie pripútať používateľov k Facebooku.

Do popredia sa tak dostanú otázky bezpečnosti a ochrany súkromia, ako aj monopolného postavenia Facebooku.  Plán je zatiaľ v počiatočnej fáze, dokončiť by sa mal koncom tohto roka alebo na začiatku roka 2020. Tisíce zamestnancov Facebooku dovtedy musia prekonfigurovať funkcie WhatsApp, Instagramu a Facebook Messengera na najzákladnejších úrovniach.

Ako uviedli zdroje oboznámené so záležitosťou, Zuckeberg chce, aby všetky aplikácie zahŕňali šifrovanie typu end-to-end, ktoré bude chrániť správy. Neuvidí ich tak nik okrem účastníkov konverzácie. Zuckerberg dúfa, že rozšírenie infraštruktúry aplikácií rozšíri užitočnosť Facebooku a zvýši zapojenie používateľov do ekosystému spoločnosti. Ľudia by tak menej používali konkurenčné služby, ktoré ponúkajú Apple a Google. Vďaka častejšej interakcii používateľov s aplikáciami Facebooku bude môcť firma rozšíriť svoju reklamnú činnosť a pridať nové služby generujúce príjmy.

Nedávna kritika Facebooku za to, že umožnil neoprávnené zasahovanie do volieb a šírenie dezinformácií, spomalila rast spoločnosti a poškodila jej povesť. Plánované zmeny majú prispieť k náprave. Prepojenie aplikácií znamená zásadnú zmenu postoja Marka Zuckerberga. Instagram a WhatsApp boli nezávislé firmy, ktoré Facebook kúpil. V čase akvizície Zuckerberg sľúbil obom firmám dostatočnú autonómiu od novej materskej spoločnosti. WhatsApp a Instagram sa odvtedy značne rozrástli a prinútili Zuckerberga zmeniť myslenie. Teraz sa nazdáva, že z ich integrácie bude mať z dlhodobého hľadiska prospech celá „rodina aplikácií“ Facebooku.

Túto snahu začal propagovať medzi zamestnancami koncom minulého roka, čo spôsobilo konflikty v rámci Facebooku. Zakladatelia spoločnosti Instagram Kevin Systrom a Mike Krieger náhle opustili Facebook na jeseň minulého roka, keď Zuckerberg začal zvažovať túto možnosť. Zakladatelia WhatsApp Jan Koum a Brian Acton odišli z podobných dôvodov.

Plán integrácie vyvoláva aj otázky týkajúce sa ochrany osobných údajov, pretože údaje používateľov by mali byť zdieľané medzi službami. Napríklad služba WhatsApp pri registrovaní nových používateľov vyžaduje iba telefónne číslo. Naproti tomu Facebook a Facebook Messenger žiadajú od používateľov, aby poskytli svoju pravú totožnosť. Porovnávanie totožnosti používateľov Facebooku a Instagramu s WhatsApp môže odradiť niektorých ľudí, ktorí uprednostňujú, aby každú aplikáciu mohli používať oddelene.

Možno predpokladať, že zjednotenie infraštruktúry pre aplikácie WhatsApp, Instagram a Facebook Messenger bude technicky náročné. Na rozdiel od služieb Facebook Messenger a Instagram aplikácia WhatsApp neukladá správy a uchováva iba minimálne údaje o používateľoch. Je to takisto jediná služba, ktorá v predvolenom nastavení používa šifrovanie typu end-to-end.

Zdroj: nytimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Instagram Facebook app aplikácia siet online web internet zabava chat Apple Google

2 komentáre

hmm reakcia na: Zuckerberg chce integrovať WhatsApp, Instagram a Messenger tak aby sa medzi nimi dalo komunikovať

30.1.2019 07:01
takže, po novom, nebude možné odstrániť s telefonu nie 7 aplikácii, ale 30....
doteraz som nepochopil, prečo je facebok appka na pevno integrovaná do takmer všetkých telefonov a nedá sa odstrániť...len ju človek musí držať aktuálnu kvôli neschopnosti zukerberga.....napriek tomu mi osobné dáta kradne....aj keď nemám účet. Toto by sa malo riešiť....nie spájanie pochybných služieb, ktoré skúškou času neobstoja..

PS: odídte z facebooku, nikto na vás nezabudne....a tí, čo sa vám ozývajú len na fb a nie osobne, tí sa vám ozývať ani nemusia :)
Reagovať

velka skoda whatsupu reakcia na: Zuckerberg chce integrovať WhatsApp, Instagram a Messenger tak aby sa medzi nimi dalo komunikovať

29.1.2019 09:01
Ani som nevedel, ze ho uz stihol odkupit facebook. Akurat ked sa mi zacal viac a viac pacit :/ , bude asi treba hladat dalsiu alternativu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať