SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Robotické exooblečenie už budú mocť využiť aj lyžiari, vojaci či seniori

0

Vidieť človeka, ktorý po dvadsiatich rokoch zasa chodí, je úžasné. Práve o to sa snažil trojčlenný tím Ekso Bionics stojaci za nositeľným bionickým oblekom Ekso. Ide o súpravu mechanických robotických nôh, ktoré pomáhajú ochrnutým ľuďom zvládnuť prvé kroky. Tim Swift, jeden z trojice, sa však v roku 2013 od Ekso Bionics oddelil a založil ďalšiu firmu Roam Robotics so sídlom v San Franciscu, ktorá sa pokúša vyriešiť niektoré z najväčších výziev v priestore nositeľnej robotiky. Konkrétne ide o robotické exooblečenie, ktoré by ľudia mohli plne integrovať do svojich životov.

Takéto zariadenie musí byť v zásade lacné a mať nízku hmotnosť. Zároveň však musí byť schopné zmeniť spôsob, ako niekto žije. Výsledný produkt nemusí byť nevyhnutne lepší ako tie, ktoré vyrábajú iné spoločnosti zaoberajúce sa bionickým oblečením. Cieľom je vytvoriť cenovo dostupnú ľahkú alternatívu, ktorá zvládne veľa rovnakých vecí, no nestojí viac ako 2500 dolárov.

Práve množstvo elektromechanických alebo hydraulických techník integrovaných do nositeľného exooblečenia ho robí ťažkým a drahým. Roam nahrádza kov a motory ľahšími a nenápadnejšími zariadeniami zhotovenými z materiálov, ako sú plasty a tkaniny.  Spoločnosť sa zamerala na vývoj exooblečenia pre vojenský, lekársky a outdoorový trh. Pre ten posledný je určený špeciálny lyžiarsky exooblek nazvaný Elevate. Ten odbremeňuje štvorhlavé svaly stehna a kolená lyžiarov, aby mohli lyžovať dlhšie bez nepohodlia.

Ľahké popruhy spojené so zodpovedajúcou topánkou sú nenápadné a poskytujú zvýšenú podporu, keď používateľ robí oblúky, zastavenie alebo akýkoľvek iný manéver. Pomôcka by sa mohla uplatniť aj na lekárskom trhu, technológiu môžu používať ľudia, ktorí majú problémy s kolenami, ktoré obmedzujú ich mobilitu. 

Okrem toho spoločnosť vyvíja aj taktický vojenský exoskelet, ktorý umožní vojakom vykonávať fyzické aktivity dlhšie. Ten funguje na rovnakom princípe ako Elevate. Na vývoj tejto technológie poskytla vláda USA 11 miliónov dolárov, prisľúbených je ďalších 12 miliónov v závislosti od úspechu testovania začiatkom roka 2020.

„Naše poslanie je skutočne jasné,“ hovorí Swift. „Ide o posúvanie hraníc ľudského výkonu, či už ste námorník, amatérsky športovec, alebo starnúca dospelá osoba, ktorá sa snaží zostať nezávislá vo svojej domácnosti. Pre každého z týchto jedincov sú hranice veľmi odlišné, ale nedajte sa zmiasť, hranice existujú. Snažíme sa túto hranicu posunúť o 10, 20, 30 %. Nezmeníme všetkých na Supermana. Ale posúvame hranice toho, čo ich telo dokáže.“ 

Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot veda vyskum clovek inovácie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať