SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Robotická ponorka Manta Ray ponúka úplne nové možností námorných misií

0

Agentúra DARPA zverejnila nové obrázky a informácie o svojej robotickej ponorke Manta Ray. Prototyp bezposádkového podmorského vozidla (Uncrewed Underwater Vehicle – UUV) nedávno absolvoval prvé námorné skúšky pri pobreží južnej Kalifornie.Manta Ray je súčasťou novej triedy UUV určených na misie s dlhým dosahom a trvaním, schopných niesť rôzne užitočné náklady. Môže sa prepravovať po častiach a zostavovať tam, kde je to potrebné, čo šetrí miesto a čas.

Ponorka má veľké rozmery a je navrhnutá skôr so zameraním na energetickú účinnosť ako na rýchlosť. Hlavný dodávateľ Northrop Grumman zdôraznil modulárnu konštrukciu ponorky a energeticky úsporné funkcie vrátane schopnosti ukotviť sa na morskom dne a prejsť do režimu hibernácie. Medzi ďalšie vlastnosti patria pohonné systémy s nízkou spotrebou energie, nové senzory na detekciu pod vodou a vysokoúčinné navigačné a riadiace systémy.

Nedávne námorné skúšky sa zamerali na hydrodynamické vlastnosti a fungovanie rôznych systémov. Manta Ray bola rozobratá a prepravovaná v štandardných prepravných kontajneroch. Vďaka efektívnemu kĺzavému pohybu a univerzálnosti užitočného zaťaženia je Manta Ray vhodná na širokú škálu námorných misií.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať