HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Rollei 56F/58F: Blesky, ktoré podporujú aj odpaľovanie rádiovým signálom

0

Kompatibilita  Canon/Nikon predurčuje blesky Rollei pre fotografov využívajúcich telá obidvoch značiek, prípadne pre tých, ktorí využívajú na osvetlenie scény viac bleskov, pretože tieto blesky sú lacnejšie než porovnateľné modely spomínaných výrobcov. Numerická hodnota v označení 56F a 58F znamená smerné číslo.

V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi 56 a 58 prívlastok F pri inovovaných modeloch znamená možnosť odpaľovania nielen infračerveným svetlom, vyžadujúcim priamu viditeľnosť a náchylným na rušenie na slnečnom svetle, ale aj rádiovým signálom až do vzdialenosti 50 metrov. Rádiové odpaľovanie umožňuje aj vysokorýchlostnú synchronizáciu pri krátkych expozičných časoch. K dispozícii som mal obidva typy bleskov aj rádiový odpaľovač. V režime master/slave je k dispozícii 16 kanálov a v infračervenom režime štyri.

Blesk Rollei 56F

Obidva blesky dokážu fungovať nielen v manuálnom, ale aj plnoautomatickom režime TTL využívajúcom meranie množstva svetla dopadajúceho na snímač fotoaparátu. Hlavu blesku možno vykloniť v rozsahu 90 – 180 stupňov a takisto v rozsahu 180 stupňov natočiť.

Mechanizmus posuvu telesa výbojky umožňuje automaticky alebo manuálne prispôsobiť uhol vyžarovania svetla v rozsahu vhodnom pre rozsah ohniskových vzdialeností objektívu 18 – 105 mm. Výsuvná difúzna doštička umožní lepšie rozptýliť svetlo pri použití krátkych ohniskových vzdialeností. Samozrejmosť je aj vysúvateľná biela kartička na rozptýlenie svetla pri nepriamom záblesku. 

Blesk Rollei 56F má aj pomocné LED svietidlo, ktoré sa dá použiť na vyjasnenie tieňov, prípadne aj na nakrúcanie videa

Pätice obidvoch bleskov aj rádiového odpaľovača majú piny rozmiestnené tak, aby sa dali nasadiť priamo bez redukcie na modely Canon aj Nikon. Blesk Rollei 56F je dostupný aj vo verzii pre Sony. Vysokorýchlostná synchronizácia umožňuje použiť časy závierky až do 1/8000 s. Blesky sa dajú využiť nielen samostatne, ale aj v skupinách, podporujú režim master/slave. Obidva režimy som otestoval na bezzrkadlovke Canon EOS R a fungovali bez problémov, a to aj v skupine s bleskom Canon Speedlite.

Obidva blesky majú aj konektory umožňujúce odpáliť externé zábleskové jednotky, podporujú bracketing čiže sériu expozícií pri rôznej intenzite svetla a stroboskopický záblesk umožňujúci experimentovať aj s dlhšími časmi uzávierky. Možnosť synchronizácie na druhú lamelu je takisto samozrejmosť.

Pri použití rádiového odpaľovača môžete blesky rozmiestniť ľubovoľne

V balení je praktické puzdro, ktoré sa dá upevniť na opasok a môžete doň dať aj difúzny nadstavec, ktorý tiež tvorí súčasť dodávky, stojan, ktorý oceníte v režime externý blesk a aj náhradné batérie. Model zo smerným číslom 58 má navyše aj integrované svetlo, ktoré využijete pri nakrúcaní videa, prípadne pri testovaní nasvietenia, a kontrolu, kam dopadajú tiene. Tento model sa napája z nabíjateľnej lítiovej batérie, ktorá je spolu s nabíjačkou súčasťou dodávky. 

Pri správnom rozmiestnení dvoch, prípadne troch bleskov (každý s individuálnou intenzitou záblesku) dosiahnete profesionálne výsledky. Na ovládanie si treba chvíľu zvykať, ale potom oceníte, že je jednoduché a prehľadné. Displej na odpaľovači nie je dobre čitateľný, ťažko povedať, či to je chyba konkrétneho kusa, alebo problém celej série. Ovládanie cez odpaľovač je vysoko návykové, pretože ak chcete nasvietiť fotografovanú scénu jedným alebo dvoma bleskami, potrebujete ich mať spravidla rozmiestnené zboku, a nie v strede na fotoaparáte. 

Verdikt:
Vynikajúca voľba na konfiguráciu s viacerými bleskami, takisto pre fotografov využívajúcich telá Canon aj Nikon. 

Cena: 56F – 138 EUR, 58F – 169 EUR

+ Vysoké smerné číslo, možnosť ovládania infra aj rádiom, kompatibilita s telami Canon a Nikon bez potreby redukcie 
- Pri osvetlení odrazom v malej miestnosti treba kompenzovať intenzitu asi o 1/3 EV

Hodnotenie: 93

Tip redakcie: Univerzálnosť a kompatibilita

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
kamera foto video blesk displej fotoaparat svetlo bateria kvalita Canon Nikon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať