NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Robotické kužele by mohli urýchliť práce na cestách, zmierniť dopravné zápchy a zabrániť zraneniam cestárov

Technológie
2

Stavebná spoločnosť Costain vyvinula novú generáciu dopravných kužeľov, ktoré by mohli zmierniť dopravné zápchy a zlepšiť bezpečnosť pracovníkov.

Nový „robokužeľ“ stojí na okraji cesty, keď sa nepoužíva a môže byť „premiestnený“ na vozovku, aby v prípade potreby vyznačil jazdné pruhy. Vyznačovanie dočasných jazdných pruhov tradičnými kužeľmi je veľmi nebezpečná práca, takže pracovníci radšej uzavrú veľké úseky cesty naraz, aby sa nevystavovali nebezpečenstvu častejšie, než je nevyhnutné.

Robokužele sú umiestnené popri ceste, a keď sú potrebné, presunú sa rýchlosťou asi 6 km/h. Keďže riziku sú vystavené kužele, nie cestári, možno uzatvárať cesty po menších úsekoch a autá sa nemusia dlho hadiť popri kužeľoch.

Najnebezpečnejšia časť stavania radu dopravných kužeľov je tzv. taper, skosený začiatok trate, ktorý sa začína na okraji jazdného pruhu a pokračuje šikmo až po jeho úplné uzavretie. Postaviť taper trvá asi 15 minút, ale pomocou kužeľov s diaľkovým ovládaním sa to dá zvládnuť za menej ako minútu.

Prototypové kužele nie sú úplne autonómne a vyžadujú, aby ich niekto poslal na miesto pomocou diaľkového ovládača. Možno sa v budúcnosti dočkáme aj takých, ktoré sa na požadované miesto presunú automaticky.

Hlavnou motiváciou na vytvorenie robokužeľov bolo znížiť riziko a zabrániť zraneniam pracovníkov, ktorí kladú tradičné dopravné kužele.

Zdroj: alphr.com.

 
Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
robot stroj AI umelá inteligencia auto doprava bezpečnosť

2 komentáre

cena reakcia na: Robotické kužele by mohli urýchliť práce na cestách, zmierniť dopravné zápchy a zabrániť zraneniam cestárov

12.6.2018 11:06
jeden cestar na mesacnej PNke bude stat menej ako "oprava" takychto kuzelov prejdetych autami na jednom useku za jeden den.
cista matematika, nic take ako roboticke kuzele nam nehriozia, neoplati sa to
Reagovať

truhlik 3 reakcia na: Robotické kužele by mohli urýchliť práce na cestách, zmierniť dopravné zápchy a zabrániť zraneniam cestárov

12.6.2018 09:06
zaujimave riesenie, zial na Slovensku pouzitelne max. tak na dialnice, pri stave nasich ciest by tie kuzele daleko nedosli, museli by mat aspon polmetrove kolesa.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať