Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Reportáž Fujitsu Forum 2016: Treba zdigitalizovať úplne všetko

0

V polovici novembra usporiadala spoločnosť Fujitsu v Mníchove tradičné podujatie Fujitsu Forum, na ktorom sa zišlo vyše 14-tisíc IT špecialistov, analytikov, zákazníkov a partnerov, účastníkov bolo o dvetisíc viac ako vlani. Nosná téma boli inovácie zamerané na ľudí a digitálne transformácie. V rámci programu zaznelo viac ako 600 odborných prednášok, 50 špecializovaných seminárov a veľký počet ukážok v demonštračnej zóne, týkajúcich sa rôznych odvetví – od maloobchodu cez financie až po zdravotníctvo. Digitálna transformácia v praxi znamená transformáciu ICT, biznisu a v konečnom dôsledku pretvára celú spoločnosť. Snahou Fujitsu podobne ako konkurenčných firiem je zdigitalizovať všetko, čo sa digitalizovať dá. „A pokúsime sa digitalizovať aj to, čo na prvý pohľad vyzerá, že sa digitalizovať nedá, nenecháme si predsa ujsť príležitosť,“ zdôraznil CTO Fujitsu Dr. Joseph Reger.


Dr. Joseph Reger prezentoval svoje názory a predpovede aj z oblasti umelej inteligencie

Fujitsu masívne investuje do rozvoja, v posledných dvoch rokoch viac než dve miliardy dolárov, pričom ťažisko investícií smeruje do cloudových a hybridných riešení. Na ilustráciu, v regióne EMEAI prevádzkuje Fujitsu 62 dátových centier a chystá výstavbu ďalších. Paralelne buduje ­široké portfólio služieb IaaS, PaaS, SaaS a Cloud Integration a masívne podporuje svojich zákazníkov so strategickým zameraním na rozšírenie svojho cloudového portfólia vrátane hybridných IT prostredí. Doterajší progres je skôr evolučný než revolučný, postupné zmeny a zlepšenia však významne prispievajú k úspešnej digitálnej transformácii. Stratégia rastu je založená na cloudových službách, IoT a umelej inteligencii, pričom sa kladie dôraz na adekvátnu úroveň bezpečnosti. Vzniká nový typ takzvaného cybersecurity biznisu s mottom „digitalizácia s dôverou v zabezpečenie“.

Účastníci diskutovali aj o sofistikovaných, čoraz výkonnejších a zároveň energeticky úspornejších serverových riešeniach, riešeniach pre privátne a hybridné cloudy a záujem budili aj nové modely klientskych zariadení, kde stále viac dominujú tablety a rôzne konvertibilné konštrukčné riešenia. Čoraz väčší záujem je aj o tenkých klientov na virtualizáciu desktopov. Nadšenci aj skeptici si mohli vyskúšať výhody a možnosti využitia čítačky PalmSecure na bezdotykovú identifikáciu osôb v rôznych scenároch, hlavne tam, kde sa kladie dôraz na hygienu, teda v potravinárskom či farmaceutickom priemysle a zdravotníctve. Identifikácia funguje na princípe snímania krvného riečiska v dlani. Je to jeden z biometrických obrazov nemenných v priebehu života a táto metóda je veľmi presná a spoľahlivá. Výhodou na rozdiel od odtlačkov prsta je bezproblémová identifikácia aj v prípade zmien (zranenie, znečistenie rúk).

Tlačová konferencia charizmatického technického riaditeľa Josepha Regera bola zaplnená do posledného miesta. Všetci sme boli zvedaví na jeho tradične prezentované vízie. Tentoraz ­filozofoval o sieťovej neutralite a priorite jed­notlivých typov prevádzky. Mobilné zariadenia, sociálne siete na nich a hlavne prenosy multimédií si vyžadujú čoraz vyššiu prenosovú ka­pacitu. K tomu sa pridáva komunikácia obrovského a stále rastúceho množstva senzorov v rámci IoT, onedlho naše cesty zaplnia pripojené a neskôr autonómne autá. A to je Regerom avizovaný koniec sieťovej neutrality, jediné riešenie je stanovenie priorít a diferenciácia spoplatňovania jednotlivých typov prevádzky.

Serverovne a dátové centrá

Konvergencia hardvéru, operačných systémov a virtualizačných platforiem znamená, že tieto vrstvy sa stávajú komoditou a jednotliví výrobcovia majú minimálne možnosti, ako sa odlíšiť. Preto svoju pozornosť sústredia na softvér a služby a čoraz smelšie pokukujú po open source platformách. Keď už spomíname trendy, Fujitsu nastupuje cestu unifikácie rodiny PrimeFlex. Sú to nielen produkty, ale aj návrhy referenčných architektúr, softvérovej vrstvy a podobne.

Servery PRIMERGY sú už dodávané s novo uvoľneným operačným systémom Microsoft Windows Server 2016, umožňujúcim zvýšenú flexibilitu na budovanie zabezpečených a agilných cloudových infraštruktúr. Nový serverový operačný systém umožňuje podnikom plynulý prechod z tradičných aplikácií a infraštruktúry dátových centier na cloudové riešenia so softvérovo definovanými výpočtovými, úložnými a sieťovými schopnosťami spolu s možnosťou vytvárania privátnych cloudových prostredí.

Dátové centrá, to nie sú len servery, storage a sieťové smerovače, ale aj podporná a zabezpečovacia infraštruktúra. Na podujatí bolo ­oznámené riešenie Fujitsu SURIENT zvyšujúce zabezpečenie dátových centier, prenos dát a zariadení koncových používateľov. Riešenie SURIENT je navrhnuté tak, aby zamedzovalo neoprávnený fyzický prístup k serverom, dátam, úložiskám a sieťovým častiam. Poskytuje zdokonalenú ochranu vďaka biometrickej autorizačnej technológii Fujitsu PalmSecure spoločne s elektromechanickými zámkami a snímačmi.

Moderné klientske zariadenia

Rad LIFEBOOK U7x7 zahŕňa tri nové ľahké notebooky rôznych veľkostí od ultramobilnej uhlopriečky displeja 12,5 palca až po workstation s uhlopriečkou 15,6 palca. Nový LIFEBOOK U727 s displejom 12,5 palca má hrúbku iba 19 mm a hmotnosť 1,3 kilogramu. Podobný štíhly dizajn má aj LIFEBOOK U747 so 14-palcovým dis­plejom a dokonca aj najväčší model z nového radu, 15,6-palcový LIFEBOOK U757. Samozrejmosť je nový port USB-C.


Dizajn radu profesionálnych ultrabookov LIFEBOOK U7x7

Na prednáškach aj vo výstavnej hale boli hojne zastúpené aj riešenia pre IoT, Smart City, zdravotníctvo, utilitné služby či Industry 4.0, ako aj koncepcie moderného pracoviska využívajúceho bezdrôtové napájanie a nabíjanie či bezdrôtové pripojenie k displejom a projektorom. V NDA roome sme videli... Ale to prezradiť nemôžeme.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Fujitsu Forum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať