PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Robopes Spot má menšieho brata. Bittle dokáže všeličo a nestojí až tak veľa

Technológie
0

Mladší brat robotického psa Spota od spoločnosti Boston Dynamics sa volá Bittle. Je dielom spoločnosti Petoi a s hmotnosťou iba 290 gramov a dĺžkou od nosa po chvost len 20 cm je velky asi ako dlaň. No vďaka 10 servomotorom, ktoré poháňajú jeho končatiny a krk, je Bittle rovnako schopný ako robotický pes Boston Dynamics. Dokonca dokáže plniť príkazy, učiť sa triky a predvádzať ich. Napriek tomu to nemá byť v prvom rade domáci maznáčik, Bittle je navrhnutý skôr ako systém na stavbu robotov a vzdelávací nástroj STEM, s ktorým sa školáci môžu učiť aj hrať. Stojí len približne 299 dolárov.

Bittle, navrhnutý na open source platforme, je šikovný robot (existuje aj mačací náprotivok Nybble), vďaka ktorému je učenie programovania doslova „zábavou“. Môžete si ho kúpiť buď v rozloženom balení a zostaviť si ho sami, alebo si priplatiť 10 dolárov, aby vám robot poslali už zmontovaný a pripravený na použitie po vybalení zo škatule. Každý Bittle sa dodáva s 10 servomotormi, plastovými časťami tela, vlastnou doskou plošných spojov kompatibilnou s Arduinom Uno, Bluetooth a Wi-Fi kľúčmi, 7,4 V nabíjateľnou batériou a infračerveným diaľkovým ovládačom, ktorým môžete psa ovládať a nechať ho vykonávať rôzne kúsky.

Bittle má z väčšej časti modulárny dizajn a môžete pridávať/odstraňovať prvky a vytvoriť tak psa podľa svojich predstáv. Hoci sa hovorí, že starého psa novým kúskom nenaučíš, v prípade Bittla to neplatí. Programovateľný robotický pes rozumie mnohým jazykom: C++ prostredníctvom Arduino IDE, Python, Codecraft (drag and drop programovacie prostredie podobné Scratchu) a množstvu ľudských jazykov (vyžaduje použitie Raspberry Pi na rozpoznávanie hlasových príkazov). Možno ho naprogramovať tak, aby chodil, bežal, skákal a liezol po prekážkach.

Môžete k nemu pripojiť infračervený senzor, ktorý mu pomôže s detekciou prekážok. Obratné a ohybné končatiny mu umožnia vstať aj v prípade, že sa prevráti. Jeho open source dizajn založený na frameworku OpenCat od spoločnosti Petoi na tvorbu štvornohého robotického miláčika navyše znamená, že všetok kód Bittla sa nachádza v repozitári GitHub. Navyše existujú sprievodné mobilné/desktopové aplikácie, ktoré tvoria výborný základ na experimentovanie s robotikou.

Zdroj: yankodesign.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať