CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Ako využiť ChatGPT na získanie novej práce

0

Takmer pre každého príde čas, keď uvažuje o novej práci. Pri jej hľadaní je toho veľa, čo treba zvážiť; aby sme vám to uľahčili, prinášame vám návod, ako využiť ChatGPT na získanie novej práce. Od hľadania najlepšieho zamestnávateľa až po napísanie dokonalej žiadosti – je veľa spôsobov, ako vám ChatGPT môže pomôcť pri ďalšom kariérnom postupe.

Hoci je tento nástroj ešte len na začiatku, existujú presvedčivé dôkazy o tom, že vám môže pomôcť získať výhodu oproti niekomu, kto ho nepoužíva. Poďme sa teda pozrieť na to, ako vám ChatGPT pomôže v každej fáze získavania nového zamestnania.

1. Zistite, na čo sa hodíte
Možno máte veľmi dobrú predstavu o tom, aká práca vás baví a o aký typ pozície sa chcete uchádzať, ale možno ste niektoré veci prehliadli. Môžete ChatGPT uviesť svoju kvalifikáciu, prácu, ktorú ste doteraz vykonávali, svoje záujmy a odborné znalosti a požiadať ho, aby vám navrhol možné zameranie práce. Možno existuje lukratívna kariéra, o ktorej ste jednoducho nikdy neuvažovali.

2. Zlepšite a aktualizujte svoj životopis
Hoci nemožno priamo nahrať svoj životopis do ChatGPT, môžete ho skopírovať a vložiť do poľa na otázky, aby ho umelá inteligencia mohla analyzovať. Môžete použiť napríklad takéto zadanie: „Tu je kópia môjho životopisu. Môžeš mi poradiť, ako ho zlepšiť pre žiadosť o zamestnanie na pozíciu XXX?“ Výsledky, ktoré dostanete, budú rôzne – od nejasných až po konkrétne, možno v nich budete musieť urobiť malé úpravy.

3. Nájdite najlepšie spoločnosti v danej oblasti vo vami zvolenom odbore
V závislosti od miesta, kde žijete, a typu práce, ktorú hľadáte, môže byť niekoľko potenciálnych spoločností, v ktorých by ste mohli pracovať. Prípadne sa môže stať, že ste sa rozhodli, že sa radi presťahujete, no neviete sa rozhodnúť medzi dvoma alebo viacerými mestami. ChatGPT vám môže pomôcť, ak sa ho opýtate, ktorá spoločnosť je považovaná za najlepšiu na prácu alebo ktoré mesto ponúka najlepší pomer medzi kvalitou života a životnými nákladmi.

4. Zistite, čo môžete očakávať od práce na konkrétnej pozícii
Aj keď máte pravdepodobne veľmi dobrú predstavu o tom, čo môžete od konkrétnej práce očakávať z hľadiska povinností, môžu existovať prvky, ktoré ste nezohľadnili. Môžete sa spýtať ChatGPT, čo môže zahŕňať typický deň, aké úlohy sa od vás budú očakávať na dennej alebo týždennej báze, prípadne sa dozvedieť viac o povinnostiach danej pozície. To všetko by mohlo ovplyvniť vaše rozhodnutie, ak sa rozhodujete medzi rôznymi pracovnými pozíciami.

5. Vytvorte si niekoľko otázok, ktoré môžete položiť počas pohovoru
Ak je všetko v poriadku, budete požiadaní, aby ste sa zúčastnili aspoň na jednom pracovnom pohovore, čo je dobrá príležitosť položiť akékoľvek otázky, ktoré by vás mohli zaujímať. Otázky, ktoré položíte, vám nielenže poskytnú odpovede, ktoré ste hľadali, ale môžu takisto dať pracovníkovi na pohovore viac informácií o tom, aký typ človeka a zamestnanca ste. Obráťte sa na ChatGPT, aby vám poskytol niekoľko nápadov na potenciálne otázky, ktoré môžete položiť – všeobecné aj špecifické pre danú pozíciu alebo spoločnosť.

6. Získajte tipy, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na pohovor
ChatGPT môžete využiť aj na to, aby ste získali predstavu o typoch otázok, ktoré by vám mohli položiť na pohovore, prípadne aj niekoľko vzorových odpovedí. Môžete požiadať umelú inteligenciu, aby vám vytvorila zoznam otázok, ktoré môže mať osoba vedúca pohovor, keď sa uchádzate o konkrétnu pozíciu, alebo môžete nástroj použiť na získanie zoznamu navrhovaných odpovedí na otázky, o ktorých si myslíte, že vám budú položené.

7. Skontrolujte si sprievodný list k žiadosti o zamestnanie
Tak ako ste použili ChatGPT na kontrolu a zlepšenie svojho životopisu, môžete ho použiť na to, aby vynikla vaša žiadosť o zamestnanie. Samozrejme, nie je vhodné jednoducho požiadať ChatGPT, aby napísal motivačný list za vás, pretože mu bude chýbať osobitosť. Môžete však sami napísať základnú verziu svojej žiadosti, skopírovať ju a vložiť do poľa na otázky a požiadať o tipy, ako by sa dal text zlepšiť, aby váš list vynikol nad konkurenciou.

Tak ako pri takmer všetkých výstupoch vygenerovaných programom ChatGPT aj tu treba mať na pamäti niekoľko vecí. Po prvé, neexistuje žiadna záruka, že to, čo vám umelá inteligencia povie, je stopercentne presné, preto sa oplatí dvakrát skontrolovať podrobnosti. Je takisto dôležité, aby ste si uvedomili, že takmer určite nie ste jediná osoba, ktorú napadlo použiť ChatGPT na pomoc pri hľadaní práce. A zamestnanci spoločnosti budú iste hľadať náznaky jej použitia.

Samozrejme, nie je nič zlé na tom, ak používate ChatGPT na pomoc, ale nie je dobrý nápad jednoducho použiť akýkoľvek text, ktorý vám poskytne, bez toho, aby ste doň vložili niečo vlastné. Môže byť užitočné, ak za vás ChatGPT napíše životopis, ale budete musieť podniknúť kroky, aby ten váš vynikol nad ostatnými. Všetko, čo vám ChatGPT poskytne, by ste mali prispôsobiť tak, aby to znelo ako od vás. Inak by sa mohlo stať, že by osoba, ktorá vedie pohovor, dostala takmer identické životopisy od všetkých uchádzačov.

Zdroj: techradar.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať