ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Technologickým trendom roku 2019 budú inteligentné reproduktory

Technológie
0

Segment inteligentných reproduktorov dosiahne v roku 2019 hodnotu 7 miliárd dolárov a stane sa najrýchlejšie rastúcou kategóriou online zariadení. Vyplýva to z 18. vydania správy spoločnosti Deloitte Technology, Media & Telecommunications Predictions. Po inteligentných reproduktoroch je obrovský dopyt. V roku 2019 by sa ich malo predať až 164 miliónov pri priemernej cene 43 USD za kus.

Celkové výnosy odvetvia by v roku 2018 mali dosiahnuť 4,3 miliardy USD pri predaji 98 miliónov jednotiek a v roku 2019 by tak mali vzrásť o 63 %. Na dosiahnutie plného rastu však bude musieť toto odvetvie prekonať hroziace prekážky. Technológie rozpoznávania reči sa zlepšujú, ale bude potrebné prísť s väčším počtom jazykov, aby bola táto technológia dostupná pre všetkých a používala sa tak na celom svete. 

Prichádza nová sieť
V roku 2019 sa rozšíri bezdrôtová sieť piatej generácie (5G), ktorá prinesie rýchlejšie spojenie pre spotrebiteľov a podniky, ale aj výnosový potenciál pre telekomunikačné spoločnosti. Mobilní operátori naliali do vývoja 5G siete veľa financií (v súčasnosti ju testuje 72 operátorov) a spoločnosť Deloitte predpovedá, že v roku 2019 spustí 5G sieť 25 mobilných operátorov, kým v roku 2020 už ich bude vyše dvojnásobok.

Celkovo sa v roku 2019 predpokladá predaj vyše jedného milióna 5G zariadení a toto číslo by malov roku 2020 stúpnuť na 15 až 20 miliónov. Bude trvať určitý čas, kým sa 5G zariadenia začnú využívať. Rok 2019 však bude v oblasti inteligentných bezdrôtových riešení prelomový. 5G sieť môže priniesť stonásobný nárast kapacity a efektívnosti siete v porovnaní so 4G.  

Rozšírenie umelej inteligencie 
Ďalším trendom v roku 2019 bude softvér a služby umelej inteligencie v cloude. Až 70 % spoločností využívajúcich umelú inteligenciu bude mať podnikový softvér s umelou inteligenciou v cloude, 65 % spoločností bude vyvíjať aplikácie s umelou inteligenciou pomocou služieb vývoja v cloude. Do roku 2020 bude využívať podnikový softvér s umelou inteligenciou až 87 % firiem a služby vývoja umelej inteligencie v cloude až 83 % firiem. 

Ďalšie prognózy spoločnosti Deloitte v sektore TMT na rok 2019:

• Prelom v 3D tlači – predaj podnikových 3D tlačiarní, materiálov a služieb od veľkých spoločností prekročí v roku 2019 výšku 2,7 miliárd USD a v roku 2020 presiahne 3 miliardy USD, pričom medziročný rast dosiahne 12,5 %. Zoznam možných materiálov s možnosťou 3D tlače sa za posledných päť rokov viac ako zdvojnásobil, čo spolu s ďalšími vylepšeniami viedlo k opätovnému zvýšeniu rastového potenciálu tohto odvetvia.  
• Rádio zostáva relevantné – spoločnosť Deloitte predpovedá, že viac ako 85 % dospelej populácie vo vyspelých krajinách bude počúvať rádio aspoň raz týždenne (rovnaký podiel ako v roku 2018), pričom počúvanosť v rozvojových krajinách sa bude líšiť. Na celom svete počúvajú rádio každý týždeň takmer 3 miliardy ľudí. Deloitte očakáva, že v roku 2019 bude počúvať rádio aspoň raz za týždeň viac ako 90 % ľudí v USA vo veku 18 až 34 rokov a do roku 2025 budú pravdepodobne počúvať rádio viac než sledovať tradičnú televíziu.
• Rast kvantových počítačov – kvantové počítače budú mať v nasledujúcom desaťročí obrovský rastový potenciál, ale je nepravdepodobné, že nahradia klasické počítače. Očakáva sa, že budúci trh s kvantovými počítačmi bude porovnateľný s trhom superpočítačov – do roku 2030 pôjde o približne 50 miliárd USD ročne.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smart reproduktor Voice home domacnost audio zvuk hudba AI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať