SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Revolučná technológia odstráni toxické večné chemikálie v pitnej vode

2

Skupina štyroch spoločností pracuje na tom, aby chemické látky, nazývané aj PFAS (perfluórované a polyfluórované látky), nepretrvávali večne. Inovátori používajú tlak a vysoké teplo na zničenie látok v odpadovej vode skôr, ako môžu toxíny ublížiť ľuďom. Ak sa ukáže, že tento proces je spoľahlivý, mohol by byť kľúčom k tomu, aby sa zabránilo ďalšiemu prenikaniu týchto látok, ktoré sa podľa odhadov z USA už nachádzajú v krvi 97 % Američanov, do nášho života. 

V meste Wyoming v štáte Michigan spoločnosť Heritage-Crystal Clean využíva dômyselný systém na „anihiláciu“ škodlivých látok, označených ako „večné“, pretože trvá veľmi dlho, kým sa rozložia. Na tomto úsilí sa podieľajú aj spoločnosti Allonnia, EPOC Enviro a Revive Environmental. Server Michigan Live podrobne opísal proces, ktorý prebieha v zariadení na spracovanie odpadu spoločnosti Crystal Clean.

Proces sa začína odobratím tekutého odpadu zo skládok a oddelením večných chemikálií. Po zhromaždení sa koncentrovaná toxická odpadová voda prepraví do zariadenia Annihilator spoločnosti Revive, ktoré sa zmestí do dvoch prepravných kontajnerov. Michiganské zariadenie spoločnosti Crystal Clean dokáže spracovať 500 galónov (necelých 1900 l) denne. Chemický odpad sa pred odoslaním do zariadenia Annihilator spracuje špeciálnou penou, ktorá pomáha koncentrovať PFAS. Spracovanie stojí približne 15 až 40 centov za galón.

Proces, pri ktorom sa využívajú odborné znalosti každej zo zúčastnených spoločností, má obchodný názov 4never. Technický názov spracovania je superkritická oxidácia vody. Stručne povedané, teplo a tlak transformujú odpadovú vodu do stavu na pomedzí kvapalného a plynného, uvádza sa na webovej stránke spoločnosti Revive. Tento proces umožňuje, aby sa silné chemické väzby, ktoré držia večné chemické látky pohromade, rozpadli.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Teplota dosahuje až 700 stupňov a je kombinovaná s tlakom 2240 kg/cm2. Výsledkom procesu je neškodná voda, ktorú možno poslať späť do mestských čistiarní odpadových vôd a nakoniec do životného prostredia. Zničenie PFAS trvá zhruba minútu. Na tomto  procese sa pracovalo približne päť rokov. Hoci na svoju činnosť vyžaduje prísun elektrickej energie, časť energie, ktorá vzniká chemickými reakciami pri samotnej prevádzke, sa dá recyklovať. Crystal Clean má k dispozícii 11 takýchto zariadení. Spoločnosť Revive dúfa, že sa jej podarí rozbehnúť výrobu a tento rok ich vyrobí až 25.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

primiti_vLacko aHubinsky reakcia na: Revolučná technológia odstráni toxické večné chemikálie v pitnej vode

18.8.2023 00:08
primiti_vLacko aHubinsky
Reagovať

RE: primiti_vLacko aHubinsky reakcia na: primiti_vLacko aHubinsky

19.8.2023 11:08
Chcel by som poznať tvoju motiváciu a vnútorný svet. Chodím sem zopár mesiacov a vidím, že ťa tie komentáre stále bavia. Keď zistia čo si zač, dúfam, že sa tu objaví článok.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať